بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – چهارم دی

کارتون حسن کریم زاده - روزنامه شرق حق نشر عکس shargh
Image caption کارتون حسن کریم زاده - روزنامه شرق

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود از مانور دریائی ارتش خبر داده و تنگه هرمز را زیر سلطه نیروهای ایران خوانده اند. نگرانی از سردی انتخابات و به توافق نرسیدن جناح راست، و افت و خیز ارز در بازار از جمله مسائلی است که در مقالات این روزنامه ها مطرح شده که در عین حال به ترکیه تاخته و آن کشور را متهم به داشتن سیاست های ضد اسلامی کرده اند.

افشاگری های تازه دادستان کل کشور بخش عمده ای از تیترهای اصلی صفحات اول روزنامه های امروز را به خود اختصاص داده."صدور قرار مجرمیت برای ۵۱ متهم در ۷ پرونده بزرگ فساد اقتصادی" تیتر بزرگ خراسان ست، تهران امروز خبر داده "هفت پرونده جدید ۷۱ متهم اقتصادی" و حمایت نوشته "صدور کیفرخواست برای هفت پرونده بزرگ اقتصادی".

کریسمس و ارمنیان

خاچیک خاچر در سرمقاله شرق نوشته هر سال که ماه دسامبر از روز بیستم می‌گذرد، همکاران و آشنایان غیرارمنی من شروع به سوال می‌کنند که بالاخره ما نفهمیدیم کریسمس شما ارمنیان را چه زمانی باید تبریک بگوییم؟ و من ممنون و متشکر از آنها، هر سال توضیحاتی را که در زیر می‌خوانید، ارایه می‌دهم و تبریکات صمیمانه آنها را از ته دل می‌پذیرم. ارمنستان در سال ۳۰۱ میلادی که هنوز هیچ کشوری و ملتی در دنیا مسیحی نشده بود، مسیحیت را به‌عنوان دین رسمی ملت ارمن پذیرا شد؛ پس ارمنیان قدیمی‌ترین ملت و کشوری هستند که مسیحیت را رسما پذیرفته‌اند.

از انتخابات به مانور و سیاست خارجی

"رقابت بزرگ ۹۰ با ثبت نام نامزدها رقم خورد" تیتر بزرگ کیهان است، شرق "هشدار فرمانده سپاه" را منعکس کرده، روزنامه جمهوری اسلامی در صدر اخبار خود نوشته "قدرت نمائی نیروی دریائی ارتش از شرق تنگه هرمز تا خلیج عدن".

شرق در گزارش اصلی خود نوشته با اینکه دو روزی است ثبت‌نام برای انتخابات پیش روی مجلس کلید خورده و بالطبع گروه‌هایی که قصد شرکت در انتخابات را دارند تکلیف‌شان مشخص شده است، اما اختلاف میان اصولگرایان در شرایطی که رقیبی جدی در میدان ندارند گویی پایانی ندارد که مصباح‌یزدی، روحانی اصولگرایی که زمانی حامی دولت بود، نتوانسته نگرانی این روزهایش را از فعالیت جبهه هم‌ریشه (جبهه متحد اصولگرایی) پنهان کند و گفته است: «نگرانم مبادا همراهان فتنه، نفوذی‌هایی در مجموعه اصولگرایان بفرستند و ما را در مقابل خطر بزرگ‌تری قرار دهند.»

حق نشر عکس farhikhtegan
Image caption تیتر و صفحه اول روزنامه فرهیختگان

نفیسه زارع کهن در این گزارش نوشته به این ترتیب، آیت الله مصباح در سخنان تازه‌منتشر‌شده‌اش سربسته و غیرمستقیم ناخرسندی‌اش را از عملکرد جبهه متحد اصولگرایان بیان کرده اگرچه این نگرانی چیز تازه‌ای نیست و پیشتر از این هم خود اعضای جبهه پایداری در دیداری که با مهدوی‌کنی داشتند به طور مستقیم از اینکه برخی افراد که به باورشان در حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ عملکرد شفافی نداشته‌اند در این جبهه نماینده دارند، ابراز نارضایتی کرده و شرط پیوستن به جبهه متحد را عدم حضور آنان خوانده بودند.

