محکومیت فائزه هاشمی؛ حلقه محاصره تنگتر می‌شود

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دادگاهی در تهران فائزه هاشمی، نماینده پیشین مجلس ایران و دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به تحمل شش ماه حبس و محرومیت پنج ساله از فعالیت سیاسی و حضور رسانه‌ای محکوم کرده است.

اتهام خانم هاشمی "تبلیغ علیه نظام" بود که پس از مصاحبه ای با سایت اینترنتی روزآنلاین علیه او مطرح شد.

خانم هاشمی در این مصاحبه، به شدت از نقض آزادی ها و حقوق بشر در ایران، مدیریت اقتصادی این کشور و وضعیت روابط آن با سایر کشورها انتقاد کرده بود.

او همچنین حمله و فحاشی گروهی "حزب الهی" علیه او و اطرافیانش در شهر ری را "سازماندهی شده" توصیف کرد و گفت که محکومیت این حمله توسط مقامات ارشد حکومتی "ظاهری" و غیر صادقانه بوده است.

خانم هاشمی در این مصاحبه گفته بود: "اداره ممکلت الآن با همین رجاله ها و اراذل و اوباش است".

این اظهارات به شکایت مدعی العموم از خانم هاشمی و محکومیت او توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران انجامید.

وکیل خانم هاشمی گفته است که به این حکم اعتراض می کند.

افزایش فشارها

خبر محکومیت دختر آقای هاشمی رفسنجانی در پی مسدود شدن وب‌سایت شخصی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و همزمان با ادامه تلاش ها برای از بین بردن نفوذ او در دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شده است.

این رشته وقایع یادآور فشارهایی است که چهره ها و نهادهای حکومتی نزدیک به آیت الله علی خامنه ای و همچنین دولت محمود احمدی نژاد در سال های اخیر علیه آقای هاشمی رفسنجانی وارد کرده اند.

این گونه اختلافات دست کم عمری بیست و چند ساله دارد و به دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی باز می گردد که در آن سیاست توسعه اقتصادی و تنش زدایی با دنیای خارج توسط دولت او پیگری می شد.

حق نشر عکس
Image caption اعضای خانواده آقای هاشمی رفسنجانی از او در هنگام نوشتن نامه سرگشاده به آیت‌الله خامنه‌ای عکس گرفته‌اند

هواداران آیت الله خامنه ای که به تدریج در گروه های موسوم به حزب الله سازماندهی می شدند، معتقد بودند که این سیاست ها، فضای جامعه را از "آرمان های اولیه انقلاب" دور می کند.

در نهایت بخش های مهمی از سیاست توسعه اقتصادی دولت آقای هاشمی رفسنجانی در اثر فشارهای گروه ها و چهره های سیاسی موسوم به "جناح راست" که گفته می شد مورد حمایت آیت الله خامنه ای هستند کنار گذاشته شد.

همچنین وقایعی چون قتل مخالفان سیاسی حکومت ایران در اروپا، از جمله کشتار معروف رستوران میکونوس، سیاست تنش زدایی این دولت را با شکست مواجه کرد.

انتقادات کم سابقه ای که در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی و توسط مطبوعات اصلاح طلب علیه آقای هاشمی رفسنجانی مطرح شد، او را به جناح محافظه کار حکومت نزدیک تر کرد و باعث شد تنش ها میان او و هواداران رهبر ایران برای چند سالی کاهش پیدا کند.

اما تلاش آقای هاشمی رفسنجانی برای بازگشت به قدرت از طریق نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴، آتش زیر خاکستر را شعله ور ساخت و او را به دشمن شماره یک محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور بعدی ایران بدل کرد.

این خصومت به ویژه از آنجا پررنگ شد که رقیبان انتخاباتی آقای احمدی نژاد، از جمله آقای هاشمی رفسنجانی، به تصریح و تلویح نحوه پیروزی او در انتخابات را "مسأله دار" توصیف کردند.

