کمیسیون امنیت ملی مجلس احمدی نژاد را برای پاسخگویی دعوت کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption از میان کمیسیون های مجلس، فقط کمیسون امنیت ملی خواهان حضور آقای احمدی نژاد برای پاسخگویی شده است

کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران اعلام کرده است که از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور این کشور دعوت کرده که برای پاسخ به برخی از سئوالات نمایندگان در کمیسیون حاضر شود.

در تاریخ سی و دو ساله جمهوری اسلامی، این اولین بار است که یک رئیس جمهور این کشور از سوی کمیسیونی از مجلس برای پاسخگویی دعوت می شود.

حسين ابراهيمي نايب رئيس كميسيون امنیت ملی مجلس به روزنامه جام جم در تهران گفته است که به دليل اهميت اين كميسيون از شخص رئيس جمهور خواسته ایم تا براي پاسخ به سوالات نمايندگان در جلسه حاضر شود.

برای حضور رئیس جمهور ایران در کمیسیون های داخلی مجلس و پاسخگویی به سئوالات منعی وجود ندارد اما مطابق آئین نامه داخلی مجلس، کمیسیون ها باید سئوالات خود را خطاب به رئیس جمهور ارائه و رئیس جمهور هم باید ظرف مدت قانونی نماینده ای به این منظور به مجلس معرفی کند.

در عین حال همه کمیسیون های مجلس هم شان یکدیگر هستند و هیچ کمیسیونی نسبت به دیگر کمیسیون ها برتر نیست.

احمد سلامتیان، از نمایندگان پیشین مجلس ایران به بی بی سی فارسی می گوید درخواست کمیسون امنیت ملی برای حضور آقای احمدی نژاد در این کمیسیون مطابق آئین نامه داخلی مجلس یک درخواست غیرقانونی است.

زمان این جلسه بعد از ظهر سه شنبه هفته آينده (بیستم دی ماه) اعلام شده اما رسانه های ایران می گویند که آقای احمدی نژاد دو روز پیش از این تاریخ، عازم سفر رسمی دوره ای به كشورهای ونزوئلا، كوبا، نيكاراگوئه و اكوادور است.

آقای سلامتیان می گوید کمیسیون امنیت ملی مجلس با علم به اینکه آقای احمدی نژاد در این تاریخ در ایران نیست و عملا قادر به حضور در کمیسیون نخواهد بود، در آستانه انتخابات مجلس می خواهد ژست احضار رئیس جمهور به خود بگیرد.

طرح سئوال از رئيس جمهور با ۷۹ امضا و ۱۰ محور، در جلسه علنی روز سه شنبه ۲۹ آذر تحویل هیات رئیسه مجلس شده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس به هیات رئیسه مجلس دستور داده است که این طرح به کمیسیون های تخصصی مجلس ارجاع شود.

سئوال نمایندگان مجلس از آقای احمدی نژاد به کمیسیون های عمران، اقتصادی، فرهنگی، امنیت ملی و سیاست خارجی، برنامه و بودجه و اصل ۹۰ مجلس ارجاع شده است.

به جز کمیسیون امنیت ملی که از شخص رئیس جمهور برای پاسخگویی به سئوالات نمایندگان دعوت کرده، سایر کمیسون های مجلس خواستار حضور نماینده ای از سوی آقای احمدی نژاد شده اند.

مطابق آئین نامه داخلی مجلس، پس از پاسخگویی رئیس جمهور یا نمایندگانش در کمیسیون‌های مربوط و اعلام نتایج آن٬ هیات رئیسه درباره فراخواندن شخص رئیس جمهور در صحن علنی مجلس٬ تصمیم‌ خواهد گرفت.

طرح سئوال از رئیس جمهور، تیر ماه امسال با امضای ۱۰۰ نماینده به هیات رئیسه مجلس هشتم ارائه شده ولی هیات رئیسه تاکنون آن را در دستور کار قرار نداده است.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که دست کم یک چهارم نمایندگان سوالی را در مورد یکی از وظایف رئیس جمهور مطرح کنند، او موظف است در مجلس حاضر شود و به سئوال نمایندگان پاسخ بدهد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption علی لاریجانی رئیس مجلس و محمود احمدی نژاد رئیس جمهور

محور سئوالات نمایندگان از آقای احمدی نژاد اظهارات او درباره جایگاه برتر دولت نسبت به مجلس و اینکه مجلس دیگر در راس امور نیست، بی توجهی به مسائل فرهنگی جامعه از جمله حجاب، اظهارات اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور درباره مکتب ایرانی به جای مکتب اسلامی و اجرا نشدن قانون اختصاص ۲ میلیارد دلار بودجه به مترو از جمله محور سئوال های نمایندگان بود.

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس پیشتر گفته بود که "بزرگان نظام کش دادن" ماجرای سئوال نمایندگان از محمود احمدی را به صلاح ندانسته اند.

اصطلاح "بزرگان نظام" معمولا برای اشاره به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به کار می رود.

علی مطهری نماینده تهران و برادر همسر علی لاریجانی رئیس مجلس، پیشتر در اعتراض به مسکوت ماندن طرح سئوال از رئیس جمهور از سمت نمایندگی استعفا داده بود اما استعفای او در دستو کار مجلس قرار نگرفت.

آقای مطهری گفته بود که در نامه ای به آیت الله علی خامنه ای، از او خواسته است تا "دست مجلس را در موضوع سئوال از رئیس جمهور باز بگذارد.

به گفته آقای مطهری رهبر ایران پاسخی به این نامه نداده و او به همین دلیل، سکوت رهبر جمهوری اسلامی را "دلیل رضایت و لااقل بی نظری" او در سئوال از آقای احمدی نژاد تفسیر کرده بود.

دوره هشتم قانونگذاری مجلس شورای اسلامی در حدود شش ماه دیگر به پایان می رسد. قرار است انتخابات نهمین دوره مجلس ایران روز دوازدهم اسفند برگزار شود.

مطالب مرتبط