دفتر احمدی نژاد ادعای دیدار مشایی با سفیر آمریکا را دروغ خواند

حق نشر عکس AP
Image caption اسفندیار رحیم مشایی، محمود احمدی نژاد و محمدرضا رحیمی

پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران ادعای دیدار اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران با "سفیر سابق آمریکا در اسرائیل" را "دروغ" خوانده است.

پیش از این احمد توکلی، از رئیس مرکز پژوهش های مجلس و از نمایندگان پارلمان ایران، در جریان یک سخنرانی در شهر مشهد گفته بود اسفندیار رحیم مشایی در زمانی که رئیس سازمان میراث فرهنگی بود در یکی از سفرهای خارجی اش "با سفیر اسبق آمریکا در اسرائیل" دیدار کرده است.

پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران یک روز پس از انتشار سخنرانی آقای توکلی، موضوع را تکذیب کرده و گفته حق شکایت را برای خود محفوظ می داند.

دولت ایران می گوید این موضوع "با هدف حاشیه سازی و تلاش برای تحت الشعاع قرار دادن خدمات دولت مردمی و خدمتگزار صورت می گیرد و قویا تکذیب می شود."

آقای توکلی در سخنرانی خود گفته بود که اسفندیار رحیم مشایی در زمان ریاست بر سازمان میراث فرهنگی "در مدت پنج سال ۹۶ سفر خارجی داشته‌ و اکنون در این سئوال مطرح است که آقای مشایی کجا رفت، چرا به این سفرها رفت و اینکه چه ضرورتی برای این تعداد سفر خارجی برای رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور وجود داشته است.

به گفته آقای توکلی، مطابق قانون در دیدارهای خارجی باید نماینده وزارت امور خارجه برای ارائه صورتجلسه حضور داشته باشد اما در این دیدارها نماینده ای حاضر نبوده است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفته بود که یکی از سئوالی‌هایی که در کمیسیون خارجی مجلس شورای اسلامی مطرح است طرح سئوال از وزیر امور خارجه در ارتباط با سفرهای خارجی آقای رحیم مشایی است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اسفندیار رحیم مشایی چهره خبرسازی در دولت محمود احمدی نژاد بوده است

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه فعلی ایران در زمان ریاست آقای رحیم مشایی بر سازمان میراث فرهنگی، در شهر جده عربستان سعودی معاون دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی بود.

ادعای دیدار پنهانی با مقام های آمریکا در دولت های پیشین ایران هم عامل فشار به اعضای دولت بوده است.

فشارها به اسفندیار رحیم مشایی در آستانه فرارسیدن جلسه کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس ایران برای پرسش از محمود احمدی نژاد افزایش یافته است.

یکی از محورهای سئوالات نمایندگان از رئیس جمهور، گفته های آقای رحیم مشایی رئیس دفتر اوست.

مجلس زمان این جلسه را بعداز ظهر روز سه شنبه بیستم دی ماه تعیین کرده اما آقای احمدی نژاد دو روز پیش از آن سفر به کشورهای آمریکایی لاتین را آغاز می کند.

مطابق قآئین نامه داخلی مجلس رئیس جمهور می تواند نماینده ای برای پاسخگویی به این سئولات به کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی اعزام کند.

مطالب مرتبط