در مرحله دوم هدفمندکردن یارانه‌ها '۱۵ میلیون نفر حذف می‌شوند'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران امروز چهارشنبه ۷ دی از برنامه ریزی دولت برای اجرای دومین مرحله طرح هدفمند کردن یارانه‎‌ها خبر داد و از شهروندانی که درآمد بالا دارند خواست که "داوطلبانه" از دریافت یارانه نقدی صرف نظر کنند.

این در حالی است که دو مقام مسئول در دولت او از توقف قطعی پرداخت یارانه نقدی به شهروندان پردرآمد خبر داده‌اند.

محمدرضا فرزین، دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها دیروز به تلویزیون ایران گفته بود که شهروندانی که در دو دهک پر درآمد جامعه قرار دارند، با اجرای مرحله دوم اجرای طرح هدفمندی، یارانه نقدی دریافت نخواهند کرد.

امروز هم علی آقامحمدی، معاون اقتصادی معاون اول رئیس جمهور ایران گفت کسانی که یارانه نقدی آنها در مرحله دوم کمتر از ۱۰ درصد درآمدشان باشد، از فهرست دریافت کنندگان یارانه نقدی حذف می‌شوند.

آقای فرزین این شهروندان را حدود ۱۰ میلیون نفر تخمین زده بود، اما آقای آقامحمدی گفت که آنها حدود ۱۵ میلیون نفر هستند.

آقای آقامحمدی گفت که اگر یارانه سوخت و سایر کالاها به طور کامل حذف شود، دولت باید به هر نفر بین ۱۲۰ تا ۱۳۵ هزار تومان بپردازد.

هنوز مشخص نیست که در مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی، چه مقدار از یارانه‌ها حذف می‌شود، اما اگر بخش عمده یارانه‌ها در این مرحله حذف شود، معنای حرف آقای آقا محمدی این خواهد بود که هر کس درآمدی معادل ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان یا بیشتر داشته باشد، یارانه نقدی دریافت نخواهد کرد.

در همین حال احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران و از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت می‌گوید: "معلوم نیست که دولت چه می‌خواهد بکند".

به گفته او، بر اساس قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، دولت نمی تواند قیمت سوخت را بیش از ۲۰ درصد اضافه کند، اما آقای احمدی‌نژاد "قانون شکن است و عادت دارد قانون را بشکند".

آقای توکلی از جمله نمایندگانی بود که پیش از اجرای مرحله اول طرح هدفمند کردن یارانه‌ها نیز در مورد نحوه اجرای آن توسط دولت هشدار داده بود.

آقای احمدی‌نژاد در سخنان امروز خود، بدون نام بردن از کسی، به منتقدان دولت اشاره کرد و گفت: "در گام اول [اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها] عده‌ای مخالف بودند و تا روز آخر تبلیغات منفی، کارشکنی و دروغ پراکنی کردند و فشار آوردند... امروز نیز برخی افراد در گوشه و کنار بیان حرف‌های نادرست و غیرعالمانه را آغاز کرده اند، اما ما باید مراحل هدفمندی را به سرعت جلو ببریم".

مجلس ایران اخیرا دو فوریت طرح استفساریه قانون هدفمندکردن یارانه‌ها را تصویب کرد که در صورت تصویب و تأیید نهایی، دولت را موظف می‌کند که درآمد ناشی از حذف یارانه‌ها را به خزانه واریز و در چارچوب بودجه سالانه هزینه کند.

دیروز و در جریان بررسی این طرح بین رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها و یکی از نمایندگان مجلس درگیری فیزیکی پیش آمد که به اخراج رئیس سازمان هدفمندی از صحن مجلس منجر شد.

منتقدان می‌گویند که دولت آقای احمدی‌نژاد تمام درآمد ناشی از حذف یارانه‌ها را با انگیزه‌های تبلیغاتی صرف پرداخت یارانه‌های نقدی کرده است و در نتیجه بخش صنعت به شدت آسیب دیده است.

مطالب مرتبط