انتقاد علی لاریجانی از رد صلاحیت نمایندگان کنونی مجلس ایران

حق نشر عکس MEHR
Image caption علی مطهری، برادر همسر آقای لاریجانی هم در شمار رد صلاحیت شدگان است

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، از رد صلاحیت شماری از نماینده های کنونی مجلس که برای شرکت در رقابت های انتخاباتی دوره بعد نامزد شده بودند، انتقاد کرده است.

آقای لاریجانی در جلسه علنی روز چهارشنبه ۲۱ دی ماه، گفته است: "رد صلاحیت برخی از نامزدهای نمایندگی مجلس که در وزارت کشور و هیات‌های اجرایی انجام شده، کار درستی نبود و مبنای درستی نداشت."

آقای لاریجانی گفته است وقتی یک نماینده چهار سال در مجلس بود، عدم احراز صلاحیت معنا ندارد.

به گفته آقای لاریجانی این عنوان برای کسی به کار می رود که شناخته شده نباشد.

انتخابات مجلس ایران قرار است روز دوازدهم اسفند برگزار شود.

در حال حاضر هیات های اجرایی که متشکل از نمایندگانی به انتخاب وزارت کشور ایران هستند، مرحله اول تایید صلاحیت ها را انجام داده اند.

معمولا در این مرحله، تعدادی از نامزدها از سوی هیات های اجرایی به دلیل "احراز نشدن صلاحیت" از شرکت در مرحله بعدی باز می مانند.

علی مطهری، حمیدرضا کاتوزیان، علیرضا محجوب، علی عباسپور تهرانی، فاطمه آجرلو، عباسعلی‌نورا، پیمان فروزش، قدرت الله علیخانی و داریوش قنبری از جمله نمایندگان فعلی مجلس هستند که در مرحله اول تایید صلاحیت ها، رد شده اند.

احمدی توکلی، از اعضای کنونی پارلمان ایران و رئیس مرکز پژوهش های مجلس در جلسه علنی روز چهارشنبه به این رد صلاحیت ها اعتراض کرده است.

آقای توکلی گفته است: "برخی از نمایندگان به دلیل عدم التزام به اسلام از سوی وزارت کشور رد صلاحیت شدند و این باعث لطمه به آبروی نظام و سو‌استفاده دشمنان می‌شود."

علی لاریجانی در پاسخ آقای توکلی اعتراض او را وارد دانسته و گفته است که اعتراض به رد صلاحیت‌ها باید به هیات‌های نظارت شورای نگهبان منعکس شود و افرادی هم در مجلس مشخص شده اند تا با آنها مذاکره کنند.

دلیل رد صلاحیت بسیاری از این نمایندگان به طور رسمی اعلام نشده، اما علی مطهری و پیمان فروزش گفته اند که رد صلاحیت آنها به استناد بندی از قانون انتخابات بوده که اعتقاد و التزام به اسلام، قانون اساسی و ولایت فقیه را برای نمایندگی مجلس الزامی می کند.

مطابق قانون در این مرحله، اعتراض رد صلاحیت شدگان به هیات های نظارت شورای نگهبان ارجاع می شود.

در صورتی که این هیات های نظارت هم رای به رد صلاحیت نامزدها بدهند، شورای نگهبان به اعترضات رسیدگی و دست آخر همین شورا، فهرست نهایی نامزدهای تایید صلاحیت شده را برای برگزاری انتخابات به وزارت کشور می دهد.

رد صلاحیت نمایندگان مجلس برای شرکت در انتخابات

رد صلاحیت نمایندگان برای حضور در رقابت های انتخاباتی دوره بعدی مجلس، سی سال گذشته بی سابقه نبوده است.

از دوره چهارم مجلس شورای اسلامی با تغییر قانون انتخابات، شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس را "استصوابی" تفسیر کرد و در هر دوره شماری از نمایندگان مجلس به دلیل رد صلاحیت از حضور در رقابت های انتخاباتی باز مانده اند.

از جمله نزدیک به ۴۰ نماینده دوره سوم مجلس برای شرکت در رقابت های انتخاباتی دوره چهارم رد صلاحیت شدند که از نخستین نماینده های رد صلاحیت شده بودند.

دامنه رد صلاحیت ها در دوره های بعدی مجلس گسترده تر شد.

رد صلاحیت نمایندگان دوره ششم مجلس برای شرکت در رقابت های دوره هفتم باعث اعتراض کم سابقه آنها شد.

۱۳۹ نفر از نمایندگان دوره ششم که نایب رئیسان و روسای کمیسیون های اصلی در میان آنها بودند، در اعتراض به "رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان" در مجلس دست به تحصن زدند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جمع کثیری از نمایندگان رد صلاحیت شده مجلس ششم به طور دسته جمعی از سمت خود استعفا دادند

این افراد سرانجام با برگزاری انتخابات مجلس هفتم بدون تغییر در رای شورای نگهبان، از سمت نمایندگی به شکل دسته جمعی استعفا کردند.

نمایندگان رد صلاحیت شده دلیل رد صلاحیت خود را در ارتباط با محتوای نطق های پیش از دستور، تصویب طرح های همسو با سیاست های دولت محمد خاتمی و موضع گیری های صریح درباره وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور می دانستند که در مواردی به بازداشت موقت نمایندگان هم انجامیده بود.

به موجب اصل ۸۶ قانون اساسی، نمایندگان‏ مجلس‏ در مقام‏ ایفای‏ وظایف‏ نمایندگی‏ در اظهار نظر و رأی‏ خود آزادند و نمی‏توان‏ آنها را به‏ دلیل نظراتی‏ که‏ در مجلس‏ اظهار کرده‏اند یا آرایی‏ که‏ در مقام‏ ایفای‏ وظایف‏ نمایندگی‏ خود داده‏اند، تعقیب‏ یا توقیف‏ کرد.