صلاحیت۳۲ نماینده مجلس ایران از سوی هیات های اجرایی رد شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption صلاحیت تعدادی از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت از سوی هیات های اجرایی رد شده است.

حسین سبحانی نیا عضو هیات رئیسه مجلس ایران گفته که ۳۲ نماینده فعلی مجلس رد صلاحیت شده اند و مجلس کمیته ویژه ای تشکیل داده تا موضوع رد صلاحیت نمایندگان را پیگیری کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای سبحانی نیا گفته که با صولت مرتضوی معاون سیاسی وزارت کشور و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان جلسه ای برگزار شده است و در این نشست "نقطه نظرات مجلس در خصوص رد صلاحیت ها منتقل شد."

این عضو هیات رئیسه مجلس که عضو کمیته پیگیری رد صلاحیت نمایندگان مجلس است، می گوید که مجلس به دنبال "احقاق حق نمایندگان و جلوگیری از تضییع احتمالی حقوق آنان است" و برای همین هم در نشست با معاون وزیر کشور و سخنگوی شورای نگهبان تاکید کردیم که "اگر مستنداتی از منابع چهارگانه استعلام شده نسبت به رد صلاحیت افراد وجود دارد بیان شود و در غیر این صورت در بررسی صلاحیت ها به شنیده ها و منابع غیر استاندارد استناد نشود."

هفته گذشته اعلام شد که هیأت‌های اجرایی منتخب وزارت کشور در نخستین مرحله بررسی صلاحیت نامزدهای نمایندگی دوره بعدی مجلس، صلاحیت تعداد زیادی از نمایندگان منتقد فعلی مجلس را رد کرده‌اند.

علی مطهری، حمیدرضا کاتوزیان، علی عباسپور تهرانی، فاطمه آجر لو، عباسعلی ‌نورا، پیمان فروزش، قدرت الله علیخانی و داریوش قنبری از جمله رد صلاحیت شدگان هستند.

علیرضا محجوب نماینده تهران که رسانه ها نام وی را نیز در فهرست رد صلاحیت شدگان منتشر کرده بودند، امروز در صحن علنی مجلس گفت که "تاکنون هیچ نوشته ای به من ابلاغ نشده است. امیدوارم هیات نظارت به دقت به درخواست های بازنگری رد صلاحیت شدگان رسدگی کند و با تائید صلاحیت دوستان نماینده، کار نامعقولی که راجع به برخی دوستان انجام داد را ختم به خیر کند."

اقبال محمدی نماینده مریوان نیز که صلاحیتش رد شده امروز در سخنانی در مجلس از "شورای نگهبان و هیات های نظارت " خواست که زمینه حضور کاندیداهای همه گروهها در انتخابات را فراهم کند.

دلیل رد صلاحیت نمایندگان مشخص نیست اما برخی نمایندگان می گویند که هیات های اجرایی که زیر نظر وزارت کشور کار می کنند، سعی کرده اند نمایندگان منتقد دولت به خصوص کسانی که به دنبال طرح سئوال از رئیس جمهور بودند را رد صلاحیت کنند.

دولت می گوید که هیات های اجرایی بر اساس قانون صلاحیت ها بررسی کرده اند و به گفته مرتضی تمدن "تعیین صلاحیت ها در جهت منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است".

علی مطهری نماینده تهران در نامه‌ای به وزارت کشور ایران دلایل اعلام‌ شده برای رد صلاحیت خود از جمله عدم اعتقاد و التزام عملی به اسلام و عدم وفاداری به ولایت فقیه را رد کرده است.

علی مطهری همچنین دلیل "عدم وفاداری به قانون اساسی" را وارد ندانسته و نوشته: "مگر این که مقصود برخی اصول قانون اساسی باشد که کلا در کشور فراموش شده و وفاداری به آن وجود ندارد، مانند برخی اصول فصل سوم قانون اساسی که مشتمل بر حقوق ملت است."

آقای مطهری عدم وفاداری خود به ولایت فقیه را نیز رد کرده و نوشته که برداشت او از اصل ولایت فقیه این است که "در احکام حکومتی باید اطاعت محض باشد اما در سایر امور هر کس آزاد است که نظر خود را ابراز کند هر چند که مخالف نظر رهبر باشد."

او در نامه خود با استناد به سخنان آیت الله خامنه‌ای نوشته "ولی فقیه، انتقادپذیر و در مقابل مردم پاسخگوست" و "از برداشت غلط برخی دوستان نادان انقلاب" از مفهوم ولایت فقیه انتقاد کرده است.

پیش از این حمیدرضا کاتوزیان نماینده دیگر تهران که صلاحیتش در هیاتهای اجرای رد شده گفته بود که ابتدا قصد کناره گیری از حضور در انتخابات مجلس نهم را داشته، اما با درخواست علی لاریجانی، رئیس مجلس به رد شدن صلاحیتش توسط هیئت های اجرایی اعتراض کرده است.

آقای کاتوزیان رویکرد دولت در رد صلاحیت ها را "تنگ نظرانه" خوانده و "پیگیری مسائل بعد از انتخابات ۸۸" را دلیل رد صلاحیت شدنش دانسته است.

آقای کاتوزیان از اعضای کمیته تحقیقی بود که مجلس ایران برای رسیدگی به حوادث و اعتراض های بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران تشکیل داد.

انتخابات دور بعدی مجلس ایران روز ۱۲ اسفندماه برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط