شمار متقاضیان نامزدی انتخابات مجلس 'از مرز ۳هزار نفر گذشت'

ثبت نام انتخابات حق نشر عکس fars
Image caption مهلت ثبت نام برای نامزدی در انتخابات مجلس تا عصر جمعه نهم دی ماه ادامه دارد

وزارت کشور ایران اعلام کرده است که طی پنج روزی که از آغاز ثبت نام داوطلبان عضویت در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی گذشته است، سه هزار و چهار نفر برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرده اند.

ثبت نام از داوطلبان نمایندگی انخابات مجلس از ساعت هشت صبح شنبه سوم دی ماه آغاز شده و تا پایان روز جمعه نهم دی ادامه خواهد داشت.

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور می گوید از سه هزار و چهار نفری که برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرده اند، ۲۰۵ نفر زن هستند.

تعداد کرسی های نمایندگی در پارلمان ایران در حال حاضر ۲۹۰ کرسی است.

با پایان مهلت ثبت نام در انتخابات، کار شورای های نظارت برای بررسی صلاحیت نامزدها آغاز خواهد شد.

داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس باید دارای تابعیت ایران باشند. اعتقاد و التزام عملی به اسلام و جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به قانون اساسی و اصل ولایت مطلقه فقیه از شرایط اولیه نامزدی در انتخابات مجلس ایران است.

داوطلبان نمایندگی اقلیت های دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام مستثنی هستند.

خودداری اصلاح طلبان از ثبت نام

بررسی نهایی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس در ایران با شورای نگهبان است. ناظران و سیاستمداران منتقد در ایران از جمله طیف های مختلف اصلاح طلبان شیوه عمل شورای نگهبان را دخالت در امر انتخابات توصیف می کنند.

رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان در دوره هفتم و هشتم انتخابات مجلس، مانع حضور این طیف سیاسی در رقابت های انتخاباتی شد.

مطابق قانون انتخابات مجلس ایران، شورای نگهبات ناظر انتخابات و مسئول بررسی صلاحیت نامزدهای نمایندگی است.

قرار است نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوازدهم اسفندماه برگزار شود.

طیف های مختلف اصلاح طلبان در اعتراض به شرایط کشور از جمله زندانی بودن شمار کثیری از سیاستمداران این طیف و تردید نسبت به آزادی و سلامت برگزاری انتخابات، اعلام کرده اند که در انتخابات شرکت نمی کنند.

مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت ایران و دبیرکل حزب اعتماد ملی، انتخابات آتی مجلس را "فرمایشی" خوانده و گفته است که حکومت می تواند به جای برگزاری انتخابات، نمایندگان مجلس را منصوب کند.

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران هم که قبلا گفته بود انتخابات آزاد می تواند "جلوی تهدیدهای بین المللی را بگیرد" اعلام کرده "همه نشانه ها دلالت بر این دارد که نباید در انتخابات شرکت کنیم و شرکت در انتخابات معنایی ندارد."

پیش از این حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران گفته بود که انتخابات مجلس آینده "حساس ترین انتخابات" پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ است و گروه های مختلف سیاسی قصد دارند در آن علیه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اقدام کنند.

مطالب مرتبط