هاشمی رفسنجانی: انتخاب رئیس جدید دانشگاه آزاد غیرقانونی بود

جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد حق نشر عکس MEHR
Image caption دبیرخانه هیأت امنا اعلام کرده است که جلسه دیشب به ریاست آقای هاشمی رفسنجانی برگزار شده، اما فرهاد دانشجو می‌گوید که ریاست این جلسه را وزیر علوم به عهده داشته است

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ایران نحوه انتخاب فرهاد دانشجو به عنوان رئیس جدید این دانشگاه را غیر قانونی می‌داند، اما آقای دانشجو تأکید دارد که روند رأی‌گیری در هیأت امنا قانونی بوده است.

دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد با صدور بیانیه ای ضمن اعلام نظر رئیس این هیأت، نوشته است که جلسه دیروز چهارشنبه ۲۱ دی این هیأت به ریاست آقای هاشمی رفسنجانی برگزار شده و او در ابتدای جلسه خواسته است که نامزدهای ریاست دانشگاه در جلسه حاضر شوند و به سئوالات اعضای هیأت امنا پاسخ دهند و سپس رأی گیری انجام شود.

بر اساس این اطلاعیه، بعضی از اعضای هیأت امنا با این پیشنهاد مخالفت کرده اند و گفته اند که مطالعه سوابق نامزدها برای انتخاب رئیس جدید کافی است.

دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد نوشته است که طرفداران مصاحبه با نامزدهای ریاست استدلال کرده اند که باید به این نامزدها فرصت ارائه برنامه و دفاع از آن داده شود و این کار می تواند در مهلت قانونی تعیین شده توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شود.

اما مخالفان این پیشنهاد "بدون اینکه ریاست هیأت امنا اعلام رأی کنند، با نوشتن رأی خود و نوشتن صورت جلسه" از پذیرفتن نامزدهایی که برای حضور در جلسه در محل حاضر شده بودند خودداری کردند.

در بیانیه مذکور آمده است: "جلسه هیأت امنا به شکل یک طرفه ای به بن بست کشیده شد و بر این اساس، ریاست هیأت امنا اعلام کردند که این نحو اقدام، غیر قانونی و فاقد اعتبار است زیرا می بایست پس از حضور نامزدها و اعلام مراتب رأی گیری توسط رئیس هیأت امنا، اخذ رأی انجام می شد".

این در حالی است که فرهاد دانشجو که خود عضو هیأت امنا است می گوید که ریاست جلسه دیروز "بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی" به عهده برادرش، کامران دانشجو، وزیر علوم ایران بوده است و در آن رأی گیری انجام و او به عنوان رئیس پیشنهادی انتخاب شده است.

او در گفت و گو با خبرگزاری مهر، بیانیه دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد را "بیانیه اقلیت هیأت امنا... یعنی ۴ نفری که رأی شان مقبول نبود" دانست و گفت: "طبیعی است که وقتی کاندیدای اقلیت در جلسه هیأت امنا رأی نمی آورد، عکس العمل غیر منطقی نشان دهند".

آقای دانشجو گفت که خواستن برنامه از نامزدهای ریاست دانشگاه در حالی که سیاست های هیأت امنا هنوز روشن نشده است، "سر کار گذاشتن و بی احترامی" به این نامزدها بوده است.

او که قبلا گفته بود تنها در صورتی که تمام اعضای هیأت امنا با ریاست او موافقت کنند یا نامزدی این سمت بر او "تکلیف" شود این کار را خواهد پذیرفت، امروز گفت: "اجماع حاصل نشد، اما تکلیف شد که کاندیدای ریاست دانشگاه آزاد شوم".

محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی آیت الله علی خامنه ای در دانشگاه ها هم که از اعضای هیأت امنای این دانشگاه است، پس از جلسه دیروز تأکید کرد که انتخاب فرهاد دانشجو "قطعی" است و شورای عالی انقلاب فرهنگی به زودی موضوع ریاست او را بررسی می کند.

جلسه دیروز هیأت امنای دانشگاه آزاد با حضور اکبر هاشمی رفسنجانی، حسن خمینی و حمید میرزاده (سه نماینده هیأت موسس)، محمد محمدیان (رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها)، کامران دانشجو (وزیر علوم)، مرضیه وحید دستجردی (وزیر بهداشت)، فرهاد دانشجو، بهمن یزدی صمدی و فریدون عزیزی (سه نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی) و عبدالله جاسبی (رئیس دانشگاه و دبیر هیأت امنا) برگزار شد.

پیش تر اعلام شده بود که آقای جاسبی در مورد انتخاب رئیس جدید دانشگاه حق رأی ندارد.

وزیر علوم ایران اوایل دی ماه اعلام کرده بود که اگر هیأت امنای دانشگاه آزاد تا ۳۰ دی رئیس جدید این دانشگاه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی نکند، این شورا برای دانشگاه سرپرست تعیین خواهد کرد.

مطالب مرتبط