آغاز به کار هیسپان، تلویزیون اسپانیایی‌زبان ایران

حق نشر عکس hispantv.ir
Image caption لوگوی تلویزیون هیسپان تی‌وی

هیسپان تی‌وی، سومین شبکه تلویزیونی خبری غیرفارسی سازمان صدا و سیمای ایران از چهارشنبه ۳۰ آذر پخش ماهواره‌ای خود را آغاز کرده است.

این شبکه تلویزیونی برنامه‌های خبری، فیلم و سریال، برنامه‌های مستند، گزارش، مصاحبه‌های اختصاصی و برنامه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را به زبان اسپانیایی از تهران پخش می‌کند.

این نخستین شبکه به زبان اسپانیایی است که از خاورمیانه پخش می‌شود.

محمد سرافراز معاون برون‌مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی که هم‌زمان ریاست شبکه تلویزیونی انگلیسی‌زبان پرس تی‌وی را هم بر عهده دارد، در مراسم راه اندازی این شبکه خبری گفت که اکنون یازده شبکه بین‌المللی اسپانیایی‌زبان فعالیت دارند، اما بیشتر این رسانه‌ها همسو با "سیاست‌های استعمار" اقدام به پخش برنامه می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران پیش تر هم بخش‌های خبری به زبان‌ها مختلف را از شبکه ماهواره‌ای سحر پخش می‌کرد، اما با راه‌اندازی تلویزیون العالم به زبان عربی، نخستین گام خود را برای پوشش خبری به ۲۴ ساعته به زبانی غیر از فارسی برداشت.

پس از آن تلویزیون ۲۴ ساعته انگلیسی پرس تی‌وی را با شعار «خبر از نگاه دیگر» راه‌اندازی کرد تا توجه مخاطبان انگلیسی‌زبان را هم به سوی خود جلب کند.

دو سال پیش و در جریان سفر عزت‌الله ضرغامی به چند کشور آمریکای جنوبی، خبرهایی منتشر شد که نشان‌دهنده قصد ایران برای راه‌اندازی یک کانال خبری اسپانیایی بود.

حق نشر عکس hispantv.ir
Image caption استودیوی تلویزیون هیسپان تی‌وی

آقای سرافراز اعلام کرده است که در گام نخست، این شبکه هر دو ساعت یک بخش خبری پخش خواهد کرد و پس از بهره‌برداری از ساختمان این شبکه در یک ماه آینده، برنامه‌های این شبکه نیز ۲۴ ساعته خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران اعلام کرد که راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی به زبان‌های دیگر هم در دستور کار صدا و سیما قرار دارد.

شبکه هیسپان تی‌وی روی پنج ماهواره قابل دریافت است که از این میان دو ماهواره منطقه اروپا، دو ماهواره حوزه آمریکای لاتین را پوشش می‌دهند و یک ماهواره نیز به آمریکا اختصاص دارد.

پایگاه اینترنتی این شبکه تلویزیونی به نشانی hispantv.com و hispantv.ir و پسوندهای محلی کشورهای آمریکای لاتین قابل دسترسی است و امکان پخش زنده برنامه‌ها در آن فراهم شده است.