وزیر امور خارجه ترکیه به تهران رفت

حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای داوود اوغلو پس از ورود به تهران مورد استقبال علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران قرار گرفت

احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه برای یک سفر دو روزه وارد تهران شده است. وزارت خارجه ترکیه گفته آقای داوود اوغلو در این سفر درباره مسئله هسته‌ای ایران و تحولات سوریه و عراق با مقام های این کشور گفتگو می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای داوود اوغلو پس از ورود به تهران به اتفاق علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران به دیدار محمد رضا رحیمی معاون اول محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران رفته است و قرار است پس از گفتگو با او، مذاکراتی هم با وزیر خارجه ایران داشته باشد.

سفر وزیر امور خارجه ترکیه به ایران در حالی انجام می‌شود که تحریمهای بین المللی علیه ایران شدیدتر شده و از جمله آخرین خبرها حاکی است که دولت‌های اروپایی در مورد منع واردات نفت خام ایران به اتحادیه اروپا به توافق اولیه دست یافته‌اند، هر چند هنوز در مورد زمان اعمال چنین ممنوعیتی تصمیم نگرفته‌اند.

با این حال وزیر انرژی ترکیه امروز چهارشنبه ۱۴ دی (۴ ژانویه) گفت داد و ستد شرکت نفت این کشور با ایران ادامه پیدا می کند، مگر آنکه اتفاق تازه ای بیفتد.

ترکیه سی درصد نفت مورد نیازش را که بالغ بر ۲۰۰ هزار بشکه در روز است از ایران وارد می کند.

روابط ایران و ترکیه

بر خلاف غرب که برای منزوی کردن ایران به دلیل ادامه برنامه هسته ای این کشور تلاش می کند، ترکیه در سالهای گذشته روابط اقتصادی بیشتری با ایران برقرار کرده.

این موضوع بویژه ناخرسندی ایالات متحده را به دنبال داشته که در پی فشار بیشتر بر ایران برای کنار گذاشتن برنامه هسته ای این کشور است.

جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا، در ماه دسامبر سال میلادی گذشته، از ترکیه خواست تحریمهای تازه ای علیه ایران وضع کند.

آقای بایدن در گفتگو با روزنامه حریت گفت: "ما از شرکای خود از جمله ترکیه می خواهیم برای وضع تحریمهای تازه علیه ایران گام بردارند."

ترکیه تاکید کرده که خود را ملزم به رعایت تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران می داند، ولی به رعایت تحریمهای یکجانبه ایالات متحده و اروپا پایبند نیست.

ایران و ترکیه در مقابله با گروهای مسلح کرد در این دو کشور نیز با یکدیگر همکاری کرده اند. آنها در این زمینه همکاری های امنیتی و اطلاعاتی داشته اند.

سوریه و ناتو: دو موضوع مورد اختلاف

علیرغم همکاری های گسترده اقتصادی و امنیتی، ایران و ترکیه در مورد آنچه در سوریه می‌گذرد با هم اختلافات عمده ای دارند.

با ادامه سرکوب خونین مخالفان دولت سوریه، ترکیه در ماههای گذشته از حکومت بشار اسد فاصله گرفته و ظاهرا به این نتیجه رسیده که بشار اسد مشروعیتش را از دست داده است.

همچنین بعضی از مقامهای ایرانی اخیرا موضع ترکیه در مورد سوریه و همینطور دعوت این کشور از اخوان المسلمین مصر برای پیروی از الگوی اسلامی ترکیه را مورد انتقاد قرار دادند.

از جمله، سرلشکر یحیی رحیم صفوی مشاور نظامی ارشد آیت الله خامنه ای سه ماه پیش گفت اگر رهبران سیاسی ترکیه نتوانند روابطشان را با ایران شفاف کنند به مشکل بر خواهند خورد و آنها علاوه برای بالا بردن سطح داد و ستدهای تجاری با ایران، باید یک نوع همگرایی با جمهوری اسلامی داشته باشند.

یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران ایران نیز تهدید کرده بود که اگر به ایران حملۀ نظامی بشود، این کشور ابتدا سیستم سپر موشکی ناتو در ترکیه را هدف قرار خواهد داد.

این موضع گیری ها انتقاد تند ترکیه را در پی داشت اما علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران روز ۲۳ آذر ۱۳۹۰ به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت که "به یکی از مسئولان ایرانی در مورد اظهارات علیه ترکیه تذکر داده است".

برخی تحلیلگران روابط بین الملل معتقدند ظاهراً در شرایط کنونی که ایران مورد تحریم های شدیدتر اقتصادی قرار گرفته، این کشور تمایل دارد بیشتر دوست و همسایه ترکیه دیده شود تا رقیب و مخالف آن.

مطالب مرتبط