'دشمن اصلی'

آقای احمدی نژاد در چهار سال دوره اول ریاست جمهوری خود به تلاش برای کاستن از نفوذ و قدرت آقای هاشمی رفسنجانی ادامه داد و در آستانه انتخابات دوره دوم هم، در مناظره انتخاباتی با میرحسین موسوی، لبه تیز حملات خود را متوجه آقای هاشمی رفسنجانی و فرزندان او کرد.

این مناظره که "تاریخی" توصیف شد، موجی به راه انداخت که سرانجام به انتشار نامه سرگشاده معروف آقای هاشمی رفسنجانی به آیت الله خامنه ای انجامید.

او در این نامه نسب به وجود "آتش فشان هایی که از درون سینه های سوزان تغذیه می شوند" و خطر اعتراضات خیابانی علیه حکومت هشدار داد.

همدلی نشان دادن آقای هاشمی رفسنجانی و اعضای خانواده اش با معترضان به نتایج انتخابات، که در مواردی حتی به تشویق آنها به ادامه اعتراضات رسید، رویارویی آقای هاشمی رفسنجانی با هواداران آقای خامنه ای را به اوج رساند.

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر ایران در خطبه نماز جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ گفت که نظراتش به نظرات آقای احمدی‌نژاد نزدیک‌تر است تا آقای هاشمی‌رفسنجانی که او را از پنجاه و دو سال پیش از نزدیک می‌شناسد

آقای هاشمی رفسنجانی تاکنون کرسی ریاست مجلس خبرگان و بخش عمده نفوذ خود در دانشگاه آزاد را در این رویارویی از دست داده است و فرزندان او هم به شکلی کم سابقه تحت فشار هستند.

علاوه بر اینها، تشکیل یک هیأت حل اختلاف توسط آیت الله خامنه ای برای رسیدگی به اختلافات مجلس و دولت، عملا یکی از کارکردهای مجمع تشخیص مصلحت را از آن گرفته است.

به نظر می رسد که با نزدیک شدن به اسفندماه سال ۱۳۹۰، فشارها علیه او حتی افزایش بیشتری پیدا کند.

اسفندماه علاوه بر انتخابات دوره بعدی مجلس شورای اسلامی، پایان چهارمین دوره ریاست آقای هاشمی رفسنجانی بر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم هست.

او در مورد انتخابات مجلس یا سکوت کرده یا سخنانی به زبان آورده است که خوشایند حاکمان فعلی ایران نیست.

به نظر می رسد که آنها علاوه بر اختلافات قدیمی با آقای هاشمی رفسنجانی و کینه های قدیمی از او، نگرانی هایی هم در مورد آینده دارند.

با افزایش فشارهای بین المللی علیه ایران و تشدید اختلافات داخلی در حکومت این کشور، احتمال بروز بحران هایی در سال های آینده ایران وجود دارد.

حاکمان امروز ایران ترجیح می دهند که در زمان مواجهه با بحران های احتمالی، خیالشان از مزاحمت های داخلی تا حد ممکن راحت باشد؛ حضور مردی در صحنه سیاست که سال ها مرد دوم هرم قدرت در جمهوری اسلامی بوده و به ویژه در میان محافظه کاران سنتی به "ستون انقلاب" و "مرد بحران ها" شهرت دارد، راحتی خیال را از آنها خواهد گرفت.

آیت الله خامنه ای در اوج بحران پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ گفت که در مقایسه میان آقای احمدی نژاد و آقای هاشمی رفسنجانی، نظر آقای احمدی نژاد را در مواردی مانند عدالت اجتماعی به نظر خود نزدیک تر می داند.

آیا او ریاست "دوست پنجاه و دو ساله" خود بر مجمع تشخیص مصلحت را تمدید می کند یا او را رسما به خانه می فرستد تا آنطور که خودش گفته است، خاطرات سال‌های قدرتمندی را بنویسد؟

مطالب مرتبط