معارفه 'دستیار ویژه' رئیس جمهور ایران

علی اکبر محرابیان حق نشر عکس a
Image caption محمود احمدی نژاد آقای محرابیان را با "اختیارات ویژه" مسئول "پیگیری همه پروژه های اصلی کشور و به ثمر رساندن آنها" کرده است

مراسم معارفه علی اکبر محرابیان، "دستیار ویژه" رئیس جمهور ایران، امروز با حضور محمود احمدی نژاد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاعات ریاست جمهوری، آقای احمدی نژاد شنبه ۱۷ دی (۷ ژانویه) آقای محرابیان را با "اختیارات ویژه"، مسئول "پیگیری همه پروژه های اصلی کشور و به ثمر رساندن آنها" کرده است.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، آقای احمدی نژاد مجتبی ثمره هاشمی را به عنوان "دستیار ارشد" خود منصوب کرده بود.

مشخص نیست که آیا علی اکبر محرابیان در سمت جدید خود، جایگزین آقای ثمره هاشمی خواهد شد یا اینکه رئیس جمهور، همزمان دارای یک "مشاور ارشد" و یک "مشاور ویژه" خواهد بود.

سایت جوان آنلاین نزدیک به سپاه پاسداران به طرح این گمانه زنی پرداخته است که انتصاب آقای محرابیان، می تواند به معنی فارغ شدن مجتبی ثمره هاشمی از وظایف مرتبط با دستیاری رئیس جمهور باشد تا او بتواند به سازماندهی فعالیت های انتخاباتی حامیان آقای احمدی نژاد بپردازد.

مجتبی ثمره هاشمی از دوستان قدیمی و مورد اعتماد رئیس جمهوری ایران است که در جریان انتخابات بحث برانگیز سال ۱۳۸۸، ریاست ستاد انتخاباتی او را به عهده داشت.

محمود احمدی نژاد در سخنان امروز خود در معرفی علی اکبر محرابیان، تاکید ویژه ای بر ضرورت پی گیری پروژه های وعده داده شده در جریان سفرهای رئیس جمهور به استان های مختلف کشور انجام داده است.

آقای احمدی نژاد با اشاره به انتقادات مطرح شده علیه سفرهای استانی خود از ناحیه "افرادی که قبلاً در درون دولت بودند و امروز تبدیل به مدعیان انقلاب و مخالفان دولت شده‌اند" گفت: "تا امروز ۹۷ سفر استانی در کشور انجام شده که اگر ۶۰ درصد پروژه های مصوب هم به انجام رسیده باشد، کار بزرگی در کشور انجام شده است."

اشاره رئیس جمهور، ظاهرا به انتقادات زیادی است که به عملی نشدن بخش اعظم تعهدات وی و اعضای دولتش در جریان سفرهای استانی مطرح شده و برخی وزرای سابق دولت، از جمله طرح کنندگان این انتقادات بوده اند.

سابقه محرابیان در دولت

علی اکبر محرابیان از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰، در دو کابینه آقای احمدی نژاد وزیر صنایع و معادن بود.

وی ۱۰ ماه پیش، در پی ادغام وزارت صنایع و معادن با وزارت بازرگانی و تشکیل وزارت جدیدالتاسیس "صنایع و بازرگانی"، از سمت خود برکنار شد.

یک شعبه دادگاه عمومی تهران، در مرداد ۱۳۸۸ با صدور حکمی علی اکبر محرابیان را به تقلب در ثبت اختراع "اتاق امن زلزله" محکوم کرده بود.

اتاق امن زلزله، سازه‌ای است که با نصب آن در یکی از اتاق‌های منازل مسکونی، آن اتاق در برابر زلزله‌های شدید مقاوم می‌شود.

دادگاه تایید کرد که این اختراع پیش از آنکه به نام آقای محرابیان به ثبت برسد، توسط یک مخترع به نام فرزاد سلیمی اختراع و طراحی شده است.

آقای سلیمی این طرح را در سال ۱۳۸۲ و در زمان شهرداری محمود احمدی نژاد در پایتخت، به شهرداری تهران ارائه کرده بود. برخی رسانه های ایران در زمان خبرساز شدن اتهام تقلب در ثبت اختراع، تصویر کتابی را در مورد این طرح منتشر کردند که "اتاق امن" نام داشت و روی جلد آن نام های محمود احمدی نژاد، علی اکبر محرابیان و موسی مظلوم به عنوان مولف به چشم می خورد.

حکم محکومیت علی اکبر محرابیان، بعدها در دستگاه قضایی نقض و او از اتهامات وارده تبرئه شد.

آقای محرابیان امروز در جلسه معارفه خود، با اشاره به "سیاه‌نمایی‌هایی که علیه خدمات دولت صورت می‌گیرد"، بر لزوم "اطلاع رسانی دقیق" در مورد اقدامات مسئولان اجرایی تاکید کرده است.

مطالب مرتبط