انتقاد عرب‌ست از ارسال پارازیت توسط ایران

حق نشر عکس Lockheed Martin
Image caption ارسال پارازیت بر روی شبکه‌های مختلف باعث شده برنامه‌های این شبکه‌‌ها با اختلال مواجه شود

شرکت گرداننده ماهواره عرب ست، در عربستان سعودی، از ایران به دلیل ارسال پارازیت روی سیگنال‌های این ماهواره انتقاد کرد.

بنا به گزارشها، عرب ست اعلام کرده که "ایران پارازیت‌هایش را از دو منطقه در خاک این کشور ارسال می‌کند."

بخش مونیتورینگ بی بی سی نیز در همان روز سیگنال‌های پارازیت بر ماهواره عرب ست را مشاهده کرده است.

شبکه های تلویزیونی الجزیره، بی بی سی عربی، فرانسه ۲۴ و شبکه‌های دیگری که برای خاورمیانه برنامه تولید می‌کنند، روی فرکانسی قرار دارند که بر آن پارازیت انداخته شده است.

در اثر این پارازیتها، ایستگاه‌های رادیویی ماهواره ای نیز تحت تاثیر قرار گرفتند که شامل سرویس جهانی بی بی سی در بخش انگلیسی و عربی نیز شده است.

در همین حال اپراتور عرب ست و پان عرب در قطر نیز دریافت پارازیت در ۱۰ ژانویه را تائید کردند.

الجزیره به دلیل ادامه ارسال پارازیتها، فرکانس جدیدی را برای دریافت برنامه‌هایش تعیین کرده است.

این در حالی است که پیشتر شبکه العربیه به نقل از یک منبع که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرده بود که در اوایل دسامبر سال گذشته، پارازیت دریافت کرده است و به همین دلیل فرکانس جدیدی را به خدمت می گیرد، اما در اوایل ماه‌جاری این شبکه مجدد اعلام کرد که با مشکلات مشابهی مواجه شده است.

این اولین باری نیست که حکومت ایران به ارسال پارازیت روی شبکه های ماهواره ای متهم می شود، اتهامی که این کشور حاضر به پذیرش آن نیست.

ارسال پارازیت روی برنامه های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی کمی پس از آغاز برنامه های ویژه این شبکه برای پوشش اخبار انتخابات ریاست جمهوری این کشور از ۲۲ خرداد سال ۱۳۸۸ آغاز شد و کارشناسان ماهواره با ردیابی اختلالات ارسالی، تایید کرده اند که مرکز پارازیت اندازی در خاک ایران واقع است.

از آن زمان، ارسال پارازیت روی برنامه های بعضی تلویزیون های ماهواره ای فارسی زبان و غیر فارسی زبان به طور متناوب ادامه داشته و به خصوص هنگام وقوع برخی تحولات سیاسی مرتبط با مخالفان دولت شدت گرفته است.

نهادهای بین المللی از جمله اتحادیه اروپا از ایران خواسته اند به این کار پایان دهند. ایران یکی از دشمنان بزرگ آزادی مطبوعات در جهان شناخته می شود.

مطالب مرتبط