محاکمه ایرانی‌-آمریکایی متهم به جاسوسی در تهران

امیر میرزایی حکمتی
Image caption خانواده آقای حکمتی می‌گویند که او از اوایل شهریورماه در بازداشت است

دادگاهی در تهران محاکمه امیر میرزایی حکمتی، شهروند ایرانی‌-آمریکایی متهم به جاسوسی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در این دادگاه که امروز سه شنبه ۶ دی (۲۷ دسامبر) به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد، نماینده دادستان آقای حکمتی را به "همکاری با دولت متخاصم" و "اقدام علیه امنیت کشور" متهم کرد و گفت که او تلاش کرده است که از طریق نفوذ در سیستم اطلاعاتی ایران، این کشور را به دست داشتن در تروریسم متهم کند.

وزارت اطلاعات ایران ۱۰ روز پیش، خبر بازداشت یک جاسوس ایرانی تبار آمریکایی را منتشر کرده بود و یک روز بعد تلویزیون ایران "اعترافات" او را پخش کرد.

خانواده آقای حکمتی اتهامات مطرح شده علیه او را رد می کنند و می گویند که او روز ۲۳ مرداد امسال (۱۴ اوت) با اجازه دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن برای دیدار با بستگانش به ایران سفر کرده است و روز ۷ شهریور (۲۹ اوت) بازداشت شده است.

در "اعترافات" آقای حکمتی که از تلویزیون ایران پخش شد، او عمدتا به زبان انگلیسی سخن می گفت و به نظر می رسید که به زبان فارسی مسلط نیست.

جزئیات جلسه دادگاه

خبرگزاری فارس که به سپاه پاسداران و نهادهای قضایی و امنیتی ایران نزدیک است، گزارشی از جزئیات جلسه امروز دادگاه منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش، آقای حکمتی گفته است که از سال ۲۰۰۱ به مدت ۴ سال و ۹ ماه سرباز ارتش آمریکا در عراق بوده و سپس در همکاری با چند شرکت خصوصی، به آموزش زبان عربی و جنبه های فرهنگی کار با سربازان عراقی و افغان به مربیان آمریکایی و همچنین تحلیل اطلاعات در مورد طالبان پرداخته است.

در گزارش خبرگزاری فارس به نقل از آقای حکمتی آمده است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در سال ۲۰۰۹ با او تماس گرفته و او را به همکاری دعوت کرده است.

بر اساس این گزارش، آقای حکمتی در دادگاه گفته است: "قبل از استخدام در سازمان سیا سه مصاحبه داشتم که اولین آنها با آقای مارک بود که در باره شخصیتم و علاقه ام به کار اطلاعاتی پرسید؛ مصاحبه دومم در واشنگتن بود که به دروغ سنج هم متصل شدم و از نظر روانی من را آزمایش کردند؛ مصاحبه سوم نیز در واشنگتن بود که در باره کار در سیا و حقوق و بیمه و مزایای کارمندان آن با من صحبت شد".

به نوشته فارس، آقای حکمتی گفته است که پس از این سه جلسه، از او خواسته شده که به پایگاه هوایی بگرام در افغانستان برود، اطلاعات جمع کند و سپس به ایران سفر کند و این اطلاعات را به وزارت اطلاعات بدهد و پول بگیرد.

فارس از قول او نوشته است: "در جلسه ای که در واشنگتن داشتم نحوه برخورد با کارشناسان وزارت اطلاعات ایران را به من آموزش داده و گفته بودند که برو به مأموران اطلاعاتی ایران بگو که سرباز بودی و عملکرد دولت آمریکا را قبول نداری به همین خاطر آمدی که اطلاعات بدهی و پول بگیری".

بنا بر این گزارش، او در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سئوال قاضی صلواتی در مورد اطلاعات و آموزش هایی که مأموران سیا به او داده بودند گفت: "یک نقشه به من نشان دادند که در آن وزارت اطلاعات و خیابان های اطراف و همچنین پارک شریعتی مشخص بود؛ سپس سناریویی که نوشته بودند را به من نشان دادند تا بدانم چه باید بگویم و بقیه را نیز شفاهی به من گفتند".

آنطور که خبرگزاری فارس نوشته است، آقای حکمتی گفته که واقعا با عملکرد دولت آمریکا مخالف بوده است و نمی دانسته که علیه ایران کاری می کند: "من نیاز به کار داشتم، آنها به من گفتند برو اطلاعات را بده و من هم دیدم این چیزی نیست که به ایران ضرر بزند، ضمن اینکه پول هم می گیرم. البته قصدم این بود که در ایران ادامه زندگی بدهم و به آمریکا بر نگردم، چرا که من ایران را دوست دارم".

بر اساس این گزارش، آقای حکمتی گفته است که در آمریکا به او پیشنهاد شده که پس از بازگشت از ایران ۵۰۰ هزار دلار دریافت کند. او همچنین به مأموران وزارت اطلاعات هم گفته است که اگر دوست داشتند به او پول بدهند و اگر نداشتند، ندهند.

به گزارش خبرگزاری فارس، قاضی صلواتی از متهم پرسیده است: "آیا قرار بود در ازای پولی که از وزارت اطلاعات دریافت می کنی، مدرکی هم بگیری تا پس از آن هیئت حاکمه آمریکا از این مدارک علیه ایران استفاده کنند و جو سنگینی علیه کشورمان راه بیندازند و ایران را به تروریسم متهم کنند؟"

متهم در پاسخ گفته است: "قرار بود در ازای این کارم، صورتحسابی از وزارت اطلاعات دریافت کنم".

بر اساس این گزارش، آقای حکمتی گفته است که پیش از دستگیری در سه جلسه با مأموران وزارت اطلاعات ایران گفتگو کرده است: "در اولین جلسه یک سری اطلاعات دادم. در جلسه دوم از من یک سری سئوال پرسیدند که از کجا آمده ام و چه کسی هستم و من گفتم که رزومه ارائه کنم. در جلسه سوم به من گفتند رزومه خود را بنویس و امضاء بده و پس از اینکه امضا دادم، از آنجا که متوجه مأموریت من شده بودند، گفتند یا صادقانه با ما همکاری کن یا می فرستیمت زندان".

دفاعیات وکیل

به گزارش فارس، پس از پایان سخنان متهم، وکیل او که با عنوان صمدی معرفی شده، به دفاع از او پرداخته است.

او گفته است که نفوذ در وزارت اطلاعات ایران امری محال است و بنابراین قصد متهم ارتکاب جرمی محال بوده است.

او همچنین با اشاره به این سخن متهم که "فریب خورده ام" و "اظهار ندامت" او، گفت که وضعیت متهم با ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی تناسبی ندارد.

بر اساس این ماده قانونی، "هرکس یا گروهی با دول خارجی متخاصم به هر نحو علیه جمهوری اسلامی ایران همکاری نماید، در صورتیکه محارب شناخته نشود به یک تا ده سال حبس محکوم می گردد".

نماینده دادستان در پاسخ به صمدی گفت که متهم قصد داشته در بازگشت به آمریکا از مستندات خود علیه حکومت ایران استفاده کند و باید به "اشد مجازات" برسد.

اما آقای صمدی گفت که متهم قادر به نفوذ در وزارت اطلاعات نبوده و "عنصر مادی جرم" از پرونده غایب است.

قرار است وکیل آقای حکمتی لایحه دفاعیه خود را بعدا به دادگاه تحویل دهد.

در گزارش منتشر شده از دادگاه امروز مشخص نشده است که آیا جلسه دیگری هم برای محاکمه برگزار می شود یا خیر.

مطالب مرتبط