وزیر دفاع ایران: نگفتیم تنگه هرمز را می‌بندیم

احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران حق نشر عکس a
Image caption وزیر دفاع ایران گفته که جمهوری اسلامی ایران تامین کننده امنیت در تنگه هرمز است

احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران تهدید به مسدود کردن تنگه هرمز از سوی این کشور را تکذیب کرده است.

آقای وحیدی گفت: "نگفتیم تنگه هرمز را می‌بندیم." این در حالی است که پیش از این معاون اول رئیس جمهوری ایران گفته بود در صورتی که نفت ایران تحریم شود، این کشور اجازه عبور نفت از تنگه هرمز را نخواهد داد.

گفته‌های معاون اول رئیس‌جمهوری و بعد از آن رزمایش نظامی نیروی دریایی ارتش ایران در خلیج فارس این گمانه را در محافل غربی ایجاد کرده بود که ایران ممکن است در شرایطی خاص تنگه هرمز را ببندد.

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا یکشنبه به ایران هشدار داد که بستن تنگه هرمز از خطوط قرمز ایالات متحده است و اگر ایران دست به این کار بزند، کشورش به این عمل واکنش نشان می‌دهد.

در بهمن ماه هم قرار است که سپاه پاسداران ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز رزمایش (مانور) برگزار کند.

با این حال امروز وزیر دفاع ایران گفته که ایران "نگفته" تنگه هرمز را می‌بندد.

آقای وحیدی گفته که "جمهوری اسلامی ایران مهمترین تامین كننده امنیت در تنگه هرمز است."

و اضافه کرده که "اگر كسی بخواهد امنیت خلیج فارس را به خطر اندازد،‌ در آن صورت امنیت آن برای همه به خطر می‌افتد."

ایران همواره حضور آمریکایی‌ها در خلیج فارس را عامل ناامنی در منطقه عنوان کرده است.

ناو هواپیمابر آمریکایی "جان سی استنیس" دو هفته پیش با عبور از تنگه هرمز، محل ماموریت خود در خلیج فارس را ترک کرد و مقامات آمریکایی دلیل جابجایی آن را انجام ماموریت حمایت از عملیات نظامی در افغانستان اعلام کردند.

سرلشکر عطاء الله صالحی، فرمانده کل ارتش ایران با اشاره به خروج این ناو هواپیمابر آمریکایی از منطقه خلیج فارس گفته بود: "به آنها توصیه، هشدار و تذکر می دهیم که این ناو به منطقه سابق خود در خلیج فارس برنگردد چرا که ما عادت نداریم تذکر را تکرار کنیم و فقط یک بار تذکر می دهیم."

این واکنش مقام‌های ایرانی هم با واکنش‌ وزارت دفاع آمریکا روبه‌رو شده بود که گفته بودند حضور آنها در خلیج فارس مانند دهه‌های گذشته ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط