ترکیه چهار کامیون ایرانی 'حامل اسلحه' را توقیف کرد

حق نشر عکس h
Image caption ترکیه تاکنون چندین بار اعلام کرده که محموله های تسلیحاتی ایران را کشف کرده است

مقام‌های گمرک ترکیه روز سه‌شنبه، دهم ژانویه، چهار کامیون را که از ایران راهی سوریه بودند، توقیف کرده‌اند.

یکی از مقام‌های محلی ترکیه گفته است که ظن آن می‌رود محموله این کامیون‌ها تسلیحات نظامی باشد.

رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌اند که این کامیون‌ها در یکی از گذرگاه‌های مرزی بین ترکیه و سوریه و پس از آن متوقف شدند که پلیس ترکیه گزارش‌هایی را درباره محموله مشکوک این کامیون‌ها دریافت کرد.

گفته شده است که محموله این کامیون‌ها مصادره شده است و تعدادی کارشناس از آنکارا راهی محل توقیف این کامیون‌ها، شده‌اند.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در استانبول می‌گوید که هنوز جزییات زیادی درباره توقیف این کامیون‌ها منتشر نشده است، ولی مقام‌های رسمی اعلام کرده‌اند که هر چهار کامیون توقیف‌شده، پلاک ایرانی داشته‌اند.

خانم کوهنورد می‌‎گوید که ظاهرا این کامیون‌ها به دستور وزارت امور خارجه ترکیه متوقف شده‌اند، ولی هنوز تردیدهایی درباره وجود سلاح در بارشان وجود دارد و گفته می‌شود که بعد از بررسی‌های کارشناسان اعزامی به منطقه، در این باره اطلاع‌رسانی خواهد شد.

خبرنگار بی بی سی فارسی می‌گوید که مقامات وزارت امور خارجه ترکیه در پاسخ به پیگیری‌های او در باره توقیف این کامیون‌ها ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند و گفته‌اند که بعد از کسب جزئیات بیشتر می‌توانند در این باره اطلاعیه صادر کنند.

این اولین باری نیست که ترکیه محموله‌هایی را که گفته می‌شود از ایران راهی سوریه بودند، توقیف می‌کند. ترکیه در اوایل فروردین امسال اعلام کرد که محموله یک هواپیمای ایرانی را که به مقصد سوریه در حرکت بود، به دلیل نقض تحریم‌های سازمان ملل متحد ضبط کرده است.

گزارش شد که این هواپیمای ایرانی روز شنبه، ۲۹ اسفند (۲۰ مارس)، وادار به فرود در فرودگاه دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه شده است.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار ما در استانبول با اشاره به توقف یک هواپیمای دیگر در ترکیه می‌گوید: "جنگنده‌های ارتش ترکیه در دو مورد هواپیماهای باربری ایران را مجبور به فرود در فرودگاه دیاربکر کرده‌اند که از داخل یکی از این هواپیماها سلاح پیدا شد."

او می‌گوید: در کنفرانسی خبری که روز سه‌شنبه، دهم ژانویه در استانبول برگزار شد، ترکیه رسما اعلام کرد که پیش از این، دو کامیون دیگر ایرانی هم در همان نقطه مرزی با سوریه (که کامیون‌های اخیر در آنجا توقیف شده‌اند) متوقف شده و بررسی‌ها نشان داده است که آنها حامل بمب و سلاح گرم هستند.

ترکیه در اعتراض به برخورد دولت سوریه با مخالفان بشار اسد در این کشور، تحریم‌هایی اقتصادی و نظامی علیه سوریه اعمال کرده است و توقیف این کامیون‌ها در مرز با سوریه در راستای همین تحریم‌ها ارزیابی می‌شود.

مطالب مرتبط