اتحادیه اروپا تأخیر در تحریم نفت ایران را بررسی می‌کند

صادرات نفت ایران حق نشر عکس BBC World Service

منابع مطلع در اتحادیه اروپا می‌گویند که آغاز ممنوعیت خرید نفت ایران توسط کشورهای این اتحادیه ممکن است چند ماه طول بکشد، چون بعضی از این کشورها برای آماده کردن اقتصاد خود برای این ممنوعیت نیازمند زمان هستند.

مهرداد عمادی، مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا به بی بی سی فارسی گفت که سه کشور اروپایی خواهان فرصتی ۳ تا ۶ ماهه شده اند تا موضوع را مدیریت کنند.

به گفته او، این کشورها برای پیدا کردن جایگزین برای تأمین نفت خود مشکلی ندارند، چون عربستان برای این کار ابراز آمادگی کرده است؛ اما ظاهرا عربستان تسهیلاتی را که ایران برای خریداران اروپایی نفت خود قائل بود، برای آنها در نظر نمی گیرد.

گزارش ها حاکی از آن است که کشورهای اتحادیه اروپا در مورد ممنوعیت خرید نفت از ایران به توافق اصولی رسیده اند.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا در این مورد به بخش فارسی بی بی سی گفته بود که انتظار می رود توافق نهایی در این مورد پیش از اجلاس وزیران امور خارجه این اتحادیه در پایان ماه جاری میلادی حاصل شود.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۱۱ حدود ۱۸ درصد از نفت و میعانات گازی صادراتی ایران را خریده اند که در این میان سهم کشورهای ایتالیا و اسپانیا بیشتر بوده است.

دولت آمریکا انتشار گزارش ها در مورد توافق اصولی کشورهای اتحادیه اروپا برای توقف خرید نفت از ایران را "یک خبر خیلی خوب" توصیف کرد که نتیجه مذاکرات طولانی بین آمریکا و اروپا بوده است.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین ابراز امیدواری کرده بود که علاوه بر متحدان اروپایی ایالات متحده، دیگر کشورهای جهان نیز قدم های مشابهی بردارند تا حلقه محاصره در اطراف اقتصاد ایران تنگ تر شود.

در همین حال محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفته است که ایران به راحتی می تواند مشتریان جایگزینی برای نفت خود پیدا کند.

مطالب مرتبط