به نوشته این گزارش شش ماهی می‌شود که جبهه پایداری با حضور افراد و چهره‌هایی که از دولت اخراج شده‌اند، تشکیل شده و در این مدت چندبار با مهدوی‌کنی، ریش‌سفید اصولگرایان، چهره‌ای که قصد دارد تا میانه اصولگرایان را پیوند دهد، داشته است؛ اگرچه هنوز چراغ‌های رابطه این دو جبهه تیره است.

گزارش شرق نشان می دهد مصباح در ادامه گفته‌هایش اظهار می‌کند: «بنده هیچ‌ وقت نگفتم که با جبهه پایداری کاری ندارم، اما اصل حمایت بنده هم از جریان جبهه پایداری به دلیل مبارزه اینها با فتنه و مبارزه با خط انحرافی است و نگرانم مبادا همراهان فتنه، نفوذی‌هایی در مجموعه اصولگرایان بفرستند و ما را در مقابل خطر بزرگ‌تری قرار دهند، در بین افرادی که به‌عنوان اصولگرا مشهورند، بنده افرادی را با این تفکر که روی اصول پافشاری بیشتری دارند، بیشتر قبول دارم.»

رقابت ایران و ترکیه و کار نسنجیده با بریتانیا

سیاست روز در سرمقاله خود به دولت ترکیه حمله کرده و نوشته این کشور مسلمان‌نشین از زمان آتاترک رویه اسلام‌ستیزی را در پیش گرفت هر چند امروز، دولتی به ظاهر اسلام‌گرا در راس کار است، اما بویی از اسلام واقعی در دولتمردان آن به مشام نمی‌رسد. در مقابل مردم ترکیه آگاهانه به تحولات منطقه و عملکرد مسئولانشان می‌نگرند و درباره آنها در آینده نزدیک تصمیم خواهند گرفت.

به نظر این روزنامه رفتارهای ترکیه در چند ماه گذشته به ویژه پس از انقلاب‌هایی که در کشورهای اسلامی به وقوع پیوست، نشان می‌دهد که همه رفتارها و سیاست‌های دولتمردان آنکارا همان سیاست‌هایی است که آمریکا در نظر دارد تا در منطقه پیاده شود. سیاست‌های مداخله‌جویانه ترکیه در اعتراضات سوریه، که مورد انتقاد مردم این کشور نیز هست، استقرار سپر دفاعی موشکی ن-اتو در خاک این کشور که مردم ترکیه نسبت به آن اعتراض دارند.

و خلاصه سرمقاله سیاست روز این که اکنون رقابت اصلی میان ترکیه و ایران در منطقه شکل گرفته است. این رقابت در واقع بر سر تاثیرگذاری بر خیزش‌های اسلامی است که در بسیاری از کشورهای عربی ـ اسلامی یا به پیروزی رسیده و یا در حال پیروزی است. همین امر باعث شده است تا ترکیه فعالانه در این میدان گام بردارد تا بتواند رهبری این تحولات و تاثیرگذاری خود را بر آنها نهادینه کند.

مردم سالاری در سرمقاله خود به موضوع حمله به سفارت بریتانیا در تهران که موجب قطع روابط دو کشور شد پرداخته و نوشته مجلس شورای اسلامی حق داشت و روابط را کاهش داد . اما ما حق نداشتیم، احساسی و نسنجیده عمل کنیم. دنیا بر هیجان زدگی جوانان ما بی تحریک یا با تحریک، خرده می گیرد و سیاست خارجی ما، در موضع ضعف قرار می گیرد و ضمن فشارهای بین المللی و تحریم ها، حق به جانب جباران استعمارگر می شود. این یعنی خودمان به منطق آنها کمک کرده ایم که برای ما، در عرصه کنونی جهان، هزینه بسیار فرهنگی، در پی خواهد داشت.

