رئیس بانک مرکزی ایران: دنیا به آمریکا می‌خندد

حق نشر عکس isna
Image caption محمود بهمنی: تحریم بانک مرکزی ایران غیراصولی و غیرمنطقی است

به دنبال امضای قانونی جدید در آمریکا که تشدید تحریم‌های ایران از جمله مجازات شرکت‌ها و موسسه‌های طرف معامله با بانک مرکزی این کشور را شامل می‌شود، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته است که به دلیل اعمال چنین تحریمی "دنیا به آمریکا می‌خندد."

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، تحریم این بانک را یک مانور سیاسی و "گزینه‌ای ناکام" خوانده و گفته است: "برخی غربی‌ها بحث سیاسی به راه می‌اندازند و استقلال بانک مرکزی را نادیده می‌گیرند. در تمام دنیا هم بانک‌های مرکزی وابسته به دولت‌ها نیستند، بنابراین تحریم بانک مرکزی غیراصولی و غیرمنطقی است."

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، روز شنبه، ۳۱ دسامبر (۱۰ دی)، قانون جدید بودجه دفاعی آمریکا را امضا کرد که تشدید تحریم‌های ایران، از جمله مجازات شرکت‌ها و موسسه‌های طرف معامله با بانک مرکزی این کشور را هم شامل می‌شود.

بر اساس این قانون، دسترسی شرکت‌های خارجی طرف معامله با بانک مرکزی ایران به نظام مالی ایالات متحده منع می‌شود.

اعمال این محدودیت‌های جدید از سوی دولت آمریکا می‌تواند بر انتقال درآمدهای نفتی ایران تاثیر بگذارد و انتقال پول حاصل از فروش نفت به داخل این کشور را با دشواری‌هایی روبه‌رو کند.

در ماه‌های گذشته و در شرایطی که هیچ محدودیتی بر بانک مرکزی ایران اعمال نشده بود، این کشور در دریافت پول نفت خام خود به کشور هند با مشکلاتی روبه‌رو شد و دریافت این منابع مالی از هند، برای چندین ماه به تاخیر افتاد.

گفته شده است که دولت آمریکا پیش از این، نگرانی خود را از تبعات تحریم بانک مرکزی ایران به اطلاع نمایندگان کنگره رسانده بود. این نگرانی وجود داشت که در صورت اعمال چنین تحریم و محدودیت‌هایی، قیمت‌های جهانی نفت با افزایش ناگهانی روبه‌رو شود، ولی نمایندگان کنگره آمریکا با در نظر گرفتن تمهیداتی، سعی کردند این نگرانی را کاهش دهند.

بر اساس این مصوبه، مجازات موسسه‌های مالی طرف معامله با بانک مرکزی ایران شش ماه پس از ابلاغ این قانون اجرایی خواهد شد تا شوک کمتری به بازارهای نفتی وارد شود.

همچنین به رئیس جمهور آمریکا این اختیار داده شده است که برای حفظ و تامین منافع و امنیت ملی این کشور، بعضی از مجازات‌های در نظر گرفته شده برای موسسه‌های طرف معامله با بانک مرکزی ایران را به اجرا نگذارد.

در زمان تصویب قانون جدید آمریکا که تحریم بانک مرکزی ایران را هم شامل می‌شود، بازارهای جهانی نفت به دلیل تعطیلات، فعالیت نمی‌کردند و واکنش احتمالی معامله‌گران این بازار به چنین محدودیتی، در روزهای آینده قابل مشاهده خواهد بود.

ثبت رکوردهای پیاپی در بازار ارز

همزمان با تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قیمت ارزهای جهانی از جمله دلار و یورو در بازار آزاد ارز ایران افزایش یافته است.

قیمت دلار که در چند ماه اخیر در بازار ایران رشدی دائمی داشته است، در معاملات صبح روز یکشنبه، ۱۱ دی ماه، یک هزار و ۵۹۰ تومان گزارش شد. قیمت هر یورو هم ۲ هزار و ۶۰ تومان و هر پوند ۲ هزار و ۴۸۵ تومان اعلام شد.

بازار ارز ایران در هفته‌های گذشته با تلاطم‌هایی روبه‌رو بود و قیمت هر دلار در معاملات صبح روز دوشنبه، ۲۶ دسامبر (۵ دی)، به یک هزار و ۵۵۰ تومان رسید که رکوردی در معاملات ارز ایران به شمار می‌آمد اما رسیدن نرخ دلار به مرز ۱۶۰۰ تومان رکورد بی سابقه ای به حساب می آید.

البته در ماههای اخیر ارزش ریال در برابر ارزهای عمده نظیر دلار و یورو به شدت کاهش پیدا کرده و امروز به پائین ترین میزان خود در طول تاریخ رسیده است.

در عین حال، مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در واکنش به اعمال تحریم‌های جدید از سوی دولت آمریکا گفته است: "عده‌ای فکر می‌کنند تحریم‌ها به نقطه ضربه‌زننده خود رسیده است و اگر تحریم‌ها شامل بانک مرکزی شود، کار ایران یکسره می‌شود، در حالی که ما برخلاف آنها فکر می‌کنیم، چون این آخرین حربه آنها است و بعد از این، تحریم معنایی ندارد."

پیش از این، رستم قاسمی، وزیر نفت ایران، گفته بود: "قانونی در دنیا وجود دارد که بر اساس آن، حتی کشورهای در حال جنگ هم مجاز نیستند بانک مرکزی کشوری را تحریم کنند و این، یک قانون بین‌المللی است."

او پیش‌بینی کرده بود که تحریمی علیه بانک مرکزی ایران اعمال نمی‌شود و "سازمان ملل قطعا این کار را نخواهد کرد، اما اگر روزی آمریکا و اروپا این کار را بکنند، قطعا راهکار برای آن وجود دارد."

مطالب مرتبط