کواکبیان: ۷۰۰ نفر با گرایش اصلاح‌طلبی نامزد انتخابات شده‌اند

ثبت نام انتخابات حق نشر عکس fars
Image caption شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اعلام کرده که در انتخابات مجلس لیست انتخاباتی ارائه نخواهد داد و از کسی نیز حمایت نمی کند

مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردمسالاری گفت که در سراسر کشور حدود ۷۰۰ نفر که "جدا از وابستگی حزبی‌شان، از نظر تفکر با اصلاح‌طلبان ارتباط دارند"، به عنوان داوطلب نمایندگی مجلس ثبت نام کرده‌اند.

آقای کواکبیان روز سه شنبه ۱۳ دی (۳ ژانویه) در مصاحبه با خبرگزاری مهر افزود که از میان این ۷۰۰ نفر، ۱۰۰ نفر از "چهره های شاخص اصلاح طلب" هستند.

پیشتر، شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، که متشکل از گروه های مختلف اصلاح طلب و از جمله حزب مردمسالاری است، اعلام کرده بود که در انتخابات آینده لیست انتخاباتی ارائه نخواهد داد و از کسی نیز حمایت نمی کند.

با این حال امروز آقای کواکبیان گفته است که از میان اصلاح طلبان، "حزب مردمسالاری، خانه کارگر، فراکسیون خط امام مجلس، نمایندگان ادوار مجلس" و همچنین تعدادی از اعضای دو حزب "اعتماد ملی و کارگزاران سازندگی" در انتخابات آینده شرکت خواهند کرد.

وی با خبر دادن از کاندیدا شدن ۱۵ نفر از شخصیت های متمایل به اصلاح طلبان در تهران افزوده است که وی و همفکرانش اگر برای ۱۵۰ کرسی مجلس نهم نامزد انتخاباتی داشته باشند، لیست سراسری خواهند داد.

اظهارات متفاوت محمدرضا تابش

همزمان با انتشار این اظهارات، محمدرضا تابش، دبیرکل فراکسیون اصلاح طلبان مجلس، گفته است که اصلاح طلبان در انتخابات آینده لیست انتخاباتی نخواهند داد.

وی که خود کاندیدای انتخابات آینده شده، بدون توضیح بیشتر افزوده است که عده ای از اصلاح طلبان "تحت فشار مردم" نامزد انتخابات مجلس نهم شده اند.

در واکنشی جداگانه، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان با انتقاد از کسانی که "هدفشان در انتخابات رفتن به مجلس نیست" هشدار داده که این افراد "بهانه‌هایی مثل تقلب می‌گیرند و به دنبال براندازی هستند".

آقای جنتی خواستار "توضیح دادن" مسئولان در مورد اهداف افرادی شد که در صدد بر هم زدن آرامش کشور هستند و تاکید کرد که نهاد‌هایی مانند شورای نگهبان نیز "باید وظایف خود را بشناسند".

پیش از این حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران گفته بود که انتخابات مجلس آینده "حساس ترین انتخابات" پس از انقلاب است و گروه های مختلف سیاسی قصد دارند در آن علیه رهبر جمهوری اسلامی اقدام کنند.

مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت ایران و دبیرکل حزب اعتماد ملی، انتخابات آتی مجلس را "فرمایشی" خوانده و گفته است که حکومت می تواند به جای برگزاری انتخابات، نمایندگان مجلس را منصوب کند.

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران هم اعلام کرده است که "همه نشانه ها دلالت بر این دارد که نباید در انتخابات شرکت کنیم و شرکت در انتخابات معنایی ندارد".

قرار است نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوازدهم اسفندماه امسال برگزار شود.

مطالب مرتبط