کاهش سی درصدی داوطلبان نمایندگی در انتخابات مجلس

ثبت نام انتخابات حق نشر عکس fars
Image caption ثبت نام برای نامزدی در انتخابات مجلس روز جمعه نهم دی ماه پایان یافت

وزارت کشور ایران اعلام کرده است ۵۳۹۵ نفر برای نامزدی در انتخابات نهمین دوره مجلس ثبت نام کرده اند. در انتخابات قبلی تعداد ثبت نام کنندگان ۷۵۰۰ نفر بود.

مصطفی محمدنجار، وزیر کشور ایران در یک نشست خبری گفت که در تهران یک هزار و ۶۶ نفر ثبت نام کرده اند و بعد از تهران بیشترین تعداد ثبت نام کنندگان مربوط به اصفهان با ۴۱۷ نفر است. استان های هرمزگان و خراسان شمالی هر کدام به ترتیب با ۳۹ و ۳۷ نفر کمترین میزان ثبت نام شدگان را به خود اختصاص داده اند.

به گفته آقای محمدنجار، از میان پنج هزار و ۳۹۵ نفر ثبت نام کننده، چهار هزار و ۹۶۷ نفر مرد و ۴۲۸ نفر زن هستند.

وزیر کشور ایران گفته که ۲۶۰ نفر از نمایندگان مجلس فعلی و ۱۹۷ نفر از کسانی که سابقه نمایندگی مجلس دارند، از جمله ثبت نام کنندگان هستند.

ثبت نام از داوطلبان نمایندگی انخابات مجلس از ساعت هشت صبح شنبه سوم دی ماه آغاز شد و در روز جمعه نهم دی به پایان رسید.

تعداد کرسی های نمایندگی در پارلمان ایران در حال حاضر ۲۹۰ کرسی است.

با پایان مهلت ثبت نام در انتخابات، کار شورای های نظارت برای بررسی صلاحیت نامزدها آغاز خواهد شد.

داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس باید دارای تابعیت ایران باشند. اعتقاد و التزام عملی به اسلام و جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به قانون اساسی و اصل ولایت مطلقه فقیه از شرایط اولیه نامزدی در انتخابات مجلس ایران است.

در انتخابات مجلس هشتم در سال ۱۳۸۶ حدود ۷۵۰۰ نفر ثبت نام کرده بودند که صلاحیت ۴۵۰۰ نفر آنها تائید شد.

این در حالی است که تعداد ثبت نام کنندگان در انتخابات مجلس آینده، نزدیک به ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

وزیر کشور گفته که تغییر قانون انتخابات و حذف دارندگان لیسانس باعث شده تا ۳۵۲۲ نفر از داوطلبان لیسانس و پائین تر نتوانند در این دوره داوطلب شوند.

بر اساس تغییری که در قانون انتخابات ایجاد شده یکی از شرایط نامزدی در انتخابات مجلس داشتن مدرک فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) است و بر این اساس افراد دارای مدرک لیسانس تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند نامزد انتخابات مجلس شوند.

خودداری اصلاح طلبان

بررسی نهایی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس در ایران با شورای نگهبان است. ناظران و سیاستمداران منتقد در ایران از جمله طیف های مختلف اصلاح طلبان شیوه عمل شورای نگهبان را دخالت در امر انتخابات توصیف می کنند.

رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان در دوره هفتم و هشتم انتخابات مجلس، مانع حضور این طیف سیاسی در رقابت های انتخاباتی شد و در این دوره نیز به نظر می رسد جز تعدادی از نمایندگان اصلاح طلب فعلی مجلس، این جناح سیاسی در انتخابات حضور ندارد.

مطابق قانون انتخابات مجلس ایران، شورای نگهبات ناظر انتخابات و مسئول بررسی صلاحیت نامزدهای نمایندگی است.

قرار است نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوازدهم اسفندماه برگزار شود.

طیف های مختلف اصلاح طلبان در اعتراض به شرایط کشور از جمله زندانی بودن شمار کثیری از سیاستمداران این طیف و تردید نسبت به آزادی و سلامت برگزاری انتخابات، اعلام کرده اند که در انتخابات شرکت نمی کنند.

مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت ایران و دبیرکل حزب اعتماد ملی، انتخابات آتی مجلس را "فرمایشی" خوانده و گفته است که حکومت می تواند به جای برگزاری انتخابات، نمایندگان مجلس را منصوب کند.

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران هم که قبلا گفته بود انتخابات آزاد می تواند "جلوی تهدیدهای بین المللی را بگیرد" اعلام کرده "همه نشانه ها دلالت بر این دارد که نباید در انتخابات شرکت کنیم و شرکت در انتخابات معنایی ندارد."

پیش از این حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران گفته بود که انتخابات مجلس آینده "حساس ترین انتخابات" پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ است و گروه های مختلف سیاسی قصد دارند در آن علیه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اقدام کنند.

مطالب مرتبط