بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه پنجم دی

تیتر و عکس صفحه اول کیهان حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

روزنامه های امروز تهران در گزارش های اصلی خود از تصویب فوریت طرح بیمه بیکاری نمایندگان مجلس و مخالفت دولت با آن نوشته و از زبان نمایندگان مجلس از اقدام دولت در تاخیر در ارائه بودجه سالانه کشور انتقاد کرده و طرح تازه نمایندگان در مورد نظارت بر فاز دوم هدفمندی کردن یارانه ها را نشانه تلاش مجلس برای جلوگیری از تخلفات دولت دانسته اند. مقالاتی به مناسب کریسمس و نزدیک بودن سال نو مسیحی و انتخابات اسفندماه مجلس از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

خراسان از قول یک روزنامه روسی در تیتر اول خود نوشته "ایران عضلات خود را در کانال کلیدی نفت جهان ورزیده می کند" و کیهان خبر داده "رزمایش بستن تنگه هرمز غرب را به وحشت انداخت".

ما در سال نو

حاتم قادری در مقاله ای در شرق که به مناسبت کریسمس نوشته شده به مسائل جهان پرداخته و آن جا که به ایران رسیده تاکید کرده آمارهای موجود نشان می دهد روزانه در تهران ۳۱۰ نفر بر اثر بیماری‌های مرتبط با آلودگی هوا درمی‌گذرند. نمی‌دانم این آمار تا چه حد درست باشد ولی می‌دانم در جامعه‌ای مانند ما باید آمارهای منفی را کمتر از حد واقعی و آمارهای مثبت را بیشتر از حد واقعی بدانیم. فکر می‌کنیم تلفات «بهارعربی» در تمامی کشورهای درگیر چقدر است؟

به نظر این استاد دانشگاه: مرگ رویدادهای «بهار عربی» بیشتر قابل درک است، چرا که فرض بر این است راهی به آبادانی می‌برد ولی این نوع مرگ، آن هم پس از این همه انتظارات و دعاوی تجمیع‌یافته سیاسی، فرهنگی و تاریخی چه معنایی دارد و می‌دانید بدتر از این چیست؟ انکار و تعدیل و توجیه آن از سوی مسوولان مربوطه؟ و مهم‌تر نداشتن حساسیت به آن است. معترضان وال‌استریت و طرفداران بهارعربی یا هر تفسیر و انتظاری کجایند؟ سال ۲۰۱۱ در حال سپری شدن است.

در ادامه مقاله شرق آمده: در سال ۲۰۱۲، هزاران نفری که در میان ما جان می‌دهند چه کسانی هستند و هزاران نفری که نمی‌میرند ولی مبتلا به سرطان خون و افسردگی و حمله قلبی و خستگی مزمن و... می‌شوند چه کسانی؟ به‌هرحال این تازیانه «آلودگی» است که به تعبیر اخوان ثالث «بر مرده من و بر زنده تو» فرود می‌آید و البته تمثیل درست این شعر آن ‌است که زندگان حساس هستند و آگاه و مردگان توجیه‌جو و ریاست‌جویند و نیمه زندگان- نیمه مردگان کسانی‌اند که فکر می‌کنند راه زدودن آلودگی، تعطیل کردن بعضی روزها و کاهش خودروها و سیاست‌هایی از این دست است.

مجلس در تنگنای هدفمندی کردن یارانه، مقابل مجلس

"اجرای یارانه‌هدفمند با تفسیر مجلس" تیتر اول شرق است، "مجلسی ها قانون هدفمندی یارانه ها را تفسیر کردند" در صدر اخبار جهان صنعت آمده، روزنامه جمهوری اسلامی خبر از "اعتراض نمایندگان به اجرای نادرست قانون هدفمندکردن یارانه ها" داده است و مردم سالاری در عنوان اصلی خود نوشته "اهداف کمی و کیفی برنامه چهارم تحقق نیافت".

حق نشر عکس na
Image caption فاز دوم هدفمند کردن یارانه ها از علی درخشی، شرق

تهران امروز نوشته در حالی که بیش از ۲۰ روز از تاخیر دولت برای ارائه لایحه بودجه ۹۱ می‌گذرد و هنوز حتی هیچ حدود تاریخی برای ارائه لایحه بودجه به مجلس اعلام نشده است، صحبت از لحاظ فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در بودجه به میان آمده است. این در حالی است که به نظر می‌رسد تاخیر مکرر و طولانی دولت برای ارائه لایحه بودجه تبدیل به یک سنت شده و گویا دولت این بار هم قصد دارد پشت دیوار فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها برای توجیه تاخیرش پنهان شود. حال باید دید که فاز دوم هدفمندی با شرایط کنونی تا چه حد برای اجرا قابل توجیه است و مهم‌تر اینکه فاز دوم هدفمندی دلیل موجهی برای تاخیر است یا خیر.