به نوشته این روزنامه اگر بریتانیا شتابزده و دنباله رو، بانک مرکزی ما را تحریم کرده است، ما هم از منظر حقوقی، به مقابله به مثل بپردازیم و روشنگری کنیم، خروج از عرف سیاسی، اعتبار کشور ما را در جهان مخدوش می کند.

مردم سالاری افزوده باید بدانیم که مسائل کشور و تبیین امور سیاسی آن با احساسات و عواطف شخصی، فرق دارد. آنان که الفبای سیاست جهانی را می دانند، آگاهند که خنثی کردن تحریم ها، به درایت و همت ملی ممکن است وگرنه تحریم کنندگان به دست بوسی ما نخواهند آمد و ملاحظه ای بر ما نخواهند داشت. خیال پردازی ها متعلق به دنیای افسانه هاست. دیگر اینکه هر کس خصلت فردی دارد که هیچکس قادر به دگرگونی اش نیست

هدفمندی و تخلف دولت در یک سال

حق نشر عکس jahansanaat
Image caption طرح و تیتر جمال رحمتی - روزنامه جهان صنعت

"بخشی از بودجه عمرانی کشور صرف یارانه ها شد" عنوان بزرگ مردم سالاری است، ابتکار از "میزان یارانه نقدی در فاز دوم هدفمندی" نوشته، جهان صنعت گزارش داده "حذف یارانه یا تعیین قیمت های ترجیهی"، دنیای اقتصاد در تیتر اول خود "پیش بینی اقتصاد کشور در ۲۰۱۲ را منعکس کرده است و " ۳۰۰ میلیارد تومان پیشفروش سکه در چهار روز" گزارش اصلی جام جم است.

جهان صنعت در گزارش خود نوشته یک سال پس از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها دولت اعلام می‌کند بجز منابعی که برای اجرای این قانون در نظر گرفته، بودجه عمرانی را هم تبدیل به پول نقد کرده و به حساب مردم واریز کرده است. هرچند پیش از این هشدارهایی مبنی بر تخلف دولت در اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها از سوی برخی نمایندگان مجلس و حتی کارشناسانی که اجرای قانون را رصد می‌کنند، شنیده می‌شد اما هر بار دولت زیربار آن نمی‌رفت.

سارا ثبات در سرمقاله همین روزنامه نوشته برداشت دولت از حساب ذخیره ارزی طی سال‌های برنامه چهارم، یعنی از سال ۸۴ تا ۸۸ بالغ بر ۶/۱۰۸ میلیارد دلار بوده در حالی که مجموع برداشت از حساب ذخیره ارزی در سال ۷۹ معادل صفر و در سال ۸۰ معادل ۹/۰ میلیارد دلار بوده، این میزان طی سال‌های بعد به شدت روند صعودی به خود گرفته است. در سال‌های ۸۱ تا ۸۴ میزان برداشت از این حساب تا ۵/۱۱ میلیارد دلار رسیده است.

به نوشته سرمقاله جهان صنعت در مجموع می‌توان نتیجه گرفت که طی برنامه چهارم توسعه برداشت از حساب ذخیره ارزی دو برابر شده و این برداشت‌ها که پشتوانه نظام برای مواقع اضطراری است باعث افزایش نقدینگی و به دنبال آن بالا رفتن تورم شد. در حالی که ما می‌توانستیم ارز را به عنوان پشتوانه، پس‌انداز و از این پشتوانه تولید ثروت و پول کنیم اما در اغلب موارد این منابع به صورت متفرق که به تولید ثروت نیز نینجامید، هزینه شد.

تهران امروز هم نوشته هدفمندی یارانه‌ها وارد فاز جدیدی شده است. به نظر می‌رسد که با توجه به اهمیت موضوع و اینکه هدفمندی یارانه‌ها بنا به گفته و گزارش مسئولان دولتی با موفقیت اجرا شده است باید دید که گام بعدی با چه شیوه‌هایی برداشته خواهد شد.

