دعوت ایران از گروه ۵+۱ برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران حق نشر عکس MEHR
Image caption آخرین دور از مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۵+۱ در ماه ژانویه در شهر استانبول در ترکیه برگزار شد که بدون نتیجه به پایان رسید

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران از پیشنهاد کشورش برای انجام دور جدیدی از مذاکرات هسته ای با گروه ۵+۱ خبر داده است و مقامات اروپایی هم گفته اند که از مذاکرات "معنادار" و بدون پیش شرط با ایران استقبال می کنند.

آقای جلیلی گفت که رسما به گروه ۵+۱ متشکل از آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان "اعلام کردیم که به مسیر گفتگو برای همکاری بازگردند."

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران توضیحی نداد که دعوت جمهوری اسلامی از ۶ قدرت جهانی برای انجام مذاکره چه زمان و از طریق چه مجرایی صورت گرفته است.

پیشتر علیرضا شیخ عطار، سفیر ایران در آلمان گفته بود که سعید جلیلی قرار است بزودی برای هماهنگ کردن دور جدید مذاکرات هسته ای، به کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نامه بنویسد.

آقای شیخ عطار به خبرگزاری مهر گفته بود که برای شکل گیری دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ مذاکراتی "در دست اقدام است و نامه نگاری هایی انجام شده و یک مکاتبه دیگر به زودی از طرف ما انجام می شود و بعد از آن ملاقات تنظیم خواهد شد."

او افزود که آقای جلیلی به زودی به خانم اشتون نامه ای خواهد فرستاد و "بعد از این مکاتبه آقای جلیلی، مذاکرات جدید ایران و ۵+۱ انجام خواهد شد."

استقبال اتحادیه اروپا

یک سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه برای انجام مذاکرات "معنا دار" با ایران آماده است، اما مشروط به آنکه طرف ایرانی پیش شرطی برای این مذاکرات تعیین نکند.

مایکل مان، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ایمیلی به خبرگزاری رویترز گفته است که کاترین اشتون در ماه اکتبر به آقای جلیلی نامه ای نوشته است، اما هنوز پاسخی از او دریافت نکرده است.

سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه به سیاست دو مسیره (تشویق و تنبیه) خود در مقابل ایران ادامه خواهد داد و افزود : "ما آماده ایم تا در مورد تدابیری که به تقویت اعتماد متقابل کمک می کند، وارد مذاکرات معنا دار شویم، اما بدون تعیین پیش شرط."

دعوت ایران از گروه ۵+۱ برای بازگشت به میز مذاکره در پی دور جدیدی از تحریم های غرب علیه ایران در ارتباط با پرونده هسته ای این کشور صورت می گیرد.

آخرین دور از مذاکرات هسته ای میان ایران با پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان در ماه ژانویه در شهر استانبول در ترکیه برگزار شد که بدون نتیجه به پایان رسید.

آمریکا و بعضی از متحدانش ایران را به تلاش برای ساخت بمب اتمی متهم می کنند و ادعا می کنند که برنامه هسته ای این کشور هم سرپوشی برای همین تلاشهای جمهوری اسلامی است.

اما مقامات ایران همواره با رد این اتهام تاکید داشته اند که برنامه اتمی آن کشور صلح آمیز و صرفا برای تولید انرژی است.

مطالب مرتبط