دولت ایران سایت های اینترنتی را پاکسازی می کند

حق نشر عکس Getty
Image caption چند روز پیش پلیس ایران از اعلام دستورالعمل جدیدی خبر داد که استفاده از کافی نت های عمومی در ایران را سخت تر از گذشته می کند

سیاست تازه دولت ایران برای کنترل فضای مجازی تحت عنوان پاکسازی سایت های اینترنتی در حال انجام است.

یک روزنامه بنقل از یکی از مدیران وزارت ارشاد جمهوری اسلامی امروز نوشت که وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های "دارای اطلاعات نادرست" حذف خواهند شد.

روزنامه روزگار به نقل از محمدصادق افراسیابی، مسئول ستاد سامان‌دهی پایگاه‌های اینترنتی در وزارت ارشاد اسلامی، نوشت که اجرای این برنامه تا ۱۲ بهمن‌ماه به پایان می‌رسد.

به نوشته روزگار، این مقام مسئول از اتمام کار پالایش اطلاعات ۳۰ هزار سایت و وبلاگ که از سال ۱۳۸۵ در این ستاد ثبت شده‌اند، خبر داده است.

به گفته آقای افراسیابی، نیروهای ستاد سامان‌دهی پایگاه‌های اینترنتی در ایران در حال بررسی اطلاعات تمام پایگاه‌های اینترنتی در ایران هستند.

علی اصغر رمضانپور، روزنامه نگار مستقل مقیم لندن و معاون سابق وزیر ارشاد در این رابطه به بی بی سی فارسی گفت "عبارتی که اکنون مورد استفاده قرار داده اند، کلمه پالایش است، به این معنا که بعضی اسناد و متون از سایتها حذف شوند".

به گفته آقای رمضانپور این اقدام با سیاستهای قبلی متفاوت است چون در گذشته هدف فیلتر و مسدود کردن سایت ها بود.

وی نمونه این سیاست پالایش را در خبر اخیر مربوط به سایت آقای هاشمی رفسنجانی معرفی می کند که بنا به گزارش ها از گردانندگان سایت آقای رفسنجانی خواسته شده برخی مطالب از جمله موضع گیری های وی در خصوص انتخابات پیشین و نامه ای که خطاب به رهبری جمهوری اسلامی نوشته شده بود باید از سایت وی حذف شود.

مقامات جمهوری اسلامی ایران از رهبری گرفته تا پایین، نسبت به بروز تحولات مشابه آنچه پس از انتخابات ریاست جمهوری پیشین اتفاق افتاد هشدار داده اند.

کارشناسان نظارت بیشتر بر اینترنت را در همین راستا می دانند. چند روز پیش پلیس ایران از اعلام دستورالعمل جدیدی خبر داد که استفاده از کافی نت های عمومی در ایران را سخت تر از گذشته می کند.

بر اساس دستور جدید پلیس، صاحبان کافی‌نت‌ها موظف شده اند در سالنهای خود دوربین مداربسته نصب کنند و تصاویر ضبط‌ شده را تا شش ماه نگه دارند.

مطالب مرتبط