نیروی دریایی ایران موشکهای جدیدی آزمایش کرد

مانور نیروی دریایی ایران حق نشر عکس Fars
Image caption مانور نیروی دریایی ارتش در آبهای جنوب شرق ایران برگزار شده است

منابع نظامی ایران از آزمایش چند فروند موشک جدید در جریان مانور دریایی در آبهای جنوب این کشور خبر داده اند.

روز دوشنبه، ۱۲ دی (۲ ژانویه)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از سخنگوی مانور نیروی دریایی ارتش ایران، موسوم به "رزمایش ولایت ۹۰" گزارش کرد که در آخرین روز از این رزمایش، موشک بردبلند ساحل به دریا به نام "قادر" با موفقیت شلیک شده است.

دریادار دوم محمود موسوی، سخنگوی رزمایش نیروی دریایی ارتش، گفته است که این موشک توسط متخصصان ایرانی ساخته شده و در پرتاب آزمایشی، به هدف های مورد نظر اصابت کرده است.

ایرنا به نقل از سخنگوی رزمایش ولایت ۹۰ افزوده است که در ادامه این مانور دریایی، یک فروند موشک کوتاه برد "نصر" هم به سوی هدف های رزمایش پرتاب می شود و یک فروند موشک سطح به سطح "نور" هم از یگان شناور در دریا در منطقه عمومی رزمایش شلیک خواهد شد.

دریادار موسوی سامانه موشکی نور را "فوق پیشرفته" توصیف کرده و گفته است که این سامانه نسبت به نسل قبلی خود، در زمینه سیستم های ضد راداری، تعقیب هدف، هدایت و کنترل و ضد جنگال پیشرفت داشته و افزوده است که این سامانه "به راحتی پس از یافتن هدف مورد نظر می تواند آن را پیگیری کرده و مورد اصابت قرار دهد."

براساس این گزارش، در جریان آزمایش موشک بردبلند قادر، سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی هم در محل رزمایش حضور داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، موشک قادر از نوع موشک های کروز است که توسط وزارت دفاع به تولید انبوه رسیده و در اختیار نیروی دریایی ارتش و سپاه قرار گرفته است.

براساس این گزارش، برد موشک قادر ۲۰۰ کیلومتر است و توانایی حمله به ناوچه و ناوها و اهداف ساحلی دشمن را دارد.

براساس این گزارش، موشک نصر نیز از نوع موشک کروز با برد کوتاه است و می تواند شناورهای تا سه هزار تنی را هدف قرار دهد و منهدم کند.

خبرگزاری فارس نیز پیشتر در گزارش مربوط به رزمایش ولایت ۹۰ از حضور شمار دیگری از مقامات نظامی جمهوری اسلامی در محل رزمایش خبر داده بود.

ابعاد 'عملیاتی و اطلاعاتی'

براساس این گزارش، معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح، جانشین فرمانده کل ارتش، و شماری از فرماندهان و مقامات ارتش و سپاه پاسداران در طول رزمایش شاهد عملیات یگان های نیروی دریایی ارتش بودند.

حق نشر عکس Fars
Image caption شماری از فرماندهان و مقامات نظامی از رزمایش نیروی دریایی ارتش دیدن کردند

خبرگزاری فارس گفته است که رزمایش بزرگ ولایت ۹۰ "در محدوده آب های جنوب شرق کشور از تنگه هرمز تا شمال اقیانوس هند" در ابعاد عملیاتی و اطلاعاتی برگزار می شود.

فارس همچنین افزوده است که "جمعی از ناظران بین المللی از کشورهای دوست و همسایه" از نزدیک شاهد برگزاری مراحل مختلف رزمایش نیروی دریایی هستند.

این خبرگزاری از این کشورهای "دوست و همسایه" نام نبرده است اما برخی گزارش ها حاکی از حضور یکی از مقامات نظامی سوریه برای مشاهده این رزمایش خبر داده اند.

خبر آزمایش موشک بردبلند نیروی دریایی ارتش ایران در حالی انتشار می یابد که جمهوری اسلامی به دلیل دنبال کردن برنامه های اتمی خود با فشار فزاینده بین المللی مواجه بوده است.

هفته گذشته، معاون اول رئیس جمهوری ایران تهدید کرد که در صورتی که نفت ایران هدف تحریم قرار گیرد، جمهوری اسلامی با بستن تنگه هرمز، مانع از رسیدن نفت صادراتی حوزه خلیج فارس به بازارهای جهانی خواهد شد.

در سال های گذشته هم مقامات جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده بودند که اگر این کشور نتواند نفت خود را به بازارهای صادراتی ارسال کند، به سایر کشورهای منطقه نیز اجازه نخواهد داد به صدور نفت ادامه دهند.

در واکنش به این اظهارات، مقامات نظامی آمریکا هشدار دادند که اجازه نخواهند ایران در راه تجارت آزاد از مسیر تنگه هرمز مانعی ایجاد کند.

منطقه خلیج فارس و دریای عمان تحت پوشش ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا قرار دارد که از جمله ماموریت های آن، حفظ امنیت مسیر صادرات نفت کشورهای منطقه است.

در جریان جنگ ایران و عراق در دهه ۱۹۸۰، حملات عراق به کشتی ها و تاسیسات نفتی ایران و واکنش ایران به این حملات از جمله حمله به چند تانکر حامل نفت کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، باعث دخالت نیروی دریایی آمریکا در انتقال نفت از این حوزه به بازارهای خارجی شد.

در آن زمان، آمریکا برای تامین اسکورت جهت نفتکش هایی که خواستار حمایت نیروی دریایی این کشور شوند ابراز آمادگی کرد.

رزمایش ولایت ۹۰ روز سه شنبه، ۳ دی آغاز شد.

مطالب مرتبط