به نوشته این روزنامه نخستین چیزی که در گام دوم حداقل برای افراد جامعه مهم است میزان افزایش قیمت‌ها همراه با یارانه‌ نقدی است. چراکه در همایش سالگرد هدفمندی وزیر اقتصاد به صراحت اعلام کرد که در گام دوم هدفمندی یارانه‌ها اگر افزایش قیمتی وجود داشته باشد یارانه نقدی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

تهران امروز افزوده این موضوع در حالی عنوان می‌شود که در همین گام اول نیز موضوع افزایش قیمت‌ها و کمک‌هایی که به‌تولید‌نشده این بخش با مشکلات‌عدیده‌ای‌مواجه شده است. و سوال دیگری نیز که در این مقطع بسیار مطرح شده این است که کدام کالاها مشمول افزایش قیمت می‌شوند و مکانیسم آزادسازی قیمت کالاها کدام است؟

افت و خیزهای دلار و چاره آن

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته افت و خیز شدید قیمت ارز طی روزهای پایانی هفته گذشته که دامنه‌ای ۱۵۰ تا ۱۶۰ تومانی را به ثبت رساند علاوه بر اینکه پیامدهای بسیار ناگواری برای اقتصاد و فعالان اقتصادی کشور دارد، حاوی نشانه‌های آشکاری نیز هست که هم هویت ریشه‌های این نوسانات و هم آدرس راه حل‌ها را به مسئولان نشان می‌دهد.

به نوشته این روزنامه راه مهار و مدیریت این عامل هم همانگونه که تا کنون بارها و بارها گفته شده، مدیریت نقدینگی و جمع آوری آن از سطح جامعه است. افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی متناسب با شرایط اقتصاد کشور و توقف سیاست‌های انبساطی مالی و پولی مهمترین راهبردها در این حوزه تلقی می‌شوند.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته اگرچه با اصرار دولت بر کاهش دستوری نرخ سود تسهیلات و سپرده‌های بانکی در سال جاری، کارشناسان و ناظران نسبت به عواقب زیانبار این سیاست هشدارهای متعدد و فراوانی دادند که متأسفانه مورد توجه واقع نشد ولی به نظر می‌رسد دیگر زمان آن فرارسیده که دولت با مشاهده پیامدهای سوء سیاست سرکوب مالی، به حقانیت پیش بینی‌های علمی برای چندمین بار طی سال‌های اخیر پی ببرد و این اختیار را به شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی بدهد که درباره بسته سیاستی و نظارتی نظام بانکی برای سال ۹۱، براساس اصول علمی و کارشناسی تصمیم بگیرند و سیاست‌هائی متناسب با اقتضائات کشور تدوین کنند.

محمد شهاب در شرق نوشته عده‌ای معتقدند که رانت قیمت عامل سوداگری و کشیده شدن دلال‌ها به بازار سکه و ارز است و برای از بین بردن سوداگری و دلالی در این دو بازار باید نرخ بهره افزایش یابد تا از این رهگذر منابع به سمت بانک‌ها کشیده شود و سوداگری را از بین ببرد.

به نوشته این مقاله دیگر خیلی دیر است که بخواهیم از طریق شبکه بانکی، اقتصاد ایران را بهبود دهیم. هم اکنون بانک‌ها و موسسات از نقش اصلی خویش منحرف شده‌اند و بیشتر به دنبال این هستند که منابع بیشتری را در راستای فعالیت‌های سوداگرانه خود درپیش‌گیرند، تذکری که حتی از چشم نهادهای نظارتی نیز دور نماند. این گروه از بانک‌ها به نهادهای غیرتوسعه‌ای تبدیل شده‌اند.

مقاله شرق در ادامه پرسیده زمانی که آقای بهمنی قیمت‌های ارز و سکه را افزایش می‌داد، چگونه می‌توانست قیمت‌ها را کاذب بخواند در حالی که افزایش قیمت‌ها از سوی بانک مرکزی به معنای تاییدی بر قیمت‌های سوداگرانه بوده است؟ بهتر است که بانک مرکزی از پوسته خیرخواهانه خود بیرون بیاید و به جای آنکه به دلالان ارز لازم را بدهد آن را در اختیار مصرف‌کنندگان واقعی قرار دهد. طنز این قصه زمانی بیشتر می‌شود که بانک مرکزی با دادن ارز به قاچاقچیان و وارد‌کنندگان علاوه بر آنکه به‌گران‌فروشی و کسب درآمد خود کمک می‌کند تولید را از بین برده است.

تهران، باران و هر ایرانی یک خودرو

حق نشر عکس mardomsalari
Image caption کارتون روز - علی کاشی، روزنامه مردمسالاری

سیاست روز در مقاله ای نوشته یکی دو هفته تمام این گوشمان را چسبانده بودیم به رادیو و یا چشممان را دوخته بودیم به صفحه تلویزیون. در انتظار بودیم تا این آقای هواشناسی بیاید و وعده باران و یا برفی به ما بدهد و امیدوار بشویم به اینکه پایان این هوای آلوده، تمیزی است. اما هوای تهران اصطلاحا دچار وارونگی شد و پایتخت را اتمسفری از دود فرا گرفت، مدام منتظر بودیم تا یک چیزی از آسمان ببارد این وارونگی را دچار وارونگی کند! اما زهی خیال باطل.

به نوشته این مقاله بالاخره از اواخر هفته گذشته اعلام شد که یک سامانه (کم فشار یا پرفشارش را یادم نیست) وارد ایران می شود و از جمعه آسمان تهران هم رنگ باران را می‌بیند. ما هم از جمعه صبح کلی ذوق کردیم که بالاخره این باران امروز می بارد و می شود یک نفس عمیق کشید و به جای بوی دود، بوی خاک باران خورده را استشمام می‌کنیم. اما باز هم زهی خیال باطل.

سیاست روز در نهایت نوشته اما از دست این آقایان هواشناسی که با آن تلویزیون‌هایشان مدام ابر می‌آورند و باران می بارند و باد را به وزش وامی دارند، گله داریم که چرا بعضی وقت ها آن اتفاقی که روی صفحه تلویزیون به ما نشان می دهید و دلمان را آب می کنید،‌ در واقعیت رخ نمی دهد و فقط یک ذره اش را با چشم غیر مسلح می‌شود دید. وقتی اینجوری می شود، دیگر جایی برای تشکر از هواشناسی باقی نمی ماند!

محمد حسین روانبخش در مردم سالاری نوشته هر خانواده ایرانی باید یک خودرو داشته باشد! این آخرین نسخه ای است که برای مردم پیچیده شده است و خوشبختانه، تجربه نشان می دهد که این جور حرف ها خیلی عملیاتی نمی شود والا نسخه اتوبانها و خیابانهای شهرهای کوچک و بزرگ کشور پیچیده می شد و همه شهر به پارکینگ بزرگی تبدیل می شد; اما آنچه ما در خشت خام می بینیم، گویندگان چنین حرف هایی در آیینه می بینند ! به عبارت دیگر حتما حکمتی دارد که در روزهایی که ترافیک امان مردم را بریده، از این حرفها مطرح می شود.

طنز نویس این روزنامه به طعنه نوشته تحقیقات ما نشان می دهد که آری! حکمتی دارد: اول این که یکی از مشکلات مردم در تهران مشکل پیدا کردن پارکینگ است ، اما اگر هر خانواده یک یا بیش از یک خودرو داشته باشد، آن وقت مشکل پارکینگ حل می شود ! بعد مشکل مسکن است، اگر هر خانواده ای یک خودرو داشته باشد که امکان جابجا کردنش وجود نداشته باشد، آیا نمی توان از آن به جای مسکن استفاده کرد؟!

به نوشته طنز مردم سالاری یکی از معضلات دیگر شهرهای ایران خطر زلزله است که تقریبا همه جای ایران، امکان وقوع آن هست و با این وضع مقاوم سازی خانه ها دردسری شده که راه حلی برایش پیدا نمی شود! البته شما زیاد خودتان را ناراحت نکنید چون با خودرودار شدن همه خانواده های ایرانی این مشکل هم حل می شود.