ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس ایران آغاز شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption انتخابات مجلس نهم روز جمعه، دوازده اسفند، برگزار می شود

ثبت نام داوطلبان نمایندگی نهمین مجلس شورای اسلامی امروز، سوم دیماه، آغاز شد.

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران و صولت مرتضوی، معاون سیاسی وزیر کشور، آغاز ثبت نام داوطلبان نمایندگی را اعلام کردند.

آقای مرتضوی ریاست ستاد انتخابات را بر عهده دارد.

داوطلبان نمایندگی علاوه بر ستاد انتخابات وزارت کشور در تهران می توانند در محل فرمانداری های سراسر ایران و همچنین نمایندگی های سیاسی و کنسولی ایران در دیگر کشورها ثبت نام کنند.

مهلت ثبت نام داوطلبان تا پایان روز جمعه، نهم دیماه است.

انتخابات نهمین مجلس شورای اسلامی روز جمعه، دوازدهم اسفند برگزار می شود.

داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس باید دارای تابعیت ایران باشند. اعتقاد و التزام عملی به اسلام و جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به قانون اساسی و اصل ولایت مطلقه فقیه از شرایط اولیه نامزدی در انتخابات مجلس ایران است.

داوطلبان نمایندگی اقلیت های دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام مستثنی هستند و باید در دین خود ثابت‌العقیده باشند.

دارندگان مشاغل و سمت های رده بالای دولتی برای ثبت نام به عنوان نامزد انتخابات باید شش ماه پیش از شروع ثبت نام از سمت خود استعفا داده باشند.

معاونان رئیس جمهور، وزرا، سفرا، استانداران، شهرداران، مشاوران رده بالای دولتی، قضات و روسای بخش های مختلف قوه قضائیه، روسای رده بالای صدا و سیما، اعضای شوراهای شهر و روستا و نمایندگان و ناظران شورای نگهبان از جمله افرادی هستند که باید برای ثبت نام در انتخابات از سمت خود استعفا کنند.

بر اساس قانون انتخابات ایران، شورای نگهبان باید صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات را تایید کند و اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده توسط این شورا، هشت روز پیش از برگزاری انتخابات در فهرست وزارت کشور اعلام می شود.

پس از آن، نامزدها می توانند تبلیغات انتخاباتی را آغاز کنند.

احزاب اصلی اصلاح طلب ایران گفته اند به دلیل نبود شرایط اصلی و اولیه برای یک انتخابات آزاد و عادلانه، در این انتخابات شرکت نخواهند کرد.

در غیاب اصلاح طلبان، رقابت اصلی برای احراز ۲۹۰ کرسی مجلس ایران، میان هواداران و مخالفان محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، خواهد بود.

مطالب مرتبط