به نوشته این روزنامه برنامه و قانون هدفمندی از ابتدا مشخص بود و قانونی نبود که به یک‌باره برای اجرا مصوب شود. دولت پیش از تنظیم لایحه بودجه باید زمان‌بندی و نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها را برنامه‌ریزی می‌کرد. نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها در گام‌های مختلف در قانون از پیش تعیین شده است بنابراین تاخیر در ارائه لایحه بودجه به دلیل گنجاندن فاز دوم هدفمندی بیشتر به یک بهانه شبیه است. از طرف دیگر با توجه به اینکه دولت در گام اول هدفمندی شیب ۲۰ درصدی آزادسازی قیمت‌ها را رعایت نکرده و بیش از یک گام در فاز نخست برداشته است به نظر می‌رسد که باید در لزوم برداشتن گام دوم در سال ۹۱ تجدید نظر کند.

شرق در گزارشی آورده: دولت دومین سال هدفمندی را در حالی آغاز کرده است که نمایندگان مجلس دیروز با دو فوریت طرحی موافقت کردند که بر اساس آن، ماده ۱۲ قانون هدفمندی یارانه‌ها تفسیر و از اجرای نادرست این قانون جلوگیری خواهد شد. به نظر می‌رسد بهارستان‌نشینان قصد دارند تا پیش از آغاز اجرای مرحله دوم هدفمندی که با زمزمه افزایش مجدد قیمت‌ها و عرضه بنزین هزار تومانی همراه شده، ترمز تندروی و تخلف دولت در اجرای این قانون را بکشند؛ قانونی که به گفته بادامچیان، در طول یک‌سال عمر اجرایی شدن آن بارها به دولت تذکر داده شده که اصل قانون را اجرا کند اما دولت به اصل قانون و تذکرات مجلس بی‌توجهی کرده است.

به نوشته این روزنامه در طرف مقابل دولت اما بروز تخلف را قبول نداشته و معتقد است ایرادی به شیوه فعلی اجرای قانون هدفمندی وارد نیست. این در حالی است که اکثریت نمایندگان مجلس تخلف دولت در اجرای قانون را محرز می‌دانند و نگران آثار منفی آن در اقتصاد هستند. اجرای ۵۰ درصد قانون هدفمندی، اختصاص ۱۵۰ درصد از درآمد حاصل از اجرای هدفمندی به مردم، دریافت تنخواه چند هزار میلیارد تومانی از بانک مرکزی، عدم پرداخت اعتبارات عمرانی و سهم بخش صنعت و تولید از هدفمندی، رساندن قیمت حامل‌های انرژی به فوب خلیج‌فارس در فاز اول اجرا و کسری ۱۵۰‌هزار‌میلیارد ریالی تنها بخشی از تخلف‌های صورت گرفته توسط دولت در اجرای این قانون است.

انتخابات و تاثیرهای آن

حق نشر عکس na
Image caption تاثیر وعده های انتخاباتی در تخریب جنگل ها، صفحه اول تهران امروز

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته حامیان دولت از این جهت در پی کسب کرسی های بیشتری در مجلس نهم هستند که در صورت تحقق این رویا، نه تنها دیگر در این مجلس رویایی، از اصلا ح طلبان خبری نخواهد بود بلکه اصولگرایان میانه رو هم که از وکیل الدوله بودن پرهیز دارند در این مجلس اکثریت نخواهند داشت و آنگاه دولت با حمایت وکیل الدوله ها، هرطرحی که تمایل دارد در مجلس پیش خواهد برد و در آن مجلس از هرگونه نظارت و مخالفت هم- هرچند نصفه و نیمه و ناقص- دیگر خبری نیست و آن مجلس مطلوب حامیان دولت است.

به نوشته این روزنامه اما تشکیل مجلسی که واقعا خود را در راس امور بداند، می تواند این خواسته حامیان دولت را نقش برآب کند. تشکیل چنین مجلسی دو پیش نیاز مهم دارد: نخست، ثبت نام کسانی که مجلس را در راس امور می دانند اعم از اصلاح طلب و اصولگرا برای شرکت در انتخابات آتی مجلس و دوم افزایش میزان مشارکت مردم در انتخابات به منظور تشکیل مجلسی توانمند که البته بررسی دومین پیش نیاز این موضوع نیازمند فرصت دیگری در ایام نزدیک به برگزاری انتخابات مجلس نهم است.

حمایت در سرمقاله خود اول شرح داده یکی از آداب یا بهتر است بگویم مستحبات ورود به «مسجد» این است که با پای راست وارد این مکان مقدس شویم. اصولا در دین مبین، دست راست و پای راست نشان فلاح ورستگاری است وبه همان نسبت پای چپ و دست چپ ابزاری برای گرفتن سرنوشت شوم انسان. این روزها بحث داغ ثبت نام داوطلبان نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را در پیش داریم. کلید پرشورترین انتخابات آخرین سال دهه نود با ثبت نام داوطلبان زده شد وانتظار می‌رود فضای کشورهم به صورت جدی‌تری به سمت انتخابات وبحث های سیاسی پیش رود.

