اعتراض رسمی ایران به سازمان ملل در پی ترور دانشمند اتمی در تهران

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ایران از دبیرکل و روسای شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل خواسته که نامه اعتراضی این کشور به عنوان سند ثبت شود

در حالی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ترور یک دانشمند اتمی این کشور را در "دفاع مقدس هسته ای" بی تاثیر خوانده، نماینده ایران در سازمان ملل در نامه ای به دبیرکل و روسای شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل درخواست کرده که این ترور محکوم شود.

این نامه را محمد خزاعی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل یک روز پس از ترور آقای احمدی روشن، به مقام های این سازمان تسلیم کرده است.

مصطفی احمدی روشن معاون بازرگانی کارخانه غنی سازی اورانیوم نظنز بود که صبح روز ۲۱ دی در اثر انفجار یک بمب در منطقه سیدخندان تهران کشته شد.

این بمب توسط یک موتورسوار به ماشین آقای احمدی روشن چسبانده شده بود.

در نامه ای که ایران به روسای ارکان سازمان ملل ارسال کرده، گفته که این اولین بار نیست که دانشمندان ایرانی مورد "حملات تروریستی مغرضانه" قرار می‌گیرند.

سال گذشته خورشیدی هم مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی دو فیزیکدان ایرانی در یکی از خیابان های شمالی شهر تهران مورد سو قصد قرار گرفتند.

آقای شهریاری بر اثر این سوقصد درگذشت اما آقای عباسی دوانی که همراه همسرش مجروح شده بود، اینک رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است.

در این نامه به کشته شدن یک فیزیکدان دیگر ایرانی به نام مسعود علی محمدی هم اشاره شده است.

آقای علی محمدی به گفته مخالفان دولت ایران از طرفداران میرحسین موسوی، یکی از رهبران مخالف دولت ایران بود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل از دبیرکل و روسای شورای امنیت و مجمع عمومی این سازمان خواسته است که نامه ایران به عنوان سند در سازمان ملل ثبت شود.

برخی از رسانه ها و بعضی از مقام های ایرانی کشته شدن معاون کارخانه غنی سازی اورانیوم نطنز را به آمریکا و اسرائیل نسبت داده بودند.

حق نشر عکس Fars
Image caption مصطفی احمدی روشن معاون بازرگانی کارخانه غنی سازی اورانیوم نظنز بود

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه ای که به مناسبت ترور معاون بازرگانی کارخانه غنی سازی اورانیوم نطنز منتشر کرده کشورهای غربی و اسرائیل را به ترور دانشمندان اتمی ایران، متهم کرده است.

سپاه پاسداران گفته است که ادامه ترور دانشمندان اتمی ایران "هیچ گونه خللی در دفاع مقدس هسته ای ملت ایران" وارد نکرده است.

الستر برت، معاون خاورمیانه ای وزارت خارجه بریتانیا هم در گفت و گو با بی بی سی فارسی هرگونه دخالت کشورش در این ترور را رد کرده و گفته که بریتانیا کشتن غیرنظامیان را به هر شکل همواره محکوم کرده است.

ترور مصطفی احمدی روشن در زمانی صورت گرفته که تنش میان ایران و کشورهای غربی بر سر برنامه هسته ای این کشور به طور مرتب در حال افزایش است.

کشورهای غربی تحریم های ایران را شدت داده اند و ایران نیز تهدید کرده که در صورت تحریم نفت این کشور، امکان دارد که نیروهای نظامی این کشور تنگه هرمز را مسدود کنند.