وزارت ارشاد خانه سینما را منحل کرد

خانه سینما
Image caption در نامه وزارت فرهنگ و ارشاد به خانه سینما آمده است: بدینوسیله اعلام می دارد با توجه به عدم طی تشریفات قانونی مربوط به تاسیس موسسات فرهنگی و هنری و نیز اقدامات غیر قانونی بعدی، این تشکل و استمرار فعالیت های آن فاقد وجاهت قانونی است و مراتب جهت انحلال خانه سینما اعلام می گردد

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز با ارسال نامه ای به خانه سینما، این نهاد را منحل اعلام کرد.

در نامه ای که خبرگزاری های ایران امروز تصویرش را منتشر کرده اند فعالیت های خانه سینما "فاقد وجاهت قانونی" خوانده شده و از دست اندرکاران این نهاد خواسته شده که ظرف مدت ۴۸ ساعت کلیه فعالیت های خود را "متوقف" کنند.

این در حالیست که محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز ۱۳ دی ماه در حاشیه مراسم رونمایی یک کتاب اعلام کرده بود که این وزراتخانه هنوز درباره انحلال خانه سینما تصمیم قطعی نگرفته و تصمیم نهایی خود را طی هفته جاری اعلام خواهد کرد.

شورای عالی سینما هم که برخی کارشناسان معتقدند از سوی دولت به موازات خانه سینما ایجاد شده است دو روز پیش بر غیر قانونی بودن فعالیت خانه سینما و انحلال "قریب الوقوع" آن تاکید کرده بود. در همین حال فرهاد توحیدی رئیس هیات مدیره خانه سینما نیز اعلام کرده بود که خانه سینما را نمی‌توان منحل کرد.

شورای فرهنگ عمومی: خانه سینما جایگاه قانونی ندارد

دبیر شورای فرهنگ عمومی هفته گذشته اعلام کرده بود که بر اساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی به علت تفاوت وضعیت فعلی خانه سینما با مصوبه شورای فرهنگ عمومی، خانه سینمای فعلی جایگاه قانونی و حقوقی ندارد.

منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی روز چهارشنبه هفتم دی (۲۸ دسامبر) در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا گفت: "از مدتی قبل گزارش هایی داشتیم مبنی بر اینکه اساسنامه خانه سینما تغییراتی کرده است و این نهاد به جایگاه حقوقی وزارت ارشاد در مناسباتش تن نمی دهد."

دادگاه خانه سینما

بر اساس گزارش ها، دادگاه رسیدگی به شکایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علیه خانه سینما قرار است روز ۲۱ دی ماه برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آقای فرهاد توحیدی رئیس هیات مدیره خانه سینما با اشاره به اینکه علاوه بر خانه سینما، وزارت ارشاد از اداره کل ثبت شرکت‌ها نیز شکایت کرده است، گفته بود که "وزارت ارشاد خواستار صدور دستور موقت مبنی بر جلوگیری از فعالیت موسسه خانه سینما به خاطر اساسنامه غیرقانونی شده است."

به گفته آقای توحیدی، مسئولان وزارت ارشاد از محاکم قضایی خواسته‌اند که اداره کل ثبت شرکت‌ها را موظف کند تا اساسنامه فعلی خانه سینما را ابطال کند.

مطالب مرتبط