لاریجانی: تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه، تخلف است

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی حق نشر عکس ISNA
Image caption علی لاریجانی گفته است که تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه، برای بررسی آن در مجلس مشکل به‌وجود می‌آورد

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت تاخیر دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۱ یک تخلف است.

این اظهار نظر رئیس مجلس ایران پس اخطار قانون اساسی نادر قاضی پور، نماینده ارومیه نسبت به تاخیر دولت در ارائه بودجه سال آینده صورت گرفت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با استناد به اصل ۵۲ قانون اساسی ایران گفت "قانون بودجه سال ۹۱ باید قبل از ۱۵ آذر تحویل مجلس می‌شد اما دولت هنوز این کار را انجام نداده است، آیا این کار رئیس جمهور قابل رسیدگی نیست؟"

رئیس مجلس در پاسخ به اخطار این نماینده گفت قبلا هم در این مورد تذکر داده شده و افزود "متاسفانه تخلف شده است" که این برای بررسی بودجه در مجلس مشکل به‌وجود می‌آورد.

بنابر آئین نامه داخلی مجلس، دولت موظف است لایحه بودجه را پیش از نیمه آذر هر سال به مجلس بفرستد.

در شش لایحه بودجه ای که آقای احمدی نژاد تا کنون به مجلس برده غیر یک بار که روز ۱۷ دی در سال ۱۳۷۸ با ۳۲ روز تاخیر لایحه بودجه را به مجلس فرستاد، در بقیه موارد همواره تاخیرهای طولانی داشته است.

پیش از این، محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران گفته بود که رسیدگی به بودجه سال ۱۳۹۱ "قطعا" با تاخیر رو به رو خواهد شد.

حسین سبحانی نیا از اعضای هیات رئیسه مجلس هم گفته است که تصمیم‌گیری در مورد نحوه رسیدگی به لایحه بودجه تا زمانی که این لایحه ارایه نشود، مقدور نیست ولی نسبت به این موضوع اطمینان وجود دارد که قبل از انتخابات نمی‌توان به طور کامل لایحه بودجه را مورد رسیدگی قرار داد.

مجلس از تاریخ ۲۳ دی به مدت یک هفته برای سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه تعطیل خواهد بود و پس از آن از ۲۵ بهمن هم تا دو روز پس از زمان برگزاری انتخابات جلسه‌ای نخواهد داشت.

نهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی روز دوازدهم اسفند در ایران برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط