ژاپن: هنوز در مورد تحریم نفت ایران تصمیم نگرفته‌ایم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

یوشیهیکو نودا، نخست وزیر ژاپن می‌گوید که دولت این کشور هنوز در مورد کاهش واردات نفت از ایران بر اساس تحریم‌های جدید آمریکا تصمیم نگرفته است و باید پیامدهای تجاری آن را بررسی کند.

آقای نودا امروز جمعه، ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) در توکیو گفت که اظهارات دیروز جون ازومی، وزیر دارایی ژاپن که از کاهش واردات نفت از ایران به درخواست آمریکا خبر داده بود، "نظر شخصی" او بوده است.

نخست وزیر ژاپن می گوید که دولت این کشور ابتدا باید در مورد این تحریم ها با صاحبان صنایع مشورت کند.

کارشناسان می گویند که حساسیت موضوع کاهش واردات نفت از ایران به ویژه از آن جهت است که ژاپن پس از فاجعه نیروگاه فوکوشیما، حتی بیش از گذشته به نفت وابسته شده است.

ژاپن پس از چین و اتحادیه اروپا بزرگترین مشتری نفت ایران است و بر اساس آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در نیمه اول سال ۲۰۱۱ حدود ۱۴ درصد از نفت و میعانات گازی صادراتی ایران را خریده است.

با این حال ژاپن ۹۰ درصد از نفت مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر تأمین می کند.

دولت آمریکا در هفته های اخیر تلاش می کند که با وضع تحریم هایی علیه بانک مرکزی ایران و تشویق کشورهای دیگر به کاهش واردات نفت از این کشور، منابع مالی حکومت ایران را محدود کند و از این طریق فشار بر مقامات ایرانی را افزایش دهد.

آمریکا، کشورهای های اروپایی و اسرائیل می گویند که ایران برای دستیابی به سلاح اتمی تلاش می کند، اما ایران این اتهام را تکذیب می کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه هایی از ایران خواسته است که به همه فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم پایان دهد.

دولت ایران می گوید که برنامه اتمی این کشور تأمین انرژی و اهداف علمی و پزشکی را دنبال می کند و فعالیت صلح آمیز اتمی، از جمله غنی سازی اورانیوم، حق قانونی همه کشورها است.

مطالب مرتبط