مناقشه دیپلماتیک ایران و کویت بر سر میدان نفتی مشترک

حق نشر عکس Shana
Image caption احمد قلعه‌بانی: ایران آماده همکاری با کویت و عربستان برای برداشت از میدان آرش است.

به دنبال احضار کاردار ایران در کویت و اعتراض این کشور به طرح ایران برای برداشت از میدان هیدروکربوری مشترک آرش، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده است که "ایران تمایل دارد با کویت و عربستان سعودی به طور مشترک از عواید این میدان بهره‌مند شود."

احمد قلعه‌بانی، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران روز چهارشنبه، ۱۴ دی ماه، در جمع خبرنگاران گفت که "ایران هنوز از میدان آرش برداشتی نداشته است" و آماده است تا برای برداشت از این میدان با عربستان سعودی و کویت همکاری کند.

روز سه‌شنبه، ۱۳ دی ماه، (سوم ژانویه)، خبرگزاری رسمی کویت گزارش داد که وزارت امور خارجه کویت با احضار کاردار ایران، به برنامه‌های این کشور برای برداشت از میدان نفتی مورد مناقشه آرش اعتراض کرده است.

بنا بر این گزارش، مقامات وزارت امور خارجه کویت به سید محمد شهابی، کاردار ایران در کویت، گفته‌اند که اقدام یک‌جانبه ایران برای تولید از این میدان را درست نمی‌دانند و دو طرف تا زمانی که اختلافات مرزی خود را حل و فصل نکرده‌اند، نباید به طور یکجانبه در این منطقه فعالیت کنند.

میدان نفتی آرش در آب‌های مشترک ایران، کویت و عربستان سعودی در شمال غرب خلیج‌فارس قرار دارد و اقدامات یک‌جانبه هر یک از این کشورها برای آغاز تولید از این میدان، همواره اعتراض دو همسایه دیگر را به دنبال داشته است.

پیش از این، رسانه‌های ایران به نقل از محمود زیرکچیان زاده، مدیرعامل شرکت ملی نفت فلات قاره ایران، گزارش داده بودند که اگر راهکار مشارکت در توسعه میدان مشترک آرش با موافقت کویت روبه‌رو نشود، رقابتی تنگاتنگ بین دو کشور شکل می‌گیرد.

این اظهارات زمینه‌ساز احضار کاردار ایران در کویت شد و در نهایت، سفارت ایران در کویت اعلام کرد که راهبرد ایران در برداشت از حوزه نفتی آرش همکاری است، اما دیپلماسی مثبت ایران تاکنون از جانب کویت بی‌جواب مانده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، به نقل از کاردار ایران در کویت گزارش داده است که وزیر امور خارجه ایران در دیدار با همتای کویتی خود در روز یازدهم اکتبر (۱۹ مهر ۱۳۹۰)، پیشنهادهای مدونی را درباره فلات قاره به طرف کویتی ارائه کرده است، ولی کویت تاکنون به پیشنهادهای ایران پاسخی نداده است.

شرکت ملی نفت فلات قاره ایران، تولید نفت از میدان‌های نفتی مشترک ایران در خلیج فارس و دریای عمان را به عهده دارد و بر اساس آخرین داده‌های این شرکت، مطالعات لرزه‌نگاری سه‌بعدی در محدوده میدان آرش به پایان رسیده است.

ایران میدان آرش را که با میدان نفتی الدوره کویت مخزن مشترک دارد، در سال ۱۹۷۷ میلادی کشف کرد و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، اولین چاه اکتشافی در محدوده آن را در سال ۱۹۹۲ میلادی حفر کرده است.

فعالیت‌های اکتشافی ایران در محدوده میدان آرش در گذشته هم مورد اعتراض دیپلماتیک کشورهای همسایه قرار گرفته بود.

پیش از این، محمود زیرکچیان‌زاده، مدیرعامل شرکت ملی نفت فلات قاره ایران به خبرگزاری مهر گفته بود که سیاست شرکت ملی نفت ایران برای توسعه میدان‌های مشترک نفت و گاز، اجرای دیپلماسی مثبت و فعال انرژی با کشورهای همسایه است.

با این حال، او از طرح‌های این شرکت برای توسعه و آغاز تولید زودهنگام از میدان مشترک آرش خبر داده بود.

وزارت امور خارجه کویت اعلام کرده است که این کشور اقدام یک‌جانبه ایران را در تولید از این میدان درست نمی‌داند و چنین طرحی باید بعد از توافق با کویت انجام شود.

مطالب مرتبط