ادامه غیبت احمدی نژاد از جلسات مجمع تشخیص برخلاف 'تاکید آیت الله خامنه ای'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محمود احمدی نژاد نزدیک سه سال است که در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت نمی کند

یک سیاستمدار نزدیک به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و از هواداران محمود احمدی نژاد، از توصیه های رهبر ایران به رئیس جمهور این کشور برای شرکت در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داده است.

عباس سلیمی نمین، رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران و مدیر مسئول سابق نشریه کیهان هوایی گفته است که آیت الله خامنه ای "بارها" بر حضور رئیس جمهور در جلسات مجمع تشخیص "تاکید" کرده اما او "هنوز هم در این جلسات حاضر نمی شود."

در جریان رقابت های انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ و بالا گرفتن اختلافات میان محمود احمدی نژاد و اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت شرکت نکرده است.

آقای احمدی نژاد در جریان مناظره های انتخاباتی، اتهاماتی را که پیش از آن متوجه اکبر هاشمی رفسنجانی و فرزندانش می کرد به صراحت بیان کرد.

از آن زمان آقای هاشمی رفسنجانی هم انتقادات علنی متعددی علیه دولت آقای احمدی نژاد مطرح کرده است.

در جریان اولین نماز عید فطری که پس از وقایع انتخابات ریاست جمهوری به امامت آیت الله خامنه ای برگزار شد، آقای هاشمی رفسنجانی از ایستادن در کنار آقای احمدی نژاد خودداری کرد و برخلاف اصرار یکی از نزدیکان آیت الله خامنه ای در جای دیگری قرار گرفت.

غیبت احمدی نژاد و کاهش نفوذ هاشمی رفسنجانی

رئیس جمهور ایران از اعضای حقوقی مجمع تشخیص مصلحت است و کرسی او در کنار رئیس مجمع قرار دارد.

آقای احمدی نژاد طی نزدیک به سه سال گذشته از حضور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام خودداری کرده و صندلی او طی این مدت خالی مانده است.

آقای سلیمی نمین گفته است: "اگر نقدی به هاشمی مطرح می شود این برای شرکت نکردن در جلسات مجمع قابل قبول نیست چرا که امروز روش های هاشمی در دولت احمدی نژاد دیده می شود و وی از اطرافیان هاشمی در دولت خود استفاده کرده است."

چند ماه پیش از این هم مرتضی نبوی، از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته بود که حضور آقای احمدی‌نژاد در جلسات مجمع "مطالبه" رهبر ایران است.

آقای نبوی گفته بود "حتی اگر آقای احمدی نژاد رئیس مجمع و مواضع اش را قبول ندارد ولی این مساله دلیل نمی شود که ما در یک نهاد قانونی زیرمجموعه رهبری، مشارکت فعال نداشته باشیم."

مجمع تشخیص مصلحت نظام بازوی مشورتی آیت الله خامنه ای است و ۳۵ عضو آن از جمله رئیس مجمع هر پنج سال یک بار با حکم رهبر منصوب می شوند.

مدتی پیش از پایان دوره هشت ساله ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، آیت الله خامنه ای با تمجید، از او، آقای هاشمی رفسنجانی را به ریاست مجمع منصوب کرد و دوره تازه ای از فعالیت این مجمع در فضای سیاسی ایران آغاز شد.

اما در سال های اخیر همزمان با کاهش نفوذ آقای هاشمی رفسنجانی، از محوریت مجمع تشخیص مصلحت نظام کاسته شده است. در حالی که تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی و حل اختلاف میان قوا از وظایف مجمع تشخیص مصلحت است، رهبر ایران در ماه های اخیر گروه ها و اشخاص دیگری را به طور موردی به این دو منظور منصوب کرده است.

حق نشر عکس Mehr
Image caption تاکنون برخی از چهره های سیاسی در ایران از تاکید آیت الله خامنه ای بر حضور محمود احمدی نژاد در جلسات مجمع تشخیص خبر داده اند

آیت الله خامنه ای در سخنرانی مشهوری که پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ داشت، اکبر هاشمی رفسنجانی را دوست پنجاه ساله خود خواند اما گفت که نظر محمود احمدی نژاد به او نزدیک تر است.

قوه قضائیه ایران اخیرا اعلام کرده است که وب سایت رسمی آقای هاشمی رفسنجانی مسدود شده و دختر او فائزه هم به شش ماه حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت های فرهنگی، سیاسی و مطبوعاتی محکوم شده است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بهمن ۱۳۶۶ با هدف حل اختلاف میان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی تاسیس شد.

پس از درگذشت آیت الله خمینی در سال ۱۳۶۸ و در جریان بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، این مجمع رسما به صورت یکی از نهادهای رسمی ایران در آمد.

دوره فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام اسفند ماه سال جاری خورشیدی به پایان می رسد.

مطالب مرتبط