حضور همزمان احمدی‌نژاد و مصلحی در وزارت اطلاعات ایران

وزارت اطلاعات حق نشر عکس
Image caption حیدر مصلحی امروز در مورد نحوه "همکاری وزارت اطلاعات با جامعه اطلاعاتی کشور" گزارش داده است

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران با حضور در وزارت اطلاعات، در جمع وزیر، معاونان و کارکنان این وزارتخانه به سخنرانی پرداخت.

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران، چهارشنبه ۱۴ دی (۴ ژانویه) خبر کوتاهی را از اظهارات آقای احمدی نژاد در وزارت اطلاعات منتشر کرده که در بخشی از آن بر لزوم پی گیری "مسائل ملی" در این وزارتخانه با "نگاه کلان" تاکید شده است.

خبر امروز سایت ریاست جمهوری در حالی منتشر می شود که روابط محمود احمدی نژاد و حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران، از اواخر فروردین گذشته رو به تیرگی گذاشته بود.

در آن زمان، اقدام رئیس دولت به برکناری وزیر اطلاعات، با مخالفت آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران مواجه شد و به دنبال آن، آقای احمدی نژاد در اقدامی اعتراضی به مدت ۱۱ روز از حضور در محل کار خود در ریاست جمهوری خودداری کرد.

'همکاری با جامعه اطلاعاتی کشور'

محمود احمدی نژاد در جلسه امروز با مدیران وزارت اطلاعات، با اشاره به "تهدیدات دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی" گفته است: "تا زنده هستیم حسرت ذره‌ای عقب‌نشینی و سازش با مستکبران عالم را بر دل دشمنان خواهیم گذاشت."

وی با توصیف این وزارتخانه به عنوان "مهمترین رکن اطلاعاتی کشور" تاکید کرده است: "وزارت اطلاعات باید از تحولات به وجود آمده در منطقه جلوتر بوده و افق نگاهش جهانی باشد."

وزرات اطلاعات، تنها دستگاه اطلاعاتی ایران نیست و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران نیز دارای فعالیت هایی موازی و مشابه با وظایف این وزارتخانه است.

سازمان اطلاعات سپاه، تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری یکی از معاونت های سپاه پاسداران بود و پس از انتخابات، به دستور آیت الله خامنه ای به سازمانی تحت ریاست حسین طائب، رئیس سابق بسیج تبدیل شد.

به گزارش سایت دولت پیش از سخنرانی امروز محمود احمدی نژاد در وزارت اطلاعات، حیدر مصلحی گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات وزارت اطلاعات و نحوه "همکاری آن با جامعه اطلاعاتی کشور" ارائه کرده است.

سابقه اختلاف میان مصلحی و احمدی نژاد

در پی ناکام ماندن تلاش فروردین ماه رئیس جمهور برای برکناری حیدر مصلحی، رسانه های ایران خبر دادند که دلیل این اقدام، ناخشنودی محمود احمدی نژاد از برکناری یکی از مسئولان ارشد این وزارتخانه توسط آقای مصلحی بوده است.

مسئول برکنار شده، حسین عبداللهی "معاون هماهنگ کننده" وزارت اطلاعات بود که روزنامه دولتی ایران او را "از طرفداران تفکر انقلابی و ارزشی رئیس‌جمهور" معرفی می کرد و سایت جوان آنلاین نزدیک به سپاه پاسداران، وی را از چهره‌های نزدیک به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر جنجالی آقای احمدی‌نژاد می دانست.

بلافاصله بعد از ابقای حیدر مصلحی با دخالت آیت الله خامنه ای، خبرگزاری فارس گزارش کرد که آقای مصلحی با حضور در محل کار خود در وزارت اطلاعات، در مراسم تودیع معاون هماهنگ کننده این وزارتخانه که چند روز قبل وی را برکنار کرده بود، حضور یافته است.

پس از بازگشت به کار حیدر مصلحی، محمود احمدی نژاد در چند جلسه متوالی کابینه، از حضور همزمان با وزیر اطلاعات ابقا شده خود در جلسات هیات دولت خودداری کرد.

مطالب مرتبط