دادگاه 'قدیمی‌ترین زندانی زن ایران'

Image caption فاطمه تاکنون چهار بار به قصاص محکوم شده، ولی دیوان عالی کشور این حکم‌ها را برای اجرا تایید نکرده است

خبرگزاری مهر گزارش داده است که جلسه محاکمه زنی که "قدیمی‌ترین زندانی زن" در ایران خوانده شده، برای دومین بار برگزار نشده است.

این زن که نامش فاطمه عنوان شده است، به اتهام قتل یکی از بستگانش از سال ۱۳۷۲ (برای نزدیک به ۱۸ سال) در زندان بوده است. در این مدت، او یکبار از اتهام قتل تبرئه و با قید وثیقه آزاد شد، ولی بعد، با شکایت خانواده مقتول دوباره به زندان برگشت.

او به خبرگزاری مهر گفته است که چون از فشار بازجویی‌ها بعد از بازداشتش خسته شده بود، به قتل اعتراف کرده است، ولی خود را بی‌گناه می‌داند.

او اضافه کرده است که شرایط به حدی برایش سخت بوده است که در طول مدت زندانی بودنش ۲۰ بار اقدام به خودکشی کرده، اما هر بار از مرگ نجات پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، فاطمه بعد از دستگیری اعتراف کرده است که مقتول را با خوراندن دوغ مسموم به سم گیاهی کشته است و بررسی‌های پزشکی قانونی هم این موضوع را تایید کرده‌اند، ولی او می‌گوید که به درخواست شوهرش، به قتل اعتراف کرده است.

بنا بر این گزارش، او پس از بازداشت و اعتراف به قتل، در دادگاه نخست به قصاص محکوم شد، ولی دیوان عالی کشور این حکم را تایید نکرد. در جلسه محاکمه بعدی و پس از مراسم قسامه، حکم اعدام او دوباره صادر شد، ولی با نقض دوباره آن، فاطمه برای سومین بار به دادگاه رفت.

دادگاه سوم او را به قصاص محکوم کرد، ولی گزارش شده است که دیوان عالی کشور به این رای ایراداتی وارد کرد و در نهایت، قاضی دادگاه چهارم او را از اتهام قتل تبرئه و به قید وثیقه آزادش کرد، اما با اعتراض خانواده مقتول به این رای، دیوان عالی کشور این حکم را هم نقض کرد.

پنجمین دادگاه برای رسیدگی به اتهامات فاطمه در سال ۸۷ تشکیل شد و او را دوباره به قصاص محکوم کرد. اما این حکم هم تایید دیوان عالی کشور را به دنبال نداشت.

خبرگزاری مهر گزارش داده است که قرار بود پرونده فاطمه دوباره روز یکشنبه، ۱۸ دی ماه، در دادگاه عمومی مورد رسیدگی قرار بگیرد، ولی به دلیل حضور نیافتن اولیای دم و شاهدان ماجرا، جلسه رسیدگی به این پرونده به روز ۲۱ اسفند ماه موکول شد.