محمدرضا خاتمی: گزارش مجلس سراپا دروغ است

محمد رضا خاتمی حق نشر عکس Getty Images
Image caption اقای خاتمی: کمیسیون اصل نود با نادیده گرفتن شکایات متعدد قربانیان انتخابات ریاست جمهوری، یکسره به تکرار ادعاهای مسببین این حوادث می‌پردازد

محمدرضا خاتمی، عضو شورای مرکزی حزب مشارکت ایران اسلامی و برادر رئیس جمهوری سابق این کشور، ادعاهای مطرح شده در گزارش اخیر کمیسیون اصل نود مجلس را رد کرده است.

آقای خاتمی در نامه‌ای که در سایت نوروز، وابسته به حزب مشارکت و دیگر منابع خبری نزدیک به مخالفان دولت ایران منتشر شده است، گزارش کمیسیون اصل نود را "سراپا دروغ" توصیف کرده است.

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس روز چهارشنبه با انتشار یک گزارش ۱۹ صفحه‌ای، از جمله محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق را متهم کرد که در تلاش بوده تا خارجی‌ها را متقاعد کند که میرحسین موسوی، یکی از رهبران مخالفان دولت "فردی مناسب برای پیش بردن تغییرات ساختاری در ایران است."

حسین فدایی یکی از نمایندگان مجلس که این نامه را در مجلس قرائت می‌کرد، گفت، این گزارش "چکیده‌ای از رسیدگی به حوادث انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ را که منجر به شکل‌گیری جریان فتنه شد"، ارائه می‌کند.

"جریان فتنه" اصطلاحی است که طرفداران حکومت ایران علیه معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آن کشور به کار می‌برند.

محمدرضا خاتمی که پیش از این در مجلس ششم نایب رئیس مجلس بود در نامه خود نوشته است، گزارش حوادث انتخابات سال ۸۸ در "مجلس فرمایشی هشتم"، بیش از هر چیز نشانه قبول شکست استراتژی "سرکوب و هیاهو و ارعاب" است.

حق نشر عکس
Image caption محمد رضا خاتمی: الان قریب سه سال از آن حوادث می‌گذرد و از روز اول همواره از این اسناد صحبت شده است، اما دریغ از یک مدرک محکمه پسند

به گفته آقای خاتمی، کمیسیون اصل نود برای این درست شده بود که پناهگاه مردم در برابر ظلم و حق کشی احتمالی حاکمان باشد، اما ضمن "نادیده گرفتن شکایات متعدد قربانیان انتخابات"، یکسره به تکرار ادعاهای "مسببین این حوادث" می‌پردازد.

در گزارش کمیسیون در مورد ناآرامی‌های بعد از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری آمده است: "مطابق اسناد موجود، کشورهای غربی و در راس آنها دولت آمریکا بر مبنای مجموعه کدهایی که از داخل ایران دریافت کردند، به این نتیجه رسیدند که مقطع انتخابات ریاست جمهوری بهترین فرصت برای اجرای کودتای مخملی در ایران است."

اما محمدرضا خاتمی در این باره می‌گوید: "الان قریب سه سال از آن حوادث می‌گذرد و از روز اول همواره از این اسناد صحبت شده است، اما دریغ از یک مدرک محکمه پسند. ما حتی به شنود هم راضی هستیم، هرچند شنود هیچ ارزش حقوقی ندارد."

وی از نویسندگان گزارش کمیسیون اصل نود پرسیده که: "آیا با خود فکر کرده‌اید، چرا زندانیان سیاسی شما امروز قهرمان و الگوی نسل جوان شده‌اند."

او خطاب به کسانی که گزارش مجلس را تهیه کرده اند می گوید که "آنچه در آن شنا می کنید مرداب است و هر چه دست و پا بزنید بیشتر در آن فرو می روید."

در گزارش کمیسیون اصل نود همچنین گفته شد که محمد خاتمی در دوره ریاست جمهوری خود با سفر به کشورهای "تونس، ترکیه و استرالیا، برای ترغیب خارجی‌ها به حمایت از موسوی تلاش کرده و موفق نیز شده است."

محمدرضا خاتمی این قسمت از گزارش کمیسیون مجلس را نیز "همانند سایر بخش‌ها بکلی کذب و دروغ" توصیف کرده و نوشته: "باز به اسنادی تکیه می‌شود که وجود خارجی ندارد."

وی همچنین خطاب به برخی از اصلاح طلبانی که خود را برای انتخابات مجلس آماده می‌کنند گفته است: "اگر خود را اصلاح طلب می‌دانید این گزارش، حیثیت، اعتبار و هویت شما را هدف گرفته است. دستی بلند کنید. فریادی برآرید. نطقی، مصاحبه‌ای، اخطاری، تذکری ... لااقل از محافظه کاران منصف عقب نیفتید و نترسید از رد صلاحیت شورای نگهبان. بلکه بترسید از رد صلاحیت خود توسط مردمی که از این همه دروغ و فریب به تنگ آمده‌اند."

پیشتر علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس ایران، گزارش اخیر کمیسیون اصل ۹۰ را "یک‌طرفه و متعصبانه" خواند و شماری از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نیز آن را "فاقد اعتبار حقوقی و مبانی استدلالی" توصیف کردند.

قرار است که انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، روز ۱۲ اسفند سال جاری خورشیدی در سراسر ایران برگزار شود.

به نوشته محمد رضا خاتمی، "هر حکومتی که نتواند یک انتخابات آزاد، رقابتی، سالم و منصفانه برگزار کند، قطعا با تجمعات خیابانی سازمان داده شده، نمی‌تواند برای خود مشروعیت بخرد."

گزارش مجلس در آستانه نهم دی منتشر شد که حکومت ایران می گوید که با راهپیمایی طرفدارانش در این روز، اعتراضات پس از انتخابات کنترل شد در حالی که این اعتراضات تا مدتها بعد نیز ادامه پیدا کرد.

آقای خاتمی در اولین روزهای بعد از حوادث انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ توسط ماموران امنیتی دستگیر، اما پس از مدت کوتاهی آزاد شد.

مطالب مرتبط