ترکیه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اجرا نمی‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption بنا بر گزارش‌ها برنامه هسته‌ای ایران از محورهای مذاکرات علی لاریجانی در سفر به ترکیه است

ترکیه، از واردکنندگان عمده نفت و گاز ایران، مشارکت در تحریم های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران را رد کرد و گفت که تنها به تحریم‌های سازمان ملل متحد پایبند است.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه بعد از دیدار علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران و احمد داووداوغلو، وزیر خارجه ترکیه در آنکارا گفت که کشورش موارد تحریمی آمریکا را بررسی خواهد کرد، "اما خود را متعهد به اعمال هیچ‌گونه تحریم دیگری نمی‌داند."

آقای لاریجانی روز چهارشنبه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) برای دیدار با مقام‌های ترکیه وارد آنکارا، پایتخت این کشور شد.

ترکیه که حدود ۳۰ درصد از نفت خود را از ایران خریداری می‌کند، تا کنون در برابر درخواست غربی‌ها برای مشارکت در تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران مقاومت کرده است.

هدف از سفر آقای لاریجانی گسترش روابط دوجانبه اعلام شده، اما خبرگزاری‌های بین‌المللی به نقل از منابع دیپلماتیک خبر داده‌اند که موضوع پرونده هسته‌ای ایران از محورهای مذاکرات آقای لاریجانی و مقام‌های ترکیه است.

یک هفته پیش وزیر خارجه ترکیه در سفر به تهران آمادگی کشورش را برای میزبانی دور بعدی مذاکرات ایران و نمایندگان گروه ۵+۱، متشکل از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده بود.

سفر آقای لاریجانی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی ایران به ترکیه در حالی انجام می‌شود که تلاش قدرت‌های غربی، برای افزایش فشارها بر ایران و اعمال تحریم‌های نفتی علیه این کشور شدت یافته است.

اختلاف بر سر تحریم نفتی

روز پنج‌شنبه، دولت ژاپن در واکنش به درخواست آمریکا برای تحریم نفتی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که واردات نفتی خود را از ایران کاهش می‌دهد. این خبر بعد از دیدار تیموتی گایتنر، وزیر خزانه‌داری آمریکا با همتای ژاپنی او در توکیو اعلام شد.

ژاپن که حدود ۱۰ درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران وارد می‌کند، در کنار چین و هند، از جمله سه خریدار اول نفت خام از ایران است.

چین هم که بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام ایران است، از قبول رسمی درخواست آمریکا برای قطع واردات نفت از جمهوری اسلامی خودداری کرده و عملا اقدام آمریکا برای گسترش دامنه قانون تحریم بانک مرکزی ایران به سایر کشورها را از نظر عرف بین‌المللی قابل قبول ندانسته است.

کشورهای اتحادیه اروپا که در مجموع از خریداران بزرگ نفت ایران هستند، موضوع تحریم نفتی ایران را در دستور کار دارند و قرار است این موضوع در نشست وزرای خارجه این اتحادیه در روز ۲۳ ژانویه مطرح شود.

'تکنیک‌های متفاوت'

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران روز پنج‌شنبه در دیدار با جمیل چیچک، رئیس مجلس ترکیه میزان تبادلات تجاری دو کشور را ۱۵ میلیارد دلار اعلام کرد و آن را نشانه "روابط خوب دو کشور در بخش اقتصادی" دانست.

آقای لاریجانی در عین حال گفت که ممکن است "تکنیک‌های دو کشور متفاوت باشد، ولی گاهی اوقات این تکنیک‌های متفاوت می‌تواند مکمل یکدیگر باشد."

در ماه‌های اخیر، اختلاف نظر درباره تحولات سوریه و همچنین طرح استقرار سامانه دفاع موشکی ناتو در ترکیه باعث بروز تنش‌هایی میان ایران و ترکیه شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، رئیس مجلس ترکیه در دیدار باعلی لاریجانی خواهان طرح مسائل دو کشور به صورت "رودررو" شد و گفت "بسیاری از کشورها و نهادها برای ایجاد اختلاف و بر هم زدن رابطه دو کشور تلاش می‌کنند، اما ایران و ترکیه نباید اجازه دهند که در روابطشان خللی ایجاد شود."

مطالب مرتبط