ایران: واکنش‌ها به غنی‌سازی در فردو اغراق‌آمیز است

حق نشر عکس Reuters
Image caption علی‌اصغر سلطانیه (راست) می‌گوید که تاسیسات غنی‌سازی فردو از دو پیش به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام شده است

همزمان با تایید آغاز غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات اتمی جدید ایران، نماینده دائم این کشور در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که واکنش مجموعه کشورهای اروپایی و آمریکایی به آغاز فعالیت غنی‌سازی در سایت فردو، اغراق‌آمیز و با انگیزه سیاسی است.

علی اصغر سلطانیه، به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که "تاسیسات غنی‌سازی فردو از دو سال پیش به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام شده بود" و این نهاد بین‌المللی در تمام مراحل، از جمله نصب سانتریفیوژهای این تاسیسات، نظارت داشته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه، ۱۹ دی (۹ ژانویه)، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که "ایران تولید اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد را در تاسیسات غنی‌سازی فردو آغاز کرده است."

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که اقدام ایران در غنی‌سازی اورانیوم در فردو، روند "نقض مستمر قطعنامه‌های سازمان ملل متحد" را "بیشتر تشدید" می‌کند.

کشورهای فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا هم اقدام ایران در غنی‌سازی اورانیوم در فردو را محکوم کرده‌اند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که این اقدام "حرکتی تحریک‌آمیز است که بیش از قبل، این ادعای ایران را که فعالیت‌های هسته‌ای این کشور ماهیتی غیرنظامی دارد، زیر سوال می‌برد."

وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرده است که این اقدام ایران "گزینه دیگری جز اعمال تحریم‌های بین‌المللی را پیش روی ما نمی‌گذارد."

وزارت امور خارجه روسیه هم با ابراز تاسف و نگرانی نسبت به ادامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران، اعلام کرده است که "ایران نباید به چشم‌پوشی از تعهدات بین‌المللی خود ادامه دهد."

با این حال، علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که تمام فعالیت‌های هسته ای ایران از جمله غنی‌سازی در نطنز و فردو تحت نظارت کامل آژانس انجام می‌شود و دوربین‌های آژانس در این واحدها به طور ۲۴ ساعته فعالیت می‌کنند.

او گفته است که ایران اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را برای تامین نیاز سوخت راکتور تهران لازم دارد: "این راکتور برای تامین رادیوداروها فعالیت می‌کند و از این رو فعالیت‌های راکتور تهران و تامین سوخت برای این راکتور با اهداف صلح‌آمیز و انسان‌دوستانه است."

این در حالی است که به گفته تحلیلگران، اورانیوم با درجه غلظت ۲۰ درصد، کاربردی دوگانه دارد و در اختیار داشتن این اورانیوم گامی مهم برای ساخت تسلیحات هسته‌ای است.

در عین حال، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران که برای سفری چندروزه به آمریکای لاتین رفته است، روز سه‌شنبه، دهم ژانویه، در کنفرانسی خبری در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، در واکنش به اعتراض کشورهای غربی به فعالیت‌های هسته ای ایران، گفته است: "آنها ادعا می‌کنند که ما در حال ساختن بمب هستیم. البته حقیقتی پشت این ادعاها وجود دارد و آن این است که آنها از پیشرفت ما هراس دارند."

اتحادیه اروپا یک هفته زودتر شور می‌کند

بر اساس گزارش‌ها، نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا که قرار بود همزمان با نشست رهبران این اتحادیه در روز سی ام ژانویه برگزار شود، یک هفته زودتر از موعد، در روز ۲۳ ژانویه برگزار خواهد شد.

بررسی تحریم‌های احتمالی جدید علیه ایران، از جمله ممنوعیت واردات نفت خام، از جمله محورهای این نشست اعلام شده است.

گزارش شده است که کشورهای اتحادیه اروپا به توافق اصولی اولیه برای توقف خرید نفت خام از ایران دست یافته‌اند، ولی به منظور کاهش آثار منفی احتمالی قطع خرید نفت از ایران بر اقتصاد برخی از این کشورها، این تصمیم احتمالا با تاخیر اعمال خواهد شد.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هم روز ۳۱ دسامبر، قانون جدید بودجه دفاعی آمریکا را امضا کرد که تشدید تحریم‌های ایران، از جمله مجازات شرکت‌ها و موسسه‌های طرف معامله با بانک مرکزی این کشور را شامل می‌شد.

رایزنی‌ها برای فشار بر ایران ادامه دارد

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز سه شنبه، دهم ژانویه، وارد چین شده است.

گفت‌وگو با کشورهای اصلی واردکننده نفت خام ایران که اغلب در شرق آسیا هستند، هدف اصلی سفر چند روزه آقای گایتنر به این منطقه اعلام شده است.

چین، کره جنوبی و ژاپن از مهم‌ترین خریداران نفت خام ایران هستند و گفته شده است که کسب رضایت و دریافت حمایت این کشورها برای اعمال فشار بیشتر به ایران، دلیل این سفر آقای گایتنر است.

بر اساس گزارش‌ها، کوئیچیرو گمبا، وزیر امور خارجه ژاپن هم که از هفته گذشته در منطقه خاورمیانه به سر می‌برد، روز سه‌شنبه، دهم ژانویه، با مقامهای ارشد امارات متحده عربی دیدار کرده است.

آقای گمبا پیش از آن به عربستان سعودی و قطر رفته بود. گزارش شده است که رایزنی با این کشورها برای دریافت نفت خام و منابع انرژی بیشتر به منظور جبران کاهش احتمالی واردات نفت خام ایران، از محورهای اصلی دیدارهای او با مقامهای ارشد این کشورها بوده است.

مطالب مرتبط