وزیر امور خارجه ایران: آماده آغاز مذاکرات هسته‌ای هستیم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

وزیر امور خارجه ایران گفته است که ایران نگران تحریم‌های جدید علیه این کشور نیست، ولی برای آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای با نمایندگان کشورهای غربی آماده است.

او گفته است که ترکیه برای میزبانی این مذاکرات اعلام آمادگی کرده است.

علی اکبر صالحی گفت که ایران دو ماه پیش در نامه‌ای به کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرده است که برای ادامه مذاکرات با گروه ۱+۵ آماده است.

آقای صالحی که روز پنجشنبه ۱۵ دی، به همراه احمد داووداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در کنفرانسی مطبوعاتی در تهران شرکت کرده بود، اضافه کرد که به نظرش "ترکیه مناسبت‌ترین محل" برای آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای ایران است، ولی "تعیین مکان (مذاکرات) به طرفین بستگی دارد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای داووداوغلو هم در این کنفرانس خبری گفت که ترکیه هرگونه کمکی را برای ادامه مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ انجام خواهد داد و "از دید ترکیه ادامه مذاکرات، گام مثبتی است که باید هرچه سریع‌تر از سر گرفته شود."

او گفت: "امیدواریم این مذاکرات به نتیجه خوبی برسد و ایران هم بتواند در جوامع بین‌الملل روابط خوبی داشته باشد. منتظریم نتیجه اراده دو طرف را برای انجام این مذاکرات ببینیم."

در عین حال، وزیر امور خارجه ایران گفته است که ایران نگران تحریم‌های اخیر نیست و "تحریم‌های انجام شده علیه ایران درباره بانک مرکزی و منابع نفت ایران، نتایجی نخواهد داشت."

او گفت: "ما همواره آماده مقابله با این تحریم‌های خصومت‌آمیز هستیم. پیش‌بینی‌های لازم اندیشیده شده است و همانطور که در ۳۲ سال گذشته از گردنه‌های فراوانی عبور کردیم، از گردنه‌های موجود هم به سلامت عبور خواهیم کرد."

روز چهارشنبه ۱۴ دی (۴ ژانویه)، رسانه‌های خبری به نقل از دیپلمات‌های اروپایی گزارش دادند که در جریان گفت‌وگوهای نمایندگان کشورهای اروپایی در آخرین روزهای ماه دسامبر، این کشورها بر سر منع واردات نفت خام از ایران به توافق اولیه دست یافته‌اند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هم روز شنبه ۱۰ دی (۳۱ دسامبر)، قانون جدید بودجه دفاعی آمریکا را امضا کرد که تشدید تحریم‌های ایران، از جمله مجازات شرکت‌ها و موسسه‌های طرف معامله با بانک مرکزی این کشور را هم شامل می‌شود.

این تحریم‌ها به منظور اعمال فشار بر ایران بر سر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور اعمال می‌شوند.

در عین حال، محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، روز پنجشنبه ۱۵ دی، در جمع خبرنگاران گفته است: "در شرایط فعلی، تحریم نفت ایران به طور رسمی انجام نشده و حتی تقاضا برای خرید نفت از ایران افزایش یافته است."

او اضافه کرده است که در حال حاضر ایران نفت ارزان و نسیه به هیچ کشوری نمی‌فروشد و شرکت ملی نفت ایران هیچگونه ارزان‌فروشی و نسیه‌فروشی نفت خام را در دستور کار خود قرار نداده است.

آقای قمصری پیش از این به خبرگزاری رویترز گفته بود که در صورتی که اتحادیه اروپا نفت ایران را تحریم کند، ایران به راحتی می‌تواند مشتریانی جایگزین برای نفت خام خود پیدا کند.

بر اساس داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۱۱ میلادی، حدود ۱۸ درصد از نفت و میعانات گازی صادراتی ایران را خریده‌اند که در این میان سهم کشورهای ایتالیا و اسپانیا بیشتر از بقیه خریداران اروپایی بوده است.

کشورهای چین، ژاپن، هند و کره جنوبی، اصلی‌ترین خریداران نفت خام ایران هستند.

در عین حال، گزارش شده است که تیموتی گایتنر، وزیر خزانه‌داری آمریکا، قرار است روزهای دهم تا دوازدهم ژانویه به چین و ژاپن برود تا با مقامات عالی‌رتبه این کشورها درباره مسائل مختلف، از جمله افزایش فشار بر ایران و در پیش گرفتن "تدابیر مالی برای هدف قرار دادن بانک مرکزی ایران" گفت‌وگو کند.

مطالب مرتبط