وزیر ارشاد: بی‌توجهی به نامه انحلال خانه سینما در حکم کلاهبرداری است

حق نشر عکس ISNA
Image caption محمد حسینی می گوید جشن های خانه سینما سیاسی هستند

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد ایران گفت که بی توجهی مسئولان خانه سینما به حکم انحلال خانه سینما از سوی وزارت ارشاد، حکم "کلاهبرداری" خواهد داشت.

آقای حسینی چهارشنبه ۱۴ دی ماه در برنامه خبری شبکه دو تلویزیون ایران گفت، دلیل صدور نامه انحلال خانه سینما "صرفا مسائل حقوقی" نبوده است . او همچنین گفت: "در انحلال خانه سینما، بحث ما صرفا حقوقی نیست بلکه اتفاقاتی هم به ویژه در دو جشن اخیر خانه سینما رخ داده که مورد سوال افراد متعهد و متدینی جامعه قرار گرفته که این اتفاقات نشان می دهد، این جشن‌ها نه یک فعالیت صنفی بلکه سیاسی هستند."

وزیر فرهنگ توضیح بیشتری درباره این اتفاقات نداد ولی به نظر می رسد سخنانی که برخی از برندگان جوایز بعد از دریافت جایزه هاشان مطرح کرده اند مورد رضایت مسئولان وزارت ارشاد نبوده است.

بر اساس گزارش هایی که از مراسم جشن خانه سینما در سال ۸۹ منتشر شد، اصغر فرهادی آرزو کرده بود که شرایطی پیش بیاید که گلشیفته فراهانی به ایران برگردد، و بهرام بیضایی، امیر نادری (کارگردان) و جعفر پناهی (کارگردان) بتوانند در ایران فیلم بسازند. این سخنان اعتراضات زیادی را از سوی مسئولان وزارت ارشاد به همراه داشت تا جایی که مجوز فیلمبرداری فیلم جدایی نادر از سیمین را در میانه فیلمبرداری لغو کردند و اصغر فرهادی ناگزیر شد توضیحاتی بدهد.

در نامه وزارت ارشاد که خبرگزاری های ایران روز دوشنبه ۱۳ دی ماه تصویرش را منتشر کردند فعالیت های خانه سینما "فاقد وجاهت قانونی" خوانده شده و از دست اندرکاران این نهاد خواسته شده که ظرف مدت ۴۸ ساعت کلیه فعالیت های خود را "متوقف" کنند.

این در حالی است که روز ۲۷ آذر فرهاد توحیدی، رئیس هیات مدیره خانه سینما خبر داد که وزارت فرهنگ و ارشاد از خانه سینما شکایت کرده و قرار است دادگاهی در ۲۱ دی‌ماه تشکیل شود.

به گفته آقای توحیدی، وزارت ارشاد همچنین از اداره کل ثبت شرکت‌ها نیز شکایت کرده و "خواستار صدور دستور موقت مبنی بر جلوگیری از فعالیت موسسه خانه سینما به خاطر اساسنامه غیرقانونی شده است."

منتظر دادگاه می مانیم

حق نشر عکس ISNA
Image caption محمد مهدی عسگر پور، مدیر عامل خانه سینما، گفته است که منتظر تشکیل دادگاه می مانیم

در همین حال، روز گذشته (چهارشنبه ۱۴ دی) در نشست خبری خانه سینما، فرهاد توحیدی، رئیس هیئت مدیره خانه سینما گفت: "ما درباره خانه سینما تابع قانون هستیم."

همچنین محمد مهدی عسگر پور، مدیر عامل خانه سینما، نامه ارسالی این وزارتخانه را "فاقد مبنای قانونی" دانست و گفت: "ما منتظر تشکیل دادگاه می مانیم."

اما وزیر فرهنگ و ارشاد درباره این که "وکیل حقوقی خانه سینما معتقد است وزارت ارشاد قادر به انحلال خانه سینما نیست و باید منتظر دادگاه بود"، گفت: "در مجلس شورای اسلامی ماده واحده‌ای با عنوان قانون تعطیل موسسات و واحدهای آموزشی و تحقیقاتی و فرهنگی که بدون اخذ مجوز قانونی دایر شده‌اند وجود دارد که سال ۱۳۷۲ تصویب شده است. اکنون نیز اگر چه آ‌نها به دلیل ثبت شرکتها خود را قانونی می دانند ، ولی باید بگویم ثبت شرکت‌ها لازم است ولی کافی نیست. باید دستگاه مربوطه نیز مجوز خود را صادر کند."

محمد حسینی درباره دلایل انحلال خانه سینما توضیح داد: "پیرامون انحلال، دو مساله وجود داشت، نخست تغییرات ایجاد شده در اساسنامه که در مقاطع مختلف مورد اعتراض ما بود. باید بر اساس اساسنامه اولیه هر گونه تغییری را شورای فرهنگ عمومی تصویب کند اما این کار انجام نشده بود که این تخلف آشکاری است که خودشان نیز به آن اذعان دارند. حتی اواخر سال گذشته یا اوایل امسال به آنها اعلام کردیم تا این موارد را اصلاح کنند، ولی با صراحت اعلام کردند که ما مجمع عمومی داریم و خودمان تصمیم گیری می کنیم که این موضوع از نظر ما غیر قانونی است.

محمد حسینی همچنین گفت: "از ابتدای شکل‌گیری خانه سینما روال قانونی طی نشده است، یعنی در سال ۱۳۶۶ یک اساسنامه با ۲۱ ماده تصویب شد و سپس در سال ۱۳۷۲ اساسنامه با ۳۲ ماده ابلاغ شد که اکنون به بیش از ۵۰ ماده رسیده است. این در حالی است که وقتی شورای فرهنگ عمومی چیزی را تصویب می کند آن را به شورای انقلاب فرهنگی ارجاع می دهد که در این باره این روال طی نشده است."

نظارت

Image caption در نامه وزارت فرهنگ و ارشاد به خانه سینما آمده است: بدینوسیله اعلام می دارد با توجه به عدم طی تشریفات قانونی مربوط به تاسیس موسسات فرهنگی و هنری و نیز اقدامات غیر قانونی بعدی، این تشکل و استمرار فعالیت های آن فاقد وجاهت قانونی است و مراتب جهت انحلال خانه سینما اعلام می گردد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: "چگونگی شکل گیری هیات مدیره یکی از مسایلی است که تغییر کرده است. قبلا قرار بر این بود که اعضای صنف مشارکت کنند و رای گیری انجام شود اما اکنون به نمایندگان صنف محدود شده و ۲۹ نفر هیات مدیره را انتخاب می‌کنند. نباید اینگونه باشد که یک جمعی در یک اتاق دربسته بنشیند و انتخابات برگزار کنند.‌ باید حتما از دستگاهی بر آنها نظارت وجود داشته باشد."

وزیر ارشاد گفت:"بحث رسیدن به سینمای مطلوب جمهوری اسلامی یا همسان بودن آثار سینمایی با شئونات فرهنگ و مبانی مقدس انقلاب اسلامی مورد بی‌توجهی قرار گرفته که در پی آن برخی سینماگران گلایه‌مند هستند. حتی اعتقاد به نظام مقدس جمهوری اسلامی و قانون اساسی و دارا بودن تقوا و صلاحیت حرفه‌ای افراد حذف شده که اینها جای سوال جدی دارد."

او همچنین حمایت خانه سینما از مستندسازانی را که به اتهام همکاری با بی بی سی در شهریورماه امسال بازداشت شدند، نشانه فعالیت سیاسی دانست.

ارتباط با وزارت فرهنگ و ارشاد

محمد حسینی در بخش دیگری از سخنانش گفت: "تشکیلات خانه سینما تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است اما اکنون می‌بینیم کم کم به حدی می‌رسند که وقتی دستور انحلال خانه سینما می‌رسد، می گویند که ما هیچ گونه ارتباطی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نداریم."

او درباره این که صنف های سینمایی بدون خانه سینما زیر نظر کدام بخش فعالیت خواهند کرد گفت: "معاونت سینمایی با آ‌نها در ارتباط است ولی به طور کلی به این مساله فکر کرده‌ایم و برای این که همه چیز شفاف باشد،‌ لایحه نظام صنفی سینمایی آ‌ماده شده و مراحل نهایی خود را طی می کند. البته بعدا براساس اساسنامه اولیه انتخابات باید برگزار شود ولی هیات مدیره فعلی وجاهت قانونی ندارد، به همین دلیل ما ناچار هستیم در یک دوره انتقالی، مرحله موقتی را داشته باشیم."

خانه سینما بزرگ ترین نهاد صنفی سینمای ایران است که در سال ۱۳۷۲ تاسیس شد.

در سایت خانه سینما اهداف تاسیس این خانه "حفظ و صیانت از حقوق مادی و معنوی دست اندرکاران سینما"، "ایجاد امنیت شغلی و تامین اجتماعی" و "ارتقای سطح آموزشی و مهارت حرفه ای" سینماگران ذکر شده است.

خانه سینما مجموعه ای از نهادهای صنفی سینما مانند کارگردانان، تهیه کنندگان، بازیگران و فیلمنامه نویسان است.

این نهاد از آن رو اهمیت دارد که در برخی از نهادهای تاثیرگذار مانند شورای صنفی اکران نماینده دارد و همچنین می تواند با دولت در زمینه مسایل سینما تعامل داشته باشد.

مطالب مرتبط