خانواده حکمتی: قادر به استخدام وکیل نیستیم

امیر حکمتی
Image caption امیر حکمتی چهار ماه پیش در ایران دستگیر شد

اعضای خانواده امیر حکمتی، جوان ایرانی - آمریکایی که به اتهام جاسوسی در ایران دستگیر شده است می گویند که تلاش آنها برای استخدام یک وکیل مدافع بی نتیجه بوده است.

وزارت اطلاعات ایران روز ۱۸ دسامبر گذشته خبر بازداشت یک "جاسوس" ایرانی‌تبار آمریکایی را منتشر کرد و یک روز بعد هم تلویزیون ایران آنچه "اعترافات" امیر حکمتی توصیف می کرد را پخش کرد.

بهناز حکمتی، مادر امیر حکمتی، پیش از این گفته بود که فرزندش "زیر فشار" اعتراف کرده است.

دادستان برای آقای حکمتی که ۲۸ سال سن دارد از قاضی، اشد مجازات را درخواست کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خانواده حکمتی می گویند که حداقل با ۱۰ وکیل دادگستری در ایران تماس گرفته اند اما نتوانسته اند هیچ یک از آنها را به دفاع از فرزندشان ترغیب کنند.

بنا بر این گزارش، وکیل مدافعی که در جلسه غیرعلنی دادگاه متهم حاضر بود، توسط مقام های ایرانی منصوب شده و فقط در روز محاکمه با متهم دیدار داشته است.

مقام های ایرانی به این اظهارات خانواده حکمتی واکنش نشان نداده اند.

ایران می‌گوید آقای حکمتی در قرارگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان و عراق دوره دیده است.

اما خانواده آقای حکمتی می‌گویند که فرزندشان در ارتش آمریکا به عنوان مترجم زبان عربی کار می‌ کرد.

نماینده دادستان، آقای حکمتی را به "همکاری با دولت متخاصم" و "اقدام علیه امنیت کشور" متهم کرده و گفته که او تلاش کرده است که از طریق نفوذ در سیستم اطلاعاتی ایران، این کشور را به دست داشتن در تروریسم متهم کند.

مادر آقای حکمتی پیشتر گفته بود که پسرش برای دیدن مادربزرگ‌هایش به ایران رفته بود که توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

وی همچنین اتهام‌های وارد شده به فرزندش را بی اساس می داند.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه بار دیگر گفت که ایران از اعطای حق دسترسی کنسولی به امیر حکمتی خودداری می کند.

به گفته او، این درخواست آمریکا تاکنون سه بار از طریق سفارت سوئیس در تهران به مقام های ایرانی فرستاده شده اما به آن پاسخی داده نشده است.

اعضای خانواده آقای حکمتی می‌گویند که او روز ۲۳ مرداد امسال (۱۴ اوت) با اجازه دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن برای دیدار با بستگانش به ایران سفر کرد و روز ۷ شهریور (۲۹ اوت) بازداشت شد.

مطالب مرتبط