افراد ناشناس به محل اقامت ابوالحسن بنی صدر در فرانسه وارد شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بخشی از منزل ابوالحسن بنی صدر؛ دفتر آقای بنی صدر اعلام کرده که پلیس فرانسه در حال تحقیق درباره این حادثه است

افراد ناشناس به محل اقامت ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوری اسلامی ایران، در فرانسه وارد شده و به سرقت و تخریب محل پرداخته اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این حادثه در شب سال نو روی داده و در جریان آن، افراد ناشناس وارد خانه آقای بنی صدر در فرانسه شدند و به گفته منابع پلیس، دست به سرقت زدند.

ابولحسن بنی صدر در مصاحبه ای با رادیو فارسی بی بی سی گفته است که افراد مهاجم هنگامی که او و همسرش در خانه نبودند، با استفاده از نردبانی که در محل یافتند، پنجره ای را شکسته و وارد خانه شدند.

رئیس جمهوری پیشین ایران گفته است که معلوم است که این افراد "مسیر معینی" را در نظر داشتند زیرا به محل های خاصی رفته اند.

آقای بنی صدر در مورد هویت احتمالی و انگیزه افرادی که وارد خانه او شده اند اظهار نظری نکرد اما گفت این افراد پس از ورود به خانه "چنان محل را به هم ریخته اند که دشوار بشود گفت که مقصودشان دزدی بوده است."

وی افزوده است که "به نظر می رسد که آدم هایی که این کار را کرده اند می دانستند چه می کنند."

حق نشر عکس no credit
Image caption بنی صدر: به نظر می رسد آدمهایی که این کار را کرده اند می دانستند چه می کنند

حدود سه هفته پیش هم همسر ابوالحسن بنی صدر هنگام ورود به خانه، هدف حمله چند نفر ناشناس قرار گرفت و آقای بنی صدر به بی بی سی گفت که در آن هنگام، دفتر او با ارسال نامه ای به وزیر کشور فرانسه، هشدار داد که وضعیت امنیت محل نا مناسب است."

آقای بنی صدر افزوده است که با حادثه ای که اخیرا روی داد، معلوم شده که "امنیتی در کار نیست" و وظیفه حکومت فرانسه است که به مسئولیت خود در حفظ امنیت عمل کند.

پیشتر، خبرگزاری فرانسه به نقل از فیروزه بنی صدر، دختر رئیس جمهوری پیشین ایران، نوشت که پدرش از سال ها پیش از حفاظت امنیتی برخوردار نبوده است و افزود که اگرچه حادثه اخیر ظاهرا ماهیت سرقت دارد "اما ممکن است مساله دیگری در کار بوده باشد."

فیروزه بنی صدر گفته است که به نظر می رسد که افرادی خانه را زیر نظر داشته اند و می دانستند چه زمانی این محل خالی است.

وی همچنین به ماجرای حمله به خانم بنی صدر در ۲۶ نوامبر هم اشاره کرده است.

حق نشر عکس x
Image caption بنی صدر نخستین رئیس جمهوری اسلامی ایران به دلیل اختلاف با آیت الله خمینی از این سمت عزل شد

یک منبع قضایی به خبرگزاری فرانسه گفته که تحقیقاتی در مورد هر دو حادثه به جریان افتاده است هر چند افزوده است که بین حادثه ورود به خانه آقای بنی صدر و حمله به همسرش با فعالیت های سیاسی وی در گذشته "ارتباط مشهودی به نظر نمی رسد."

ابوالحسن بنی صدر از جمله ایرانیان مخالف حکومت پادشاهی در ایران بود که تا زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ در خارج از کشور به سر می برد.

وی همراه آیت الله روح الله خمینی از پاریس به تهران آمد و در ماه های نخست پس از سقوط حکومت پادشاهی، از جمله نزدیکان آیت الله خمینی محسوب می شد.

آقای بنی صدر در مجلس خبرگان قانون اساسی عضویت داشت، به سمت هایی در دولت موقت منصوب شد و در نخستین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۹۸۰ به ریاست جمهوری رسید اما حدود یک سال و نیم بعد، در پی اختلاف نظر با آیت الله خمینی و برخی دیگر از نزدیکان او، از این سمت عزل شد.

آقای بنی صدر بعدا موفق شد به خارج بگریزد و از آن زمان، در فرانسه اقامت داشته است.