چه کسانی برای بستن تنگه هرمز تصمیم می گیرند؟

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران حق نشر عکس Reuters
Image caption فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران تصمیم درباره بستن تنگه هرمز را بر عهده 'بزرگان' دانست

نیروی دریایی ارتش ایران، صبح روز شنبه (۳ دی) مانور دریایی "ولایت ۹۰" را در آب‌های دریای عمان در شرق تنگه هرمز آغاز کرد، ولی فرمانده این نیروها می گوید که تنها "بزرگان نظام" درباره بستن تنگه هرمز تصمیم می گیرند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران در این مانور نظامی که به مدت ده روز برگزار می‌شود، جدیدترین تجهیزات، دستاوردها و تاکتیک‌های نیروی دریایی به نمایش گذاشته خواهد شد.

بنا بر اعلام نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران "رزمایش ولایت ۹۰" در منطقه ای به طول دو هزار کیلومتر از شرق تنگه هرمز تا خلیج عدن برگزار می‌شود.

دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران پیش از این هدف از برگزاری مانور ولایت ۹۰ را "نمایش عزم، اراده، اقتدار و توان دفاعی نیروهای مسلح و بازدارندگی نیروی دریایی در دریای آزاد" عنوان کرده بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران با بیان این که توانایی کنترل تنگه هرمز در اختیار ایران است، درباره احتمال بستن این تنگه استراتژیک گفت: "به رغم توانمندی نیروی دریایی ارتش و سپاه در بستن تنگه هرمز، تصمیم در این زمینه بر عهده بزرگان ماست که در زمان لازم و در صورت لزوم این کار انجام شود، اما این تصمیم هنوز گرفته نشده است."

حدود چهل درصد نفت جهان از تنگه هرمز عبور می‌کند و در پی افزایش تهدیدها علیه ایران برخی مقام‌های نظامی ایرانی هشدار داده‌اند در صورتی که ایران هدف حمله نظامی قرار بگیرد، با بستن این آبراه از صدور نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس به جهان جلوگیری خواهند کرد.

با وجود این هشدارها، وزیر نفت و سخنگوی وزارت خارجه ایران به تازگی گفته‌اند که بستن تنگه هرمز در دستور کار دولت ایران قرار ندارد.

'نمایش اقتدار'

حق نشر عکس Fars
Image caption به تازگی سه زیردریایی غدیر به ناوگان دریایی ایران اضافه شده است

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران با اعلام این که رزمایش ولایت ۹۰ از شرق تنگه هرمز و دریای عمان تا آب‌های آزاد شمال اقیانوس هند را در بر می‌گیرد، گفت:"این نخستین بار است که رزمایش ما در چنین منطقه وسیعی برگزار می‌شود."

بر اساس اعلام نیروی دریایی ارتش ایران این مانور در مجاورت کشورهای عمان، یمن، پاکستان، هندوستان و شمال سومالی و "بر اساس قوانین بین‌المللی" برگزار می‌شود.

به گفته دریادار سیاری جدیدترین سامانه‌های موشکی و اژدر که توسط یگان‌های سطحی و زیرسطحی استفاده می شود، در این مانور آزمایش خواهد شد.

او همچنین از به‌کارگیری انواع زیردریایی‌ها در کلاس‌های مختلف، هواپیمای بدون سرنشین و انواع سلاح های ساحل به دریا در مانور دریایی ولایت ۹۰ خبر داد.

مقام‌های ایران در ماه های اخیر بارها گفته اند که این کشور تلاش می‌کند حضور و توان نظامی خود را در آب‌های آزاد گسترش دهد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران نیز با تاکید بر این موضوع، مانور دریایی ولایت ۹۰ را گامی دیگر در جهت "نمایش اقتدار نظام جمهوری اسلامی در آب‌های آزاد" عنوان کرد.

مطالب مرتبط