کره جنوبی نفت بیشتری از ایران می‌خرد

حق نشر عکس mehr
Image caption حدود ۵ میلیارد دلار از پول نفت ایران در حساب های بانکی در کره جنوبی معطل مانده اند

کره جنوبی در سال جدید میلادی از میزان واردات نفت خود از ایران نخواهد کاست و حتی این واردات اندکی افزایش خواهد یافت، اما واردکنندگان کره ای در حال بررسی کشورهای دیگری هستند تا بتوانند واردات نفت خود را بدون نیاز به ایران تامین کنند.

منابع دولتی به خبرگزاری رویترز گفته اند که دولت کره جنوبی به دنبال کسب معافیت و اجازه از دولت آمریکاست تا به خرید نفت از ایران و پرداخت وجه آن ادامه دهد.

خبرگزاری کره ای یونهاپ گزارش داده است که کره جنوبی به زودی از آمریکا بطور رسمی خواهد خواست که تحریم های جدید آمریکا علیه بازار انرژی ایران شامل حال کره جنوبی نشود.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سئول، پالایشگاه‌های کره جنوبی در سال جاری (۲۰۱۲) روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران می خرند که از رقم ۱۹۰ هزار بشکه سال گذشته کمی بیشتر است.

رویترز در گزاش خود می گوید که با وجود اشتهای بالایی که کره جنوبی به عنوان پنجمین وارد کننده عمده نفت جهان دارد، صحبت از تحریم احتمالی نفت ایران باعث شده است که آن کشور به دنبال جایگزینی برای نفت وارداتی از ایران باشد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا این هفته با امضای یک مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا، قانونی را ابلاغ کرد که بموجب آن بانک مرکزی ایران تحریم و بر خرید نفت از ایران هم محدودیتهایی وضع می شود.

اتحادیه اروپا هم طی روزهای اخیر بطور جدی مشغول ارزیابی اعمال تحریم خرید نفت ایران است.

ایران به شکل فزاینده ای با مشکل دریافت پول نفتی روبروست که به کشورهای مختلف می فروشد.

هندوستان اخیرا برای پرداخت پولی که بابت خرید حامل های انرژی به ایران بدهکار بود، با مشکل زیادی مواجه شد.

خبرگزاری رویترز می گوید حدود ۵ میلیارد دلار از پول نفت ایران در حساب های بانکی در کره جنوبی معطل مانده اند، چرا که تحریم هایی که موسسات مالی ایران را هدف قرار می دهند از جابجایی پول به مقصد ایران جلوگیری یا اینکار را بسیار سخت کرده است.

در همین حال شرکت پالایشگاهی هیوندای اویل بنک که قرار است در سال جاری روزانه ۷۰ هزار بشکه نفت خام از ایران بخرد، می گوید که در حال بررسی طرح های اضطراری است تا در صورت به خطر افتادن جریان خرید نفت از ایران، بتواند نیاز خود را از فروشندگان دیگر تامین کند.

سخنگوی شرکت یاد شده گفت: "ما در حال آماده شدن برای سناریوهای مختلفی هستیم که یکی از آنها ایجاد تنوع در منابع است تا در صورت تغییر شرایط، نیاز از منابع دیگر تامین شود".

از چهار شرکت پالایشگاهی اصلی در کره جنوبی تنها شرکت های هیوندای اویل بنک و شرکت اس کی از ایران نفت خام وارد می کنند.

طی روزهای اخیر بروز جنگ لفظی میان ایران و آمریکا بر سر احتمال بسته شدن تنگه استراتژیک هرمز باعث افزایش نگرانی ها در بازار نفت شده است.

مطالب مرتبط