هیأت‌های اجرایی وزارت کشور صلاحیت مطهری و کاتوزیان را رد کردند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

هیأت‌های اجرایی منتخب وزارت کشور ایران در نخستین مرحله بررسی صلاحیت نامزدهای نمایندگی دوره بعدی مجلس این کشور، صلاحیت تعداد زیادی از نمایندگان منتقد فعلی مجلس را رد کرده‌اند.

گزارش رسانه های ایران حاکی است که علی مطهری، حمیدرضا کاتوزیان، علیرضا محجوب، علی عباسپور تهرانی، فاطمه آجر لو، عباسعلی‌نورا، پیمان فروزش، قدرت الله علیخانی و داریوش قنبری از جمله رد صلاحیت شدگان هستند.

دلیل رد صلاحیت بسیاری از این نمایندگان هنوز اعلام نشده است، اما آقای مطهری و آقای فروزش گفته اند که رد صلاحیت آنها به استناد بندی از یکی از مواد قانون انتخابات بوده است که اعتقاد و التزام به اسلام، قانون اساسی و ولایت فقیه را برای نمایندگی مجلس الزامی می کند.

در همین حال محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران، رد صلاحیت نمایندگان اصولگرای منتقد دولت را توسط هیأت های اجرایی "تنگ نظرانه" خواند.

آقای فروزش هم گفت که دلیل واقعی رد صلاحیت خود و سایر نمایندگان منتقد دولت را، تلاش برای طرح سئوال از رئیس جمهور در مجلس می داند.

اما مرتضی تمدن، استاندار تهران انتقادات مطرح شده را رد کرد و گفت: "تمام مراحل در هیأت اجرایی انتخابات به صورت قانونی انجام شده و تعیین صلاحیت ها در جهت منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است".

به گفته او، نمایندگان رد صلاحیت شده ۴ روز فرصت دارند که در مورد تصمیم هیأت های اجرایی به شورای نگهبان شکایت کنند.

همزمان گزارش ها از تأیید صلاحیت تعداد از نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس، از جمله محمدرضا تابش، محمدرضا خباز و محمد حسین مقیمی توسط هیأت های اجرایی حکایت دارد.

تصمیم نهایی در مورد رد یا تأیید صلاحیت نامزدهای انتخابات را شورای نگهبان می گیرد.

فهرست نهایی نامزدهای احراز صلاحیت شده توسط شورای نگهبان قرار است دو هفته دیگر اعلام شود.

انتخابات دوره بعدی مجلس ایران روز ۱۲ اسفندماه برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط