گزارش‌های ضد و نقیض از تغییر رئیس دانشگاه آزاد

فرهاد دانشجو و عبدالله جاسبی حق نشر عکس
Image caption فرهاد دانشجو و عبدالله جاسبی

بعضی از اعضای هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ایران از تعیین رئیس جدید برای این دانشگاه خبر داده‌اند، اما رئیس فعلی دانشگاه می‌گوید که هیأت امنا در این مورد "مصوبه قانونی" نداشته است.

خبرگزاری های ایران امروز چهارشنبه ۲۱ دی (۱۱ ژانویه) گزارش دادند که هیأت امنای جدید دانشگاه آزاد در جلسه امروز خود فرهاد دانشجو، برادر وزیر علوم ایران را به عنوان رئیس پیشنهادی دانشگاه انتخاب کرده است.

به نوشته این خبرگزاری ها، ۵ تن از ۱۰ عضو هیأت امنا که در جلسه امروز حاضر بودند، به انتخاب آقای دانشجو رأی داده اند.

اما عبدالله جاسبی، رئیس فعلی دانشگاه آزاد به خبرنگاران گفت که جلسه امروز "بدون جمع بندی و مصوبه قانونی خاتمه یافت".

آقای جاسبی گفت: "در جلسه امشب ۲ نظریه مطرح شد، یکی آنکه کسانی که کاندیدای ریاست دانشگاه هستند، برنامه هایشان را اعلام کنند تا سپس تصمیم گیری شود و عده ای دیگر از اعضا اصرار داشتند که بدون اینکه برنامه کاندیداها اعلام شود، باید رأی گیری کنیم. اما سرانجام این پیشنهاد که کاندیداها برنامه هایشان را اعلام کنند مورد قبول وزرای دولت قرار نگرفت".

آقای جاسبی گفت که پیشنهاد کرده است که از ریاست دانشگاه کناره گیری کند تا اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد، برای این دانشگاه رئیس موقت تعیین کند تا "در فرصت مناسب" برای انتخاب رئیس تصمیم گیری شود.

او افزود: "اعلام انتخاب فرهاد دانشجو به عنوان رئیس دانشگاه بدون مصوبه رئیس هیأت امنا از سوی برخی از اعضا اعلام شده است و با توجه به اینکه انتخاب او به تأیید آیت الله هاشمی رفسنجانی نرسیده است، این جلسه جمع بندی و مصوبه قانونی نداشته است".

اما فرهاد دانشجو که خود از اعضای هیأت امنای دانشگاه آزاد است، می گوید که ریاست جلسه امروز بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به عهده برادرش، کامران دانشجو، بوده است و در آن رأی گیری انجام و او به عنوان رئیس پیشنهادی انتخاب شده است.

او که قبلا گفته بود تنها در صورتی که تمام اعضای هیأت امنا با ریاست او موافقت کنند یا نامزدی این سمت بر او "تکلیف" شود این کار را خواهد پذیرفت، امروز گفت: "اجماع حاصل نشد، اما تکلیف شد که کاندیدای ریاست دانشگاه آزاد شوم".

محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی آیت الله علی خامنه ای در دانشگاه ها هم که از اعضای هیأت امنای این دانشگاه است، پس از جلسه امروز تأکید کرد که انتخاب فرهاد دانشجو "قطعی" است و شورای عالی انقلاب فرهنگی به زودی موضوع ریاست او را بررسی می کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، جلسه امروز هیأت امنای دانشگاه آزاد با حضور اکبر هاشمی رفسنجانی، حسن خمینی و حمید میرزاده (سه نماینده هیأت موسس)، محمد محمدیان (رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها)، کامران دانشجو (وزیر علوم)، مرضیه وحید دستجردی (وزیر بهداشت)، فرهاد دانشجو، بهمن یزدی صمدی و فریدون عزیزی (سه نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی) و عبدالله جاسبی (رئیس دانشگاه و دبیر هیأت امنا) برگزار شد.

پیش تر اعلام شده بود که آقای جاسبی در مورد انتخاب رئیس جدید دانشگاه حق رأی ندارد.

وزیر علوم ایران اوایل دی ماه اعلام کرده بود که اگر هیأت امنای دانشگاه آزاد تا ۳۰ دی رئیس جدید این دانشگاه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی نکند، این شورا برای دانشگاه سرپرست تعیین خواهد کرد.

مطالب مرتبط