'۴۰۰ نفر از ساکنان اردوگاه اشرف برای جابه‌جایی آماده می‌شوند'

خانواده‌های اعضای مجاهدین حق نشر عکس Reuters
Image caption خانواده‌های اعضای مجاهدین منتظر خروج فرزندانشان هستند تا بلکه آنها را ببینند

مریم رجوی، رهبر مجاهدین خلق، از آماده شدن ۴۰۰ نفر از ساکنان اردوگاه اشرف برای نقل مکان کردن به مکانی جدید خبر داد.

خانم رجوی این تصمیم را "نشانه‌ای از حسن نیت" گروهش خوانده است.

عده‌ای از اعضای سازمان مجاهدین خلق، از ۲۵ سال پیش در اردوگاه اشرف در نزدیکی بغداد، پایتخت عراق ساکن هستند.

دولت جدید عراق که بعد از صدام حسین روی کار آمده، مدت‌هاست که از اعضای این سازمان خواسته تا این محل را ترک کنند. خواسته‌ای که تا مدت‌ها با مخالفت سازمان مجاهدین خلق روبه‌رو می‌شد.

دولت عراق اعلام کرده که خاک این کشور نباید پایگاه گروه‌هایی باشد که علیه همسایگانش اقدام می‌کنند.

مجاهدین خلق در زمان جنگ ایران و عراق همراه با نیروهای عراقی، عملیاتی را علیه ایران انجام داده بودند.

هر چند دولت عراق تا پایان سال ۲۰۱۱ میلادی به مجاهدین فرصت داده بود که اردوگاه اشرف را تخلیه کنند، اما با رایزنی‌های سازمان ملل و دولت عراق، این کشور پذیرفت که ساکنان تا شش ماه دیگر در اردوگاه اشرف ساکن باشند و پس از آن به کشورهای دیگری پناهنده شوند.

دو خمپاره در روز یکشنبه به سوی اردوگاه اشرف شلیک شده است. ساکنان اشرف می‌گویند که هواداران حکومت ایران این کار را انجام داده‌اند.

همزمان عده‌ای از خانواده‌های اعضای مجاهدین که چند سالی می‌شود از فرزندان یا بستگانشان بی‌خبر هستند یا آنها را ندیده‌اند،‌ به اطراف اردوگاه اشرف آمده‌اند تا شاید بتوانند با خروج این افراد از اردوگاه، بستگانشان را ببینند.

مریم رجوی، گفته که اولین گروه از مجاهدین "داوطلبانه" این محل را "در اولین فرصت" ترک خواهند کرد و به یک پایگاه سابق نیروهای آمریکایی در داخل عراق به نام "اردوگاه آزادی" می‌روند.

این نام را آمریکایی‌ها بعد از اشغال عراق به این اردوگاه داده بودند.

خانم رجوی می‌گوید که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا به آنها اطمینان داده نیروهای آنها ایمن خواهند بود و راه‌حلی دائمی برای آنها پیدا خواهد شد.

رهبر مجاهدین همچنین گفته که "شیوه برخورد نیروهای عراقی با اولین گروهی که از اردوگاه اشرف خارج می‌شوند نشان دهنده میزان پایبندی نیروهای عراقی به تعهداتشان به سازمان ملل و آمریکاست."

در بیانیه‌ای که مریم رجوی منتشر کرده، توضیح داده نشده که بقیه اعضای مجاهدین چه زمانی بناست که از اردوگاه اشرف بیرون روند.

با ورود مجاهدین به اردوگاه جدیدشان، کارهای اداری مربوط به پناهندگی آنها به کشورهای دیگر آغاز می‌شود.

مطالب مرتبط