در دومین روز نام‌نویسی انتخابات مجلس ایران،۴۶۱ نفر ثبت نام کردند

نام‌نویسی نامزدان انتخابات مجلس حق نشر عکس mehr
Image caption نام نویسی نامزدان انتخابات مجلس نهم از سوم دی‌ماه آغاز شده است

با پایان دومین روز نام‌نویسی انتخابات مجلس ستاد انتخابات وزارت کشور گزارش داد که ۴۶۱ نفر نامزد ثبت‌نام کرده‌اند که از این میان ۴۴۰ نفر مرد و ۲۱ نفر نیز زن هستند.

در دومین روز نام‌نویسی ۲۴نفر از نمایندگان فعلی مجلس برای شرکت در انتخابات مجلس نهم ثبت‌نام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زاکانی، غلامعلی حدادعادل، غلامرضا مصباحی مقدم، مهدی کوچک زاده و حمیدرسایی نمایندگان فعلی تهران از جمله ثبت‌نام کنندگان هستند.

صولت مرتضوی، رئیس ستاد انتخابات ایران با پایان نخستین روز نام‌نویسی انتخابات مجلس اعلام کرد که ۲۵۴ نفر درنخستین روز ثبت‌نام، نام نویسی کرده‌اند که ۹ نفر از این نامزدها را زنان تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه انتخابات ۲۵ فرآیند دارد که از این مجموع ۲۴ مورد آن به صورت صد در صد رایانه‌ای در تمام شعب اخذ رای برگزار می‌شود، گفت در یکی دو سال گذشته تجربیات سایر کشورها بررسی و نرم‌افزارها و سخت افزار‌ها لازم نیز بومی سازی شد تا بتوانیم رای الکترونیکی داشته باشیم.

داشتن تابعیت ایرانی ،۱۸ سال تمام و عاقل بودن از شرایط انتخاب کنندگان است و داوطلبانی که صلاحیتشان مورد تائید قرار نگیرد در مدت سه روز به هیات نظارت مرکز استان مراجعه و شکایت خود را مطرح کنند.

در همین حال حسنعلی نوری، جانشین رییس ستاد انتخابات ایران اعلام کرد که داوطلبان نمایندگی نهمین دوره مجلس تنها تا ساعت ۱۷ روز جمعه ۹ دی برای ثبت نام فرصت دارند.

داوطلبان نمایندگی علاوه بر ستاد انتخابات وزارت کشور در تهران می توانند در محل فرمانداری های سراسر ایران و همچنین نمایندگی های سیاسی و کنسولی ایران در دیگر کشورها ثبت نام کنند.

داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس باید دارای تابعیت ایران باشند. اعتقاد و التزام عملی به اسلام و جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به قانون اساسی و اصل ولایت مطلقه فقیه از شرایط اولیه نامزدی در انتخابات مجلس ایران است.

داوطلبان نمایندگی اقلیت های دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام مستثنی هستند و باید در دین خود ثابت‌العقیده باشند.

دارندگان مشاغل و سمت های رده بالای دولتی برای ثبت نام به عنوان نامزد انتخابات باید شش ماه پیش از شروع ثبت نام از سمت خود استعفا داده باشند.

معاونان رئیس جمهور، وزرا، سفرا، استانداران، شهرداران، مشاوران رده بالای دولتی، قضات و روسای بخش های مختلف قوه قضائیه، روسای رده بالای صدا و سیما، اعضای شوراهای شهر و روستا و نمایندگان و ناظران شورای نگهبان از جمله افرادی هستند که باید برای ثبت نام در انتخابات از سمت خود استعفا کنند.

بر اساس قانون انتخابات ایران، شورای نگهبان باید صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات را تایید کند و اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده توسط این شورا، هشت روز پیش از برگزاری انتخابات در فهرست وزارت کشور اعلام می شود.

احزاب اصلی اصلاح طلب ایران گفته اند به دلیل نبود شرایط اصلی و اولیه برای یک انتخابات آزاد و عادلانه، در این انتخابات شرکت نخواهند کرد.

در غیاب اصلاح طلبان، رقابت اصلی برای احراز ۲۹۰ کرسی مجلس ایران، میان هواداران و مخالفان محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، خواهد بود.

مطالب مرتبط