فرمانده پلیس ایران: موتورهای جستجوی اینترنتی، ابزار جاسوسی هستند

حق نشر عکس ISNA
Image caption اسماعیل احمدی‌مقدم می‌گوید که موتورهای جستجوی اینترنتی ابزار جاسوسی هستند

فرمانده نیروی انتظامی ایران می‌گوید که موتورهای جستجوی اینترنتی ابزار جاسوسی هستند و باید از موتورهای جستجوگر داخلی به عنوان مراکز نگهداری اطلاعات در ایران استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسماعیل احمدی مقدم روز سه‌شنبه، ۲۰ دی ماه، گفته است که "دلیلی ندارد افراد برای پرینت اطلاعات دانشگاه یا حساب بانکی خود، از موتورهای جستجوگر استفاده کنند و از خود ردی در دنیا به جا بگذارند."

او راه‌اندازی اینترنت داخلی در ایران را زمینه‌ساز حفظ و ارتقای امنیت در ایران ارزیابی کرده است.

راه‌اندازی شبکه اینترنت ملی که مقامات رسمی ایران تحت عنوان "شبکه ملی اطلاعات" هم از آن نام برده‌اند، در سال‌های اخیر مورد توجه نهادهای فعال در بخش ارتباطات این کشور بوده است و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران پیش از این گفته بود که بخشی از این شبکه راه اندازی شده و بسیاری از دستگاه‌های دولتی برای برقراری ارتباط بین دفاتر خود از اینترنت ملی استفاده می‌کنند، ولی این خدمات تاکنون به کاربران خانگی ارائه نشده است.

در عین حال، فرمانده نیروی انتظامی ایران در واکنش به اعتراض مخالفان راه‌اندازی اینترنت ملی در ایران گفته است که "استفاده از اینترنت ملی به معنای قطع ارتباط با جهان نیست و ما تعاملات خود را ادامه می‌دهیم."

با این حال، او اضافه کرده است که اینترنت، محیط تهدیدات جدید است و پلیس از مواضع خود در این رابطه کوتاه نمی‌آید چون برای"حفظ اموال مردم دیگر نگهبانی پشت دیوار نیست و باید از سرورها و سیستم ها حفاظت کنیم."

آقای احمدی‌مقدم گفته است که راه‌اندازی اینترنت داخلی، افزون بر ارتقای امنیت ملی، باعث افزایش اشتغال جوانان نیز می‌شود، اما درباره چگونگی ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر از طریق راه‌اندازی اینترنت ملی توضیح بیشتری نداده است.

همچنین فرمانده نیروی انتظامی ایران با اشاره به طرح پلیس برای کنترل کافی‌نت‌ها، مخالفان این طرح را همصدا با صاحبان کافی‌نت‌ها و افرادی خوانده که منافعشان در معرض خطر است.

او گفته است: "هم‌اکنون چند پرونده داریم که صاحب کافی‌نت با ابزارهای خاصی پسورد حساب بانکی مشتریانش را به صورت غیرقانونی برداشت می‌کند و پس از گذشت مدتی، به یکباره از صدها نفر کلاهبرداری می‌کند."

شبکه ملی اطلاعات تا پنج ماه دیگر

در عین حال، خبرگزاری فارس به نقل از رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، گزارش داده است که شبکه اینترنت داخلی ایران در ۶ استان ایران آماده شده و در ۶ استان دیگر در حال آماده‌سازی است.

او گفته است که تا سه ماه نخست سال ۱۳۹۱ (تا پنج ماه آینده) فاز نخست شبکه اینترنت ملی ایران راه‌اندازی می‌شود. به گفته او، فاز نخست این طرح، شامل مراکزی خواهد بود که وظیفه حفظ و نگهداری اطلاعات را به عهده دارند.

وزیر ارتباطات و فناوری ایران گفته است که تمام نهادها و سازمان‌ها باید اطلاعات خود را به این مراکز تحویل دهند و میزبانی داده‌های خود را هم از خارج ایران به داخل منتقل کنند.

مطالب مرتبط