امیدواری آیت الله خامنه‌ای به 'حضور پرشور مردم' در انتخابات مجلس

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رهبر ایران گفته در تاریخ جمهوری اسلامی نتیجه هیچ انتخاباتی تغییر داده نشده است

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، ایران نسبت به حضور "پرشور مردم" در انتخابات مجلس نهم ابراز امیدواری کرده است.

آیت الله خامنه ای طی یک سخنرانی در تهران، گفته است که نگاه ملت های دیگر به این انتخابات دوخته شده و افزوده است که "از مدت ها قبل، جبهه کفر و استکبار و پیاده نظام آن در داخل و خارج تلاش گسترده ای به کار گرفته اند تا حضور مردم در انتخابات کمرنگ باشد."

او در عین حال به موضوع تحریم ها هم اشاره و گفته است که "مقام های غربی بارها تکرار کرده اند که هدف تحریم ها از صحنه خارج کردن مردم ایران" است اما به گفته رهبر ایران "آنها اشتباه می کنند."

رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر به وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری و اعتراضات گسترده به اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد اشاره کرده و گفته است: "بدترین خاطره ها مربوط به جرزنی های سیاسی برخی از افراد ناباب، نادان، و بعضا معاند" در این انتخابات بود.

آیت الله خامنه ای گفته است در تاریخ جمهوری اسلامی چه در زمان رهبری آیت الله خمینی و چه در زمان رهبری خود او "هیچ موردی که انتخابات را ناسالم کرده یا نتیجه آن را تغییر داده باشد، وجود ندارد."

میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران مخالف دولت ایران، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ را حاصل دستکاری در آرا و تقلب گسترده خوانده و خواستار ابطال نتایج آن شده بودند.

پس از اعلام نتایج این انتخابات، شماری از معترضان از جمله تعدادی از فعالان سیاسی اصلاح طلب بازداشت، محاکمه و روانه زندان شدند و میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو رهبر مخالف دولت نیز از حدود یک سال پیش در حصر خانگی قرار گرفته اند.

در اعتراض به شرایط سیاسی و محدودیت هایی که، به گفته منتقدان حکومت، برای فعالیت آزاد انتخابات ایجاد شده، طیف های مختلف سیاسی اصلاح طلب از ثبت نام به عنوان نامزد انتخاباتی خودداری و اعلام کرده اند که در انتخابات شرکت نخواهند کرد.

قرار است رای گیری در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز دوازدهم اسفند ۱۳۹۰ برابر با دوم مارس ۲۰۱۲ صورت گیرد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران مخالف دولت هم با فرمایشی خواندن انتخابات، حضور در آن را رد کرده اند.

همزمان، برخی از چهره های سیاسی و نظامی بلندپایه در حکومت ایران از جمله نماینده آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نسبت به احتمال بروز چالش های امنیتی در این انتخابات هشدار داده اند.

علی سعیدی، نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه اخیرا گفته که کشورهای غربی در صدد براندازی حکومت جمهوری اسلامی در ایران از طریق انتخابات هستند.

انتخابات مجلس نهم، اولین رای گیری در ایران پس از بروز ناآرامی های گسترده و اعتراض ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ است.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران یک روز پیش از سخنرانی آیت الله خامنه ای از دستگیری افرادی خبر داده بود که به گفته او درصدد اختلال در برگزاری انتخابات مجلس بودند.

آقای مصلحی پیشتر نهمین دوره انتخابات مجلس ایران را "حساس‌ترین" انتخابات تاریخ جمهوری اسلامی توصیف کرده بود.

مقامات جمهوری اسلامی حضور رای دهندگان در مراکز رای گیری را به عنوان نشانه حمایت گسترده مردم از حکومت و عاملی در حفاظت از خود در برابر مخالفان داخلی و منتقدان خارجی قلمداد کرده اند.

به همین دلیل، هنگام انتخابات، مقامات، نهادها و رسانه های حکومتی می کوشند تعداد هر چه بیشتری از مردم را به شرکت در انتخابات ترغیب کنند.