مانور سپاه پاسداران در مرزهای شرقی ایران

حق نشر عکس
Image caption ایران طی هفته های اخیر در نقاط مختلف دست به رزمایش های نظامی گسترده ای زده است

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران از شروع رزمایشی در مناطق مرزی شرق آن کشور خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری ها در ایران، سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه گفته است که مرحله مقدماتی رزمایش "شهدای وحدت" از امروز (شنبه هفتم ژانویه) در شرق ایران و منطقه عمومی خواف شروع شده، اما مرحله اصلی آن روز دوشنبه برگزار می‌شود.

ایران طی هفته های اخیر در نقاط مختلف دست به رزمایش های نظامی گسترده زده است.

ناظران، این اقدامات را با تشدید تحریم ها علیه ایران و مطرح شدن احتمال تحریم خرید نفت از این کشور مرتبط می دانند.

مقامات آمریکایی می گویند ایران که رفته رفته لبه تیز تحریم ها را روی پوست خود حس کرده است و به همین دلیل واکنش های تند و تهاجمی از خود نشان می دهد.

اما ایران اهداف خود از برگزاری چنین مانورهایی را اعلان آمادگی برای دفاع از خود اعلام کرده و آنها را تهدیدی برای کشورهای منطقه نمی داند.

سردار پاکپور با تشریح اهداف برگزاری رزمایش شهدای وحدت، گفته است "این رزمایش به منظور تقویت امنیت مرزهای جمهوری اسلامی ایران و در راستای انجام رزمایش‌های تقویمی نیروی زمینی سپاه در جهت حفظ و ارتقاء آمادگی رزمی و یگانی این نیرو برگزار می‌شود".

به گفته وی "انتقال تجربه از نسل دفاع مقدس به نسل جدید و افسران جوان" بخشی از اهداف این مانور است. به گفته فرمانده نیروی زمینی سپاه، "تمرین استراتژی‌های تاکتیکی نیروی زمینی در بخش‌های مختلف رزمی در نبرد ناهمگون از دیگر اهداف برگزاری رزمایش شهدای وحدت است".

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پاکپور گفت: "در این رزمایش بخشی از توانمندی‌ها و نوآوری‌های جدید نیروی زمینی سپاه در ابعاد تاکتیکی و تجهیزاتی به نمایش در می‌آید".

وی حفظ آمادگی دفاعی و تمرین نیروها در شرایط سخت جوی را از دیگر اهداف برگزاری این رزمایش خواند.

فرمانده نیروی زمینی سپاه خبر از آن داد که "در این رزمایش بخشی از یگان‌های عملیاتی قرارگاه ثامن الائمه (ع) نیروی زمینی سپاه شرکت می‌کنند".

ایران همواره از ناحیه مرزهای شرقی آسیب پذیر بوده است. نارضایتی های گروهی از شهروندان در استان سیستان و بلوچستان از سیاست های دولت مرکزی یکی از این آسیب پذیری هاست.

قاچاق مواد مخدر و فعالیت گروه های مسلحی که دولت ایران آنها را اشرار و تروریست می داند از دیگر زمینه های این نگرانی است.

مطالب مرتبط