به نوشته این مقاله نکته مهمی که باید به داوطلبان حضور در خانه ملت از همین ابتدای راه تذکر داد این است که سعی کنند وقتی وارد مکان‌های تعریف شده برای ثبت نام مراجعه می‌کنند با پای راست وارد شوند. این توصیه به ظاهر دینی، در واقع یادآوری این نکته مهم است که «مجلس» هم مانند مسجد، مکان مقدسی است. مکانی برای خدمت به خلق در لوای اطاعت از خالق.

دولت و مجلس

"بیکاران از سال آینده مقرری می گیرند" تیتر اول جام جم است، تهران امروز نوشته "هشدار، گرانی های کاذب در راه است" و دنیای اقتصاد "علل رشد ناکافی سرمایه گذاری" را در صدر اخبار خود آورده است.

حمیدرضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری نوشته مخالفت دولت با تغییر قانون بیمه بیکاری توسط نمایندگان مجلس شورای اسلا می، جدیدترین مصداق از مخالفت های دامنه دار دولت با طرح هایی است که توسط نمایندگان مجلس تهیه، تدوین یا تصویب می شود. این موضوع دیروز در روزنامه ایران ارگان رسمی دولت با تیتر درشت «وعده های بدون پشتوانه» که اشاره ای به پیامدهای تصویب طرح فوق در مجلس بود بازتاب یافت.

نویسنده این مقاله از مقامات دولتی پرسیده آیا می توان آنچه را نمایندگان در قالب یک طرح در مجلس مطرح کرده اند « وعده های بدون پشتوانه» توصیف کرد؟ به راستی دولت تا به حال هیچ وعده بدون پشتوانه ای نداده که اینچنین در این مورد موضع گیری می کند؟ واقعا مردم با دیدن تیتر درشت «وعده های بدون پشتوانه» بیشتر به یاد وعده های دولت می افتند یا مجلس؟

مردم سالاری نوشته یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلا می دیروز موضوع جالبی را مطرح کرد. او از انتقادات معاون پارلمانی دولت نسبت به طرح بیمه بیکاری ابراز تعجب کرد و گفت که مگر دولت قصد ندارد ۲/۵ میلیون شغل ایجاد کند؟ با ایجاد۲/۵ میلیون شغل که دیگر بیکاری نمی ماند که دولت نگران بیمه بیکاری آنها باشد! در این سخن، طنز ظریفی است.

سعید کوشافر در قدس نوشته درحالی که یک کارشناس حوزه کار، همکاری مجلس و دولت در اجرای طرح بیمه بیکاری را ضروری میداند , مجلس ودولت دراولین روز پس از تصویب ان به شدت بایکدیگر درگیر شدند و هر کدام برای دیگری خط ونشان کشیدند.

'حمید حاج اسماعیلی'، افزود: پیش از آنکه طرح مجلس در باره بیمه بیکاری به تصویب برسد دولت نیز لایحه ای در خصوص بیمه بیکاری به مجلس ارائه داده بود که تفاوت اندکی با طرح مجلس درباره بیمه بیکاری داشت.

قدس با اشاره به بدهی ۳۰هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق تامین اجتماعی تصریح کرده : منابع مالی صندوق تامین اجتماعی برای پرداخت بیمه بیکاری باید مهیا شود.

اما کارشناس حوزه کار به قدس گفته: در طرح مصوب مجلس مقرر شده ۲ درصد از درآمدهای نفتی و غیرنفتی برای پوشش بیمه بیکاری در نظر گرفته شود که تجربه های گذشته نشان می دهد این کار با دشواری مواجه خواهد شد.

فردا چه پیش روی شماست؟

شرق در صفحه اول خود از هفتاد و یکمین زادروز بهرام بیضائی نویسنده و محقق و فیلمساز ایرانی نوشته و پیام وی را منعکس کرده که خطاب به نسل آینده است. در این پیام آمده:

از شما می‌پُرسَم/ که اِمروز به جهان می‌آیید/ فردا چه پیشِ روی شماست؟/ آیا ما را تکرار می‌کنید/ بر جاده‌های تَنگ سراشیب/ و خسته به تلخی، جای دیگران را می‌سپرید؟/ آیا از شما یکی- یا همه- بن‌بَست را می‌بینید/ و زمان را که می‌گُذَرد؟/ آیا به پُشتِ سر می‌نگَرید/ به رَهِ سخت آمده/ و میان بُری می‌یابید؟/ ما خویش را نمی‌بخشیم/ -ما درجازَدِگان—/ ما قربانیانِ خُودیم؛/ امّا آیا فردا روزِ بهتری است؟/ از شما می‌پُرسَم/ که اِمروز به جهان می‌آیید!

حق نشر عکس na
Image caption بهرام بیضائی در صفحه اول شرق

مطالب مرتبط