بروجردی: ورود به سفارت بریتانیا عواقب زیادی داشت

حق نشر عکس ICANA.ir
Image caption آقای بروجردی متهم به دخالت در ماجرای سفارت بریتانیا شده بود، ولی این اتهام را بی اساس می داند

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، می گوید که یورش ماه پیش گروهی معترض تندرو به سفارتخانه بریتانیا در تهران درست نبود.

آقای بروجردی که یکی از پیشنهاد دهندگان اصلی طرح مجلس ایران برای کاهش سطح روابط دوجانبه با بریتانیا از سفیر به کاردار بوده، همچنین افزوده است که ماجرای یورش به سفارتخانه بریتانیا و اقامتگاه دیپلماتهای بریتانیایی در باغ قلهک عواقب فراوانی برای جمهوری اسلامی داشت.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، آقای بروجردی در حاشیه نام نویسی برای نهمین انتخابات مجلس به خبرنگاران گفت: "ورود دانشجویان به سفارت انگلستان درست نبود و تبعات زیادی برای ما داشت و بهتر بود که دانشجویان وارد سفارت انگلستان نمی شدند."

او همچنین افزود: "در کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس جلسه ای با حضور مسوولان وزارت خارجه و تنی چند از شخصیتهای کشوری از جمله سردار باقرزاده، رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس، تشکیل شده است تا ابعاد حقوقی این مساله بررسی شود."

پس از آن که بریتانیا در واکنش به تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم گرفت ارتباط خود را با کلیه موسسات مالی ایرانی از جمله بانک مرکزی قطع کند، گروهی از نمایندگان از جمله آقای بروجردی طرحی دو فوریتی را برای کاهش سطح روابط و اخراج سفیر بریتانیا ارائه کردند.

این طرح در روز یکشنبه ۶ آذر در میان فریادهای "مرگ بر انگلیس" نمایندگان مجلس ایران با اکثریت قاطع آراء به تصویب رسید.

دو روز بعد (سه شنبه ۸ آذر) شماری از جوانان محافظه کار که دانشجو معرفی می شدند، در مقابل سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی تهران تجمع کردند.

در حالی که تصاویر این تظاهرات بصورت زنده از تلویزیون حکومتی ایران پخش می شد، چندین نفر از معترضان با غلبه بر ماموران پلیس از دروازه و دیوار سفارتخانه بالا رفتند و اقدام به غارت و تخریب اموال کردند.

چند ساعت بعد صحنه هایی مشابه در باغ قلهک در شمال تهران رخ داد و معترضان شش نفر از دیپلماتها را برای مدتی در اختیار خود نگه داشتند تا این که سرانجام با درخواست پلیس آنها را آزاد کردند.

صبح چهارشنبه تمامی کارکنان سفارتخانه بریتانیا از بیم جان خود و خانواده شان تهران را ترک کردند و ساعاتی بعد، ویلیام هیگ، وزیرخارجه بریتانیا، در نطقی شدیداللحن در پارلمان کشورش به دیپلماتهای ایرانی ۴۸ ساعت فرصت داد تا خاک بریتانیا را ترک کنند.

هر چند وزارت خارجه ایران بابت یورش عده ای به سفارت بریتانیا ابراز تاسف کرده، اما تاکنون کسی آن را محکوم نکرده و عمده واکنشها حول نادرست و غیراخلاقی بودن این حمله بیان شده است.

برخی گزارشهای تائید نشده حاکی از دخالت نیروهای قدس وابسته به سپاه پاسداران در این غائله است، اما مسوولان سپاه این اتهامها را رد کرده و گفته اند: "خود انگلیسی ها می خواستند و برنامه داشتند که دانشجویان و مردم وارد سفارت شوند."

دامینیک چیلکات، سفیر پیشین بریتانیا در ایران، علی لاریجانی و علاءالدین بروجردی را هم به دخالت در این ماجرا برای تقویت وجهه انقلابی خود در آستانه انتخابات مجلس متهم کرد، اتهامی که این دو نماینده مجلس قویا رد کرده و حمله به سفارت را نشانه ای از خشم مردم ایران از چندین دهه سیاستهای بریتانیا توصیف کرده اند.

آقای چیلکات مشخصا گفته بود که آقای بروجردی به دلیل کشیده شدن نامش در پرونده بزرگترین اختلاس تاریخ بانکداری ایران به دنبال انحراف افکار عمومی بوده است.

قوه قضائیه می گوید که آقای بروجردی را احضار کرده ولی او هر گونه دخالت در این پرونده را قویا رد کرده و ذکر این اتهامها را "کار انتخاباتی" رقبای خود عنوان کرده است.

مطالب